Czy ściągną ze mnie dług ojca za alimnety które pobierałam kiedyś z MOPS-u?

Kategoria: AlimentyCzy ściągną ze mnie dług ojca za alimnety które pobierałam kiedyś z MOPS-u?
wdew zapytał 6 miesięcy temu

Witam. Czy komornik może zabierać mi z pensji pieniądze jeśli dłużnik alimentacyjny nie spłaca długu z MOPS-u z tytułu alimentów? czy komornik ma prawo i może ze mnie ściągnąć dług alimentacyjny, który ojciec zalega w MOPS-ie? kiedy się uczyłam, to pobierałam alimenty z MOPS-u, ale nie mieszkałam z ojcem, tylko u babci a później poszłam do pracy i do dziś pracuje i mam swoją rodzinę.

Martwię jeśli ojciec tego długu nie spłaca, żeby komornik nie ściągnął ze mnie alimentów. Ojciec pracuje, ale jeszcze płaci alimenty bratu, ale on nie ma z funduszu płaconego tylko Ja miałam, ponieważ już od ojca dochodów nie było dla mnie.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witaj,

już na samym początku muszę napisać, że Twoje obawy są nieuzasadnione. Pamiętaj, że nie odpowiadasz za zobowiązania/długi ojca, które ten ma wobec tzw. Fundusz Alimentacyjnego. Dłużnikiem FA jest wyłącznie Twój ojciec i to od niego odpowiednie organy mogą żądać uregulowania należności.

Dodam jeszcze, że w razie śmierci ojca nieuregulowanie długi z zaliczek alimentacyjnych zostaną umorzenie. Nie wchodzą one więc do masy spadkowej, co przekłada się na okoliczność, że nie musisz martwić się, że je możesz odziedziczyć.

Inaczej jest z długami alimentacyjnymi, które nie zostały wypłacone na rzecz uprawnionego. Tu myślę o nieuregulowanych alimentach na rzecz brata. Jeśli ojciec umrze, a brat przed śmiercią będzie miał roszczenie o nieuregulowane alimenty, których nie uzyskał, to wówczas kwoty te wejdą w skład masy spadkowej, jako długi po ojcu.

Powyższe przekłada się na to, że brat, jako wierzyciel zmarłego będzie mógł dochodzić zapłaty od innych spadkobierców. Dlatego radzę Ci rozeznać się w tej właśnie kwestii. Ustal, czy ojciec nie zalega bratu z alimentami. Ważne są również Wasze relacje, a dokładnie okoliczność, czy w razie śmierci ojca, brat mógłby zażądać od Ciebie uregulowania alimentów.

Niemniej jednak pytałaś o odpowiedzialność za alimenty z FA, które były wypłacane na Twoją rzecz i w tej kwestii, jak już napisałam, nie musisz się martwić ani dziś, kiedy ojciec jeszcze żyje, ani po jego śmierci.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź