Czy polski sąd lub instytucja podlegająca może sprawdzić ile zarabiamy w Wielkiej Brytanii?

Kategoria: AlimentyCzy polski sąd lub instytucja podlegająca może sprawdzić ile zarabiamy w Wielkiej Brytanii?
rtt zapytał 5 miesięcy temu

Chodzi o sprawę alimentów. Matka dziecka żąda ode mnie 1600 złotych miesięcznie na alimenty. To kolosalna kwota nawet na zarobki w UK. Mam również inne zobowiązania i plany na życie a chcą ze mnie zrobić bankomat, bo pracuję za granicą.

Pracuję po 12 godzin, żeby coś odłożyć i kupić mieszkanie, ale jak okażę moje zarobki w sądzie, to stwierdzą, że mnie stać i będę wiązał koniec z końcem, a nie po to wyjechałem do Anglii. Czy w Polsce mogą sprawdzić, ile faktycznie zarabiam w Anglii? Jak mam walczyć, żeby nie zostać z niczym? Pozdrawiam i błagam o pomoc. Piotr

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witaj Piotrze,

jeśli rzeczywiście chcesz walczyć o niższe alimenty, niż wnosi matka dziecka, to uważam, że najrozsądniej będzie jeśli sam przedstawisz sądowi dokumenty potwierdzające wysokość zarobków.

Jednocześnie dołączysz zestawienie stałych kosztów utrzymania i listę innych zobowiązań. Musisz starać się wykazać, że po potrąceniu kosztów utrzymania, kwota która pozostaje, nie pozwoli Ci realizować obowiązku alimentacyjnego w takiej wysokość, jak wnosi matka dziecka.

Zajęcie stanowiska w sprawie jest o tyle ważne, że jeśli pozostaniesz bierny, sąd faktycznie może przyjąć, iż z zarobków w Anglii możesz realizować alimenty w wyższej kwocie.

Z uwagi na powyższe, radzę Ci przygotować odpowiedź na pozew, a w nim wskazać wysokość alimentów, którą uważasz za rozsądną. Pamiętaj, że nie może to być zbyt mała kwota, bowiem sądy mają świadomość, ile zarabia się w Anglii i jakie są koszty utrzymania. Weź pod uwagę również alimenty jakie orzeka się w Polsce. W większych miastach są to kwoty rzędu 800-900 zł miesięcznie na dziecko.

Na koniec dodam, że musisz podnieść odpowiednie argumenty w sprawie. Chęć odkładania pieniędzy, zamiast łożenia na utrzymanie dziecko, może zostać przez sąd źle odebrana. Zgodnie z regulacjami kodeksowymi oraz utrwalonym stanowiskiem sądu dziecko ma prawo żyć na takiej samej stopie jak jego rodzice.

Dla sądu ważne będzie więc to, w jakich warunkach żyjesz i na co Cię stać oraz to jak żyje Twoje dziecko i czy stać jego matkę na zapewnienie mu godziwych warunków bytu.

Zastanów się również nad możliwością zawarcia ugody alimentacyjnej z matką dziecka. Być może uda Wam się porozumieć i zawrzeć w sprawie dobrowolną ugodę.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź