Dług w Centertel – przedawnienie i komornik

Forum prawneKategoria: DługiDług w Centertel – przedawnienie i komornik
AvatarRaj zapytał 8 miesięcy temu

Mam dług w Centertel od 2003 roku (może 2002 lub 2004). W 2014 sąd wydał nakaz zapłaty (dowiedziałem się dzisiaj po rozmowie z komornikiem) ja w tym czasie mieszkałem za granicą (wróciłem w lipcu 2019).

Nie kontaktowałem się z wierzycielem nigdy. Komornik wszedł mi na konto i zabrał 5 000 zł (w sumie mam oddać 6 000 zł) i komornik powiedział, że nie widzi dla mnie innego rozwiązania, jak splata długu. Czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji, które będzie korzystne dla mnie? czy dług w Centertelu nie jest przedawniony?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj,

jeżeli w dacie złożenie przez powoda pozwu o zapłatę przebywałeś poza granicami Polski, to okoliczność ta sama z siebie blokuje możliwość wydana przez sąd nakazu zapłaty.

Jednakże w Twojej sprawie prawdopodobnie zdarzyło się tak, że informacja, iż nie mieszkasz pod wskazanym przez wierzyciela adresem, nie dotarła do sądu, co skutkowało wydaniem i uprawomocnieniem się nakazu zapłaty przy zastosowaniu tzw. fikcji doręczenia – dwukrotna awizacja korespondencji sądowej.

W tym momencie masz prawo wnosić do sądu, który nadał klauzulę wykonalności na przedmiotowy nakaz zapłaty, zażalenie na owo postanowienie, podnosząc okoliczność, że w ostatnich latach mieszkałeś poza Polską.
Na tę okoliczność musisz przedłożyć wiarygodne dowody (świadectwa pracy, kontrakty, umowy najmu mieszkania itp.). Jeśli sąd uwzględni Twoje argumenty, nakaz zapłaty utraci moc, postępowanie komornicze nie będzie mogło być prowadzone, a wierzyciel będzie zmuszony oddać Ci wyegzekwowane przez komornika pieniądze.

Gra warta jest świeczki, bowiem mówimy o 6 000 zł, jednakże możesz wybrać inną drogę – spłacić wierzyciela i w ten sposób zakończyć sprawę. Wybór należy do Ciebie.

Odnośnie przedawnienia roszczenia, to rzeczywiście można pokusić się o stwierdzenie, że do niego doszło.

Jednakże, by stwierdzić, że tak jest na 100 % należy spojrzeć do dokumentów sprawy.

Zachęcam Cię do kontaktu z prawnikiem, w sytuacji gdy zdecydujesz się zaskarżyć nakaz zapłaty.

Powodzenia!

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź