Czy ojciec może zabrać dziecko bez zgody matki?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy ojciec może zabrać dziecko bez zgody matki?
Weronika29 zapytał 1 rok temu

Pani Katarzyno, czy ojciec może zabrać dziecko bez zgody matki? ojciec dziecka nie mieszka z nami, nie mamy ślubu. Wpada na wizyty do dziecka 2-3 razy w tygodniu. Pewnego dnia przyjechał jak zwykle, z tym że postanowił dziecko zabrać na miasto, nie zgodziłam się.

Ojciec dziecka mimo wszystko zabrał je bez mojej zgody. Nie chcę, żeby sytuacja się powtórzyła i zamierzam coś zadziałać. Czy zabranie dziecka bez zgody drugiego rodzica jest prawnie dozwolone?

Co prawda ojciec zabrał dziecko bez zgody matki tylko raz, ale wiem, że prędzej czy później sytuacja się powtórzy. Proszę o poradę!

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

rozumiem, że nie ufa Pani byłemu partnerowi, skoro boi się powierzyć opiekę nad dzieckiem pod swoją nieobecność. W takim razie zasadnym będzie wniosek do Sądu Rodzinnego o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu. Tylko w ten sposób zabezpieczy się Pani, zyskując sposobność odmowy ojcu zaplanowanych przez niego wyjazdów.

Proszę skorzystać z poniższego wzoru pisma:

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej – wzór

wniosek-o-ograniczenie-wladzy-rodzicielskiej-wzor-pdf-doc

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej – WZÓR

Sąd ograniczając ojcu władzę rodzicielską nad dzieckiem, powinien wskazać stałe miejsce zamieszkania dziecka każdorazowo w miejscu zamieszkania jego matki. Powinien również orzec o wykonywaniu przez ojca kontaktów z dzieckiem. Tu musi się Pani zastanowić, w jaki sposób powinny one przebiegać, bowiem należy złożyć do sądu projekt takich kontaktów.

Dodam jeszcze, że wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców nie wymaga szczególnego uzasadnienia. Wystarczy wskazanie, że rodzice niepełnoletniego dziecka nie mieszkają razem oraz nie potrafią dojść do porozumienia w przedmiocie wykonywania kontaktów.

Jeśli nie uzyska Pani odpowiedniego orzeczenia sądu, będzie Pani zmuszona odmawiać ojcu kontaktów z dzieckiem bez podania żadnych wiążących argumentów. Oczywiście w sprawę można angażować Policję, która jednak nic nie zrobi ani Pani, ani ojcu dziecka.

Pani nie posiada bowiem orzeczenia ograniczającego lub pozbawiającego drugiego rodzica władzy rodzicielskiej, natomiast ojciec dziecka orzeczenia regulującego kontakty z dzieckiem.

Dlatego jeśli nie dojdziecie Państwo do porozumienia w kwestii kontaktów lub nie zostaną one uregulowane przez sąd, będziecie toczyć między sobą pojedynki, które niczego nie rozwiążą i do niczego nie doprowadzą.

Warto przeczytać:

Darek S. odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam, a co jeśli matka zabrała dziecko bez zgody ojca? u mnie jest sytuacja odwrotna do tej przedstawionej w pierwszym poście. To ja opiekuję się dzieckiem i to matka jego ma ustalone 2 razy w tygodniu widzenia z dzieckiem. Mieszkam z rodzicami i ze swoim dzieckiem, pod moją nieobecność matka  dziecka przyjechała i zabrała dziecko, był to inny dzień niż ten w którym powinna się pojawić. Dopiero poszukiwania na mieście przyniosły skutek, znalazłem ją z dzieckiem chodzącą po centrum handlowym. Co robić, jeśli zabranie dziecka bez zgody drugiego rodzica będzie znów miało miejsce?

Moni odpowiedział 9 miesięcy temu

Czy ojciec ma prawo zabrać dziecko spod szkoły jeśli ma ograniczoną władzę rodzicielską i kontakty tylko w drugą i czwartą niedzielę miesiąca w miejscu zamieszkania dziecka? Jakie ojciec może pomieścić konsekwencje jeśli zabierze dziecko bez mojej zgody? Czy to jest w jakiś sposób karalne, co może zrobić policja?

Wika odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, Czy ojciec może bez wiedzy matki wywieść dziecko do innego miasta? z partnerem nie mamy ślubu, mieszkamy razem, ale ostatnie wydarzenia sprawiły, że nie rozmawiamy ze sobą, i kazałam mu się wyprowadzić z mieszkania. Oczywiście nie wyprowadził się, ale zauważyłam, że szuka mieszkania w innym mieście. Zaczynam się bać, że kombinuje za moimi plecami, żeby zabrać ze sobą córkę. Czy ma takie prawo? czy ojciec może zabrać dziecko bez mojej wiedzy?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli Twój partner uznał dziecko, to ma w stosunku do niego takie sama prawa i obowiązki jak Ty. Powyższe przekłada się na okoliczność, że wspólnie powinniście podejmować decyzje dotyczące dziecka – również w kwestii gdzie, czy z którymś z rodziców będzie ono mieszkać.

Jeśli istnieje spór w tej kwestii, należy zwrócić się o jej rozstrzygnięcie do właściwego sądu rodzinnego. Natomiast do czasu wydania przez sąd orzeczenia dziecko może być pod opieką jednego z rodziców lub obojga, jeśli dojdą oni do porozumienia w przedmiocie wykonywania tzw. opieki naprzemiennej.

Zatem jak widzisz, jeśli Twój partner wyjedzie z córką do innego miasta, to do czasu rozstrzygnięcia przez sąd sprawy opieki nie będziesz mieć argumentów, by „odebrać” mu dziecko. Jeśli nie dojdziecie do porozumienia, a on będzie obstawać przy swoim, nie będziesz w stanie odebrać mu dziecka – bez wyroku sądu nie będziesz mogła zaangażować Policji.

Myślę więc, że najlepszym rozwiązaniem będzie pogodzenie się z ojcem dziecka, a jeśli nie jest to możliwie i wasz związek nie przetrwa, należy złożyć do sądu wniosek o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu.

Wzór wniosku o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu pobierzesz poniżej:

wniosek-o-uregulowanie-wladzy-rodzicielskiej-rodzicow-zyjacych-w-rozlaczeniu-wzor-pdf-doc

Wniosek o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu

qqww odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie. Czy partnerka ojca dziecka może zabierać je do swojego miejsca zamieszkania bez obecności ojca? jestem już kilka lat po rozwodzie mam przyznane prawa do opieki nad dziećmi. A ojciec dzieci ma też przyznane widzenia poza miejscem zamieszkania dzieci. Zabiera np. na wakacje na miesięcy czy święta.

Moje pytanie jest takie: czy jego partnerka z która jeszcze nie mieszka, ma prawo zabrać moją córkę na noc do siebie bez obecności ojca. Nie informując mnie o tym? Czy w takiej kwestii mogę jakoś zainterweniować? Osobiście nie znam kobiety i mam obawy co do takich spotkań. Tym bardziej że córka dopiero ja poznała.

Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam,

na samym wstępie muszę wyjaśnić, że powierzenie opieki nad dzieckiem innej osobie jest moim zdaniem jak najbardziej dopuszczalne. Uważam, że tak samo jak Ty, tak i Twój były partner może angażować do opieki nad dzieckiem inne osoby (oczywiście najlepiej bliskie dziewczynce lub przynajmniej kompetentne), jeśli z przyczyn od niego niezależnych – praca, potrzeba załatwienia pilnych spraw, nagły wyjazd sam nie może zająć się dzieckiem.

Dodatkowo, jeśli są to sytuacje dość rzadkie/wyjątkowe nie wymagają uzyskania Twojej zgody. Niemniej z uwagi na dobro wzajemnych relacji powinien on zadbać o poinformowaniu Cię o swoich planach.

Jeżeli więc ufasz swojemu partnerowi i wiesz, że „oddaje” dziecko swojej nowej dziewczynie tylko wtedy, gdy sam nie może zająć się córką, to uważam, że nie powinnaś rozdmuchiwać sprawy. Oczywiście możesz poprosić go o rozmowę z tą dziewczyną, a najlepiej, jeśli kupisz córce telefon, by mieć nieograniczony z nią kontakt.

Natomiast jeśli nie ufasz swojemu byłemu mężowi, doradzam Ci podjęcie z nim szczerej rozmowy celem wyjaśnienia, dlaczego oddaje córkę w obce ręce. Jeśli nie znajdzie on dobrego wytłumaczenia, zasadne będzie złożenie wniosku o zmianę kontaktów.

Możesz złożyć do sądu wniosek o anulowanie ojcu możliwości zabierania dziewczynki do siebie na noc. Jednak musisz być świadoma, że dla uzyskania zmiany kontaktów, należy przedstawić sądowi odpowiednie argumenty, a nie tylko „podejrzenia” lub obawy.

Twoja odpowiedź

1 + 13 =