Czy komornik może zająć 500+ z konta?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć 500+ z konta?
Justyna zapytał 4 lata temu

Witam, czy komornik może zająć 500+? dziś na moje konto o godzinie 16-tej wpłynął zasiłek 500 plus, ale w historii konta jest „blokada egzekucji”, w tamtym miesiącu było to samo, ale o godzinie 18 pieniądze były odblokowane, czy 500+ zostanie również jeszcze dziś odblokowane?

W tamtym miesiącu wpłata świadczenia była również o 16, a blokada świadczenia, które ponoć nie podlega egzekucji zdjęta o 17 godzinie… proszę o pomoc na forum!

8 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

świadczenie 500 + nie podlega zajęciu. Jednakże może zdarzyć się tak, że przez „nieuwagę” bank zablokuje wszystkie środki znajdujące się na zajętym rachunku dłużnika. Aby tak się nie stało, warto podjąć kontakt z bankiem, prosząc o zwiększenie kwoty wolnej salda o wpływy wolne od zajęcia egzekucyjnego.

Jeśli na zajęty rachunek wpływają inne wolne od zajęcia środki m.in. zasiłek rodzinny, zasiłki stałe lub celowe z Opieki Społecznej, lub inne zapomogi, okoliczność tę należy podać w banku. Wiedz, że bank powinien zwolnić także inne pieniądze na dzieci – renta rodzinna, alimenty, jednak w tym przypadku należy przedłożyć w banku odpis wyroku alimentacyjnego i decyzję ZUS.

Wiesz już, że pierwszym krokiem, który musisz wykonać, aby nie martwić się, że bank zajmie i przekaże komornikowi pieniądze z 500 plus, powinien być telefon do banku.

Chcę jeszcze dodać, że w przypadku, kiedy na zajęty rachunek wpływają jedynie środki, których komornik zająć nie może – pieniądze na dzieci, okrojona już pensja dłużnika, emerytura lub renta po potrąceniu – zasadnym będzie wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego spod egzekucji.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Zwolnienie rachunku spod zajęcia jest o tyle istotnym krokiem, że może ochronić dłużnika przez podwójną egzekucją z tych samych składników majątku.

Musisz wiedzieć, że kiedy komornik dokonana podwójnego zajęcia, bez oficjalnego pisma z żądaniem zwrotu niesłusznie zajętych kwot może się nie obyć.

Skorzystaj więc z mojej rady i zabezpiecz przed komornikiem pieniądze, które otrzymujesz na dzieci, nie sprawdzając co chwila wysokości wolnego salda, lecz składając konkretne wnioski do komornika.

Olgiert T. odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam takie pytanie, czy komornika ma prawo zająć zasiłek macierzyński, 500 plus i pielęgnacyjne? to są pieniądze na moją narzeczoną wystawione papierki, a na moje konto to wszystko wpływa 1000 zł 500 plus i pielęgnacyjne, bo moja narzeczona to pobiera z ośrodka pomocy społecznej na nasze małe dziecko.

Weronika odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, mam pytanie: komornik zajął mi konto, a na to konto jedynie wpływa 500 plus i rodzinne, czy bank ma prawo wysłać komornikowi te pieniądze? kwota, która wpływa to 1630 złotych. Dzwoniłam do banku, bank mi powiedział, że tych pieniędzy mu nie mogą wysłać, ale czasami się zdarza, że bank wysyła komornikowi 500 plus i rodzinne.

Agnieszka R. odpowiedział 4 lata temu

Czy komornik może zająć moje konto jeżeli są wpływy z najniższej krajowej oraz 500+? Komornik wszedł mi na konto i jestem na minusie. Wpływy na to konto są tylko z najniższej krajowej i 500+. Tak więc aktualnie zabrał mi pieniądze z najniższej krajowej. Czy tak można? Z tego co mi wiadomo, to komornik nie powinien blokować pieniędzy. Czy jest możliwość jakoś załatwienia tej sprawy? Czy pomimo minusa na koncie można korzystać z pieniędzy?

Patrycja odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam zajęcie konta bankowego przez urząd skarbowy, na konto wpływają pieniądze 500+ i zasiłek rodziny na córkę. Jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim i potem będę na zasiłku rehabilitacyjny, ile może zająć i co może urząd skarbowy? Bardzo się martwię, bo to jedyne źródło mojego dochodu. Proszę o szybką pomoc.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeśli na zajęte przez Urząd Skarbowy konto wpływają jedynie środki wolne od zajęcia w formie świadczenia 500 plu oraz zasiłku rodzinnego doradzam złożenie wniosku o zwolnienie rachunku spod zajęcia. Do wniosku dołączyć należy wydruk z konta (wpływy) za ostatnie kilka miesięcy.

Odnośnie zajęcia zasiłku chorobowego w ciąży, a następnie zasiłku macierzyńskiego, bo chyba właśnie zasiłek macierzyński miałaś na myśli, a nie rehabilitacyjny, to do egzekucji zastosowanie znajdą zasady przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zgodnie z regulacją zawartą art. 140 i następnych przy egzekucji innych świadczeń niż alimentacyjne potrącenia mogą być dokonywane do wysokości 25% świadczenia.

Ograniczenie egzekucji zostało określone również kwoto. Zajęciu nie będzie podlegać kwota niższa niż 846 zł.
1 marca 2020 roku czeka nas waloryzacja rent i emerytur, co przełoży się również na większą kwotę wolną od zajęcia. Być może będzie, to blisko 900 zł na rękę. Nie planuje się jednak zmian w zakresie procentowego zajęcia.
Pytałaś również, co może zająć urząd skarbowy. No dokładnie, to samo, co komornik.

Musisz liczyć się więc z zajęciem świadczeń oraz zwrotu z podatku. Przebywając na zasiłku chorobowym, będziesz miała nieco więcej pieniążków niż później po porodzie – zasiłek macierzyński wyniesie jedynie 80% wymiaru za cały okres urlopu macierzyńskiego, zasiłek chorobowy wynosi natomiast 100% wcześniej pobieranego dochodu.
Na koniec dodam, że przy zasiłku macierzyńskim poniżej 1 000 zł ZUS automatycznie wyrówna Ci różnicę.

Patrycja odpowiedział 4 lata temu

Witam, mi zostanie przyznany zasiłek rehabilitacyjny, a nie macierzyńskie, bo umowa się skończyła z pracodawcą w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim i do końca ciąży będę na zasiłku rehabilitacyjny.

Po urodzeniu dziecko na konto będzie wpływać tylko 500+, zasiłek rodziny i kosianikowe na dzieci i nic więcej.

ewa434747 odpowiedział 4 lata temu

Bank pozbawił mnie środków do życia. Bank zajął mi 500+ na syna za zaległą ratę kredytu w wysokości 500 zł. Ja nie pracuje, jestem w 5 miesiącu ciąży. W placówce banku i na infolinii powiedzieli mi, że mieli do tego prawo, aby zabrać dziecka pieniądze na mój dług. Czy mogę odzyskać te pieniądze od banku?