Czy komornik może zająć odszkodowanie powypadkowe?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć odszkodowanie powypadkowe?
AvatarOpas zapytał 1 rok temu

Witam, proszę o odpowiedź: czy komornik może zająć odszkodowanie powypadkowe? pieniądze z odszkodowania trafiły na konto bankowe zajęte wcześniej przez komornika. Nie wiem co teraz zrobić i jak odzyskać te pieniądze.

Środki z odszkodowania powypadkowego bardzo są mi potrzebne na rehabilitację. Co mam teraz zrobić? czy komornik może zająć odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu? proszę o pomoc na forum.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

świadczenia odszkodowawcze, w tym środki wypłacane z tytułu uszczerbku na zdrowiu, chronione są od zajęcia komorniczego do wysokości 75 % należnego świadczenia, przy długach innych niż alimentacyjne.

Niestety jednak, na skutek niewłaściwego oznaczenia tytułu wpłaty przez ubezpieczyciela oraz na skutek nie podjęcia przez dłużnika działań zapobiegawczych – nie uprzedzenie o planowanej wypłacie banku, dość często dochodzi do zajęcia całości świadczenia przez komornika.

Oczywiście jest to zajęcie niewłaściwe i niezgodne z przepisami kodeksu postępowania cywilnego w związku z rozporządzeniem Ministrów Finansów i Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 roku w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej, które określają, że świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają zajęciu w trzech czwartych częściach tych świadczeń i odszkodowań.

Dlatego, jeśli Twoje długi nie stanowią nieuregulowanych zobowiązań alimentacyjnych, to zasadnym będzie wniosek do komornika o zwrot 75 % pobranych kwot. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie, że pieniądze z konta pochodziły z ubezpieczenia. Może to być np. decyzja o przyznaniu odszkodowania.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź