Czy komornik może zająć odszkodowanie z PZU za śmierć rodzica?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć odszkodowanie z PZU za śmierć rodzica?
AvatarWiśń zapytał 12 miesięcy temu

Witam!

Czy komornik może zająć odszkodowanie z PZU za śmierć rodzica? 8 Stycznia dostałem na konto pieniądze z PZU za śmierć rodzica. Komornik zablokował 1950 zł. 15 Stycznia bank wysłał informacje e-mailem z jakiego tytułu są po pieniądze.

Bank kazał dzwonić do komornika, a komornik do banku. 20 Stycznia bank przekazał na konto komornika te pieniądze. 22 Stycznia komornik dostał priorytetem poleconym ksero z PZU z jakiego tytułu są te pieniądze.

Dzwoniłem do komornika, to powiedział mi, że ma 7 dni na odpowiedź. Dziś dowiedziałem się, że kasę komornik przesłał do KRUK-u, oczywiście wziął 10 procent opłaty egzekucyjnej. I teraz znowu czekać co odpowie KRUK? i nie wiadomo, kiedy?

Proszę o pomoc, co ja mam zrobić, gdy komornik zajął pieniądze z PZU za śmierć rodzica?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj, zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego (art. 831 § 1 pkt 5) w związku z rozporządzeniem Finansów oraz Sprawiedliwości w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej stanowi, że świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń i odszkodowań.

Zatem wolna od zajęcia jest kwota odszkodowania za śmierć osoby bliskiej odpowiadająca 3⁄4 części wypłaconego świadczenia.

Z pieniążków, które wypłacił Ci PZU za śmierć ojca, bank powinien przekazał komornikowi jedynie 1⁄4 części. Doszło więc do popełnienia błędu najpierw przez bank, a następnie przez organ egzekucyjny.

Oczywiście przyjmując nawet, że informacje, z jakiego tytuły pieniądze trafiły zajęte na konto, dotarły do banku, a następnie do komornika z opóźnieniem, to i tak nie zmienia to faktu, że część odszkodowania (3⁄4 wypłaconej kwoty) powinna wrócić do Ciebie.

Obawiam się jednak, że skoro od zajęcia minęło już ponad dwa tygodnie, a komornik milczy, to nie obędzie się bez formalnej skargi na czynność komornika, o której mowa w art. 767 kpc.

Radzę Ci więc, nie czekać dłużej, tylko przygotować skargę na komornika i złożyć ją w kancelarii komorniczej. Zarzutem skargi powinna być nadmierna egzekucja i złamanie przepisów art. 831 kpc.

Użyj poniższego wzoru skargi na czynności komornicze:

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Avatarwed odpowiedział 2 miesiące temu

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zajęcia komorniczego. …. W wypadku komunikacyjnym zginęła moja mama. Mama płaciła sobie sama co miesiąc ubezpieczenie w PZU na życie i przepisała to na mnie, żebym miał po jej śmierci na pomnik itd. Ale pieniądze nie przychodzą, więc zadzwoniłem do PZU i pani mi powiedziała, że jest zajęcie komornicze na odszkodowania. Czy ma takie prawo?

Twoja odpowiedź