Czy matka ma prawo wiedzieć gdzie ojciec zabiera dziecko?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy matka ma prawo wiedzieć gdzie ojciec zabiera dziecko?
AvatarIza D. zapytał 1 miesiąc temu

Chcę zapytać o to, czy matka ma prawo wiedzieć gdzie ojciec zabiera dziecko? były mąż widuje dziecko 3 razy w tygodniu, przeważnie zabiera dziecko do siebie do domu, lecz zdarzają się sytuacje, że nie wiem gdzie przebywa moje dziecko. Martwię się wtedy i obawiam najgorszego.

Czy jako matka dziecka mam prawo wiedzieć gdzie ojciec je zabiera w czasie dni widywań? czy mąż musi prosić o moją zgodę na wyjazd dziecka np. do innego miasta? Czy na ojcu w takich sytuacjach spoczywa obowiązek informowania o miejscu pobytu dziecka? i jeszcze jedno pytanie: czy ojciec może zabrać dziecko bez zgody matki?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

prawo ojca do zabierania dziecka poza jego miejsce zamieszkania powinno wynikać z orzeczenia sądu. Zatem jeśli w wyroku rozwodowym lub wyroku o uregulowaniu kontaktów jest zastrzeżenie, że kontakty mogą być realizowane poza miejscem zamieszkania dziecka, to rzeczywiście Twój były partner może zabierać dziecko do swojego domu.

W wolnym czasie może również zapewniać mu dodatkowe rozrywki tj. wyjście do kina, na basen. Ojciec będzie miał również prawo zabierać dziecko na jednodniowe wycieczki i wyjazdy do rodziny lub znajomych. A jeśli ma ustalone prawo widzeń na kilka dni po kolei lub na cały weekend będzie mógł również zorganizować wyjazd w odległe miejsce z noclegiem. Aby więcej powiedzieć o prawach ojca, należy sięgnąć do orzeczenia regulującego kontakty.

Niemniej jednak prawo ojca do zabierania dziecka poza jego miejsca zamieszkania nie zwalnia go z „obowiązku” poinformowania Cię, jako matki o tym gdzie dziecko będzie spędzać czas. Radzę więc porozmawiać z ojcem dziecka i wyjaśnić mu swoje obawy lub po prostu zacząć z nim rozmawiać przed przekazaniem dziecka i pytać, jakie ma plany.

Być może zasadne będzie zaopatrzenie dziecka w telefon. Nie wiem, ile lat ma dziecko, jednak dziś nawet najmniejsze dzieci mają już własne telefony, także po to, by rodzic miał z nim kontakt. W telefonie dziecka można zainstalować program śledzący, który pokazuje lokalizację urządzenia.

Jeśli żadne z zaproponowanych przeze mnie rozwiązań nie wyda Ci się odpowiednie, możesz rozważyć zasadność złożenia wniosku o zmianę kontaktów. Jeśli jednak nie masz twardych argumentów za tym, by zakazać ojcu zabierania syna poza jego miejsce zamieszkania, mało prawdopodobne by sąd zmienił orzeczenie. Może jednak pouczyć Twojego partnera o obowiązku informowania Cię o tym, gdzie zabiera syna podczas widzeń.

Myślę jednak, że najprościej będzie jeśli podejmiesz próbę dogadania się. Jeśli spokojnie zapytasz byłego partnera, jakie ma plany, być może on weźmie to za „dobrą kartę” i chętnie opowie o swoich planach.

Twoja odpowiedź