Czy mogę napisać do ZTM o umorzenie przedawnionych mandatów?

Kategoria: DługiCzy mogę napisać do ZTM o umorzenie przedawnionych mandatów?
Wiktoria D. zapytał 11 miesięcy temu

Witam serdecznie, ZTM Kielce co chwilę podaje mnie do windykacji o mandaty za brak biletu, spłaciłam wszystkie bieżące, a oni chcą egzekwować przedawnione mandaty.

W sumie wychodzi na to, że spłaciłam trochę przedawnionych z uwagi na to, że podobno przedawnienie jest po roku, a ja spłaciłam mandaty za ostatnie 3 lata, spłacałam je za pośrednictwem windykacji i co trochę dosyłają kolejne.

Czy mogę wystosować pismo do ZTM, aby z uwagi na przedawnienie, anulowali moje mandaty i przestali mnie podawać do firmy windykacyjnej? Z góry dziękuję za odpowiedź Wiktoria D.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj Wiktorio,

masz rację – roszczenie o zapłatę mandatu za jazdę bez biletu przedawnia się z upływem roku od daty płatności. Dlatego, jeśli wierzyciel nie wystąpił do sądu w terminie roku od terminu płatności poszczególnych mandatów, czyli nie przerwał biegu terminu płatności, każdy mandat zmienił się w tzw. roszczenie przedawnione.

Niestety fakt przedawnienia mandatu nie zabrania wierzycielowi prowadzić windykacji długu (o ile nie jest uporczywa, męcząca, czy niezgodna z zasadami dobrej windykacji).

Powyższe oznacza, że wierzyciel, czy zatrudniona przez niego firma windykacyjna ma prawo przesyłać do Ciebie wezwania do zapłaty długów już przedawnionych.

Oczywiście możesz wystosować do wierzyciela pismo z żądaniem zaprzestaniem prowadzenia postępowań windykacyjnych w stosunku do roszczeń przedawnionych. Niemniej jednak nie możesz mieć pewności, że wierzyciel dostosuje się do Twoich próśb/żądań.

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

Może okazać się tak, że na każde wezwanie będziesz musiała odpowiadać oddzielnie. Np. otrzymujesz wezwanie do zapłaty przedawnionego mandatu za jazdę bez biletu, na które udzielasz odpowiedzi (wzór powyższego pisma), żądając zaprzestania windykacji z uwagi na upływ terminu przedawnienia… i tak z każdym nowym wezwaniem.

Myślę jednak, że łatwiej będzie Ci przygotować odpowiedź na każde wezwanie po kolei i uchylić się od płatności mandatów, niż dalej płacić przedawnione mandaty.

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź