Czy matka ma prawo wiedzieć gdzie ojciec zabiera dziecko?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy matka ma prawo wiedzieć gdzie ojciec zabiera dziecko?
Iza D. zapytał 2 lata temu

Chcę zapytać o to, czy matka ma prawo wiedzieć gdzie ojciec zabiera dziecko? były mąż widuje dziecko 3 razy w tygodniu, przeważnie zabiera dziecko do siebie do domu, lecz zdarzają się sytuacje, że nie wiem gdzie przebywa moje dziecko. Martwię się wtedy i obawiam najgorszego.

Czy jako matka dziecka mam prawo wiedzieć gdzie ojciec je zabiera w czasie dni widywań? czy mąż musi prosić o moją zgodę na wyjazd dziecka np. do innego miasta? Czy na ojcu w takich sytuacjach spoczywa obowiązek informowania o miejscu pobytu dziecka? i jeszcze jedno pytanie: czy ojciec może zabrać dziecko bez zgody matki?

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

prawo ojca do zabierania dziecka poza jego miejsce zamieszkania powinno wynikać z orzeczenia sądu. Zatem jeśli w wyroku rozwodowym lub wyroku o uregulowaniu kontaktów jest zastrzeżenie, że kontakty mogą być realizowane poza miejscem zamieszkania dziecka, to rzeczywiście Twój były partner może zabierać dziecko do swojego domu.

W wolnym czasie może również zapewniać mu dodatkowe rozrywki tj. wyjście do kina, na basen. Ojciec będzie miał również prawo zabierać dziecko na jednodniowe wycieczki i wyjazdy do rodziny lub znajomych. A jeśli ma ustalone prawo widzeń na kilka dni po kolei lub na cały weekend będzie mógł również zorganizować wyjazd w odległe miejsce z noclegiem. Aby więcej powiedzieć o prawach ojca, należy sięgnąć do orzeczenia regulującego kontakty.

Niemniej jednak prawo ojca do zabierania dziecka poza jego miejsca zamieszkania nie zwalnia go z „obowiązku” poinformowania Cię, jako matki o tym gdzie dziecko będzie spędzać czas. Radzę więc porozmawiać z ojcem dziecka i wyjaśnić mu swoje obawy lub po prostu zacząć z nim rozmawiać przed przekazaniem dziecka i pytać, jakie ma plany.

Być może zasadne będzie zaopatrzenie dziecka w telefon. Nie wiem, ile lat ma dziecko, jednak dziś nawet najmniejsze dzieci mają już własne telefony, także po to, by rodzic miał z nim kontakt. W telefonie dziecka można zainstalować program śledzący, który pokazuje lokalizację urządzenia.

Jeśli żadne z zaproponowanych przeze mnie rozwiązań nie wyda Ci się odpowiednie, możesz rozważyć zasadność złożenia wniosku o zmianę kontaktów.

Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem

Wniosek-o-ustalenie-kontaktow-z-dzieckiem

Wniosek o ustalenie/uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Jeśli jednak nie masz twardych argumentów za tym, by zakazać ojcu zabierania syna poza jego miejsce zamieszkania, mało prawdopodobne by sąd zmienił orzeczenie. Może jednak pouczyć Twojego partnera o obowiązku informowania Cię o tym, gdzie zabiera syna podczas widzeń.

Myślę jednak, że najprościej będzie jeśli podejmiesz próbę dogadania się. Jeśli spokojnie zapytasz byłego partnera, jakie ma plany, być może on weźmie to za „dobrą kartę” i chętnie opowie o swoich planach.

Elkomor odpowiedział 1 rok temu

Czy ojciec dziecka, który ma sądownie ograniczone prawa rodzicielskie, musi informować matkę, gdzie będzie przebywać z dzieckiem? Czy matka musi go również informować, gdzie chce wyjechać? Czy matka może odmówić wyjazdu z dzieckiem do innego miasta ? (ojciec uwielbia szybką jazdę samochodem).

Ojciec jak wspominałam, ma ograniczone prawa, jednak kontakty nie są ustalone sądownie. Czy jeżeli ojciec zabierze dziecko bez poinformowania matki do innego miasta i bez jej zgody może ponieść jakieś konsekwencje?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

kwestia, którą poruszasz, nie jest taka sama w każdej sprawie. Ograniczenie władzy rodzicielskiej wynika zazwyczaj z faktu, że rodzice żyją oddzielnie. Kiedy następuje np. rozwód, sąd może powierzyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców, ograniczając władzę drugiemu. Niemniej, tak jak napisałam, w każdej sprawie zakres ograniczenia władzy rodzicielskiej może zostać uregulowany odmiennie.

W Państwa przypadku sąd nie orzekł o kontaktach, pozostawiając rodzicom pewną dowolność. Prawdopodobnie określił jednak miejsce zamieszkania dziecka, które ma być przy matce.

Z powyższego wynika, że powinniście samodzielnie i w zgodzie porozumieć się w kwestii kontaktów z dzieckiem i ich przebiegu. Dla ułatwienia relacji każdy z rodziców powinien informować drugiego, gdzie przebywa ich dziecko.

Oczywiście nie mam na myśli rutynowych zdarzeń, a dłuższe wyjazdy – także wakacyjne. Natomiast w braku porozumienia należy zwrócić się do Sądu Rodzinnego, by orzekł w zakresie kontaktów.

Mogę również napisać, że dopóki kontakty z dzieckiem nie zostaną uregulowane, co do zasady matka nie może zabronić ojcu, by ten zorganizował dziecku wycieczkę do innego miasta. O wyjeździe tym powinien on jednak poinformować matkę, chociażby po to, by miała ona wiedzę, gdzie przebywa jej dziecko.

Niemniej może ona nie wyrazić zgody na wyjazd, jeśli poweźmie wątpliwość, czy dziecko będzie bezpieczne. Wówczas ojcu nie pozostanie nic innego, jak złożenie sprawy o uregulowanie kontaktów.

Na koniec dodam, że również matka powinna informować ojca o planowanych wyjazdach, a jeśli sąd nie uregulował kwestii miejsca zamieszkania dziecka, może ona być zmuszona uzyskać zgodę ojca na zmianę miejsca zamieszkania, jeśli wiąże się z przeprowadzką do innego miasta lub zmianą szkoły, bądź lekarza.

Magda odpowiedział 11 miesięcy temu

Dzień dobry. Chodzi o ustalenie miejsca pobytu dziecka w trakcie realizacji kontaktów ojca z dzieckiem. Ojciec podczas realizacji kontaktów z dzieckiem (na podstawie wyroku sądu) nie chce przekazać mi informacji o adresie pod którym obecnie mieszka, czyli adres pod który zabiera dziecko. Znam jedynie ulicę i numer domu, bez numeru mieszkania. Czy ma prawo odmówić mi udzielenia tej informacji?

Twoja odpowiedź

8 + 20 =