Dług w T-mobile – przedawnienie, odsetki i wpis w BIG

Kategoria: DługiDług w T-mobile – przedawnienie, odsetki i wpis w BIG
Pols zapytał 2 lata temu

Witam.

T-mobile umieściło mnie w BIG w 2005 r. chcę spłacić zadłużenie, ale boje się, że policzą odsetki za 15 lat niespłacenia długu wobec operatora tel.

W 2005 r T-mobile zerwało ze mną umowę, poniosłem karę za dwa abonamenty i jakieś rachunki niezapłacone. Po jakimś czasie przyszło postanowienie sądowe od komornika o zajęciu wynagrodzenia – wierzyciel T-mobile.

Myślałem, że dług został spłacony, a sprawa zamknięta. Jakiś czas temu chciałem wziąć kredyt i okazało się, że widnieję w BIG i nici z kredytu.

Sprawdziłem i jest wpis w BIG. Chciałbym spłacić dług w T-mobile dobrowolnie i żeby usunęli mnie z BIG, ale boje się, że oprócz 4,140 zł długu każą mi zapłacić odsetki za 15 lat zwłoki. Co robić?

8 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

wspominasz, że jakiś czas temu toczyło się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjnego, w ramach którego komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę. Radzę Ci zatem przejrzeć zgromadzone dokumenty i ustalić, czy na pewno dług w T-mobile nie został spłacony w toku egzekucji oraz na jakiej podstawie egzekucja została umorzona.

Należność główna jak podajesz, to kwota ponad 4 000 zł, dlatego ja na Twoim miejscu wolałabym mieć pewność, że już raz nie spłaciłam długu wobec operatora sieci komórkowej. Pamiętaj, że wpisy w BIG mogą figurować nawet po uregulowaniu zadłużenia, jeśli nastąpiło ono z opóźnieniem.

Zdarzają się bowiem sytuacje, że wierzyciel nie wycofał wpisu, nawet po odzyskaniu pieniędzy. Dlatego, tak jak wspomniałam, w pierwszej kolejności, zasadnym będzie ustalenie, czy należność główna nie została choć częściowo zaspokojona w ramach wcześniejszej egzekucji, a dopiero w następnej kolejności podjęcie kontaktu z wierzycielem.

Jeśli masz nadal długi w T-mobile, to propozycja spłaty pod warunkiem umorzenia dodatkowych kosztów oraz usunięcia wpisów w rejestrach dłużników może spotkać się z akceptacją wierzyciela.

Odnośnie odsetek, to pragnę Cię uspokoić, bowiem w myśl obowiązujących przepisów prawa cywilnego, roszczenie o zapłatę odsetek przedawnia się po trzech latach.

Oznacza, to dla Ciebie tyle, że T-mobile może żądać uregulowania odsetek od należności głównej jedynie za okres trzech ostatnich lata, a nie za całe okres opóźnienia.

Podsumowując: Po pierwsze sprawdź, czy dług na pewno istnieje, a następnie skontaktuj się z wierzycielem np. telefonicznie przez infolinię i zaproponuj ugodę – spłata należności głównej lub jej części pod warunkiem usunięcia wpisu w BIG.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Przydatne wzory pism:

Oświadczenie o przedawnieniu się rachunku telefonicznego

Przedawnienie długu – ogólny wzór pisma

wbox odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, żona na mnie oczywiście za moją zgodą zawarła umowę z T-Mobile. Nie zapłaciła rachunku i umowa została zerwana. T-Mobile wystawił rachunek za sprzęt w wysokości 1450 zł. Dzisiaj pobrałem raport z BIG i jest tam negatywny wpis z informacją, data powstania zaległości 11-09-2016 r. W zeszłym roku sąd nakazał zapłatę zaległości, czym zajął się komornik. Maiłem założoną blokadę na konto, ale ze względu na brak wpłat otrzymałem od komornika pismo, że nie ma możliwości ściągnięcia długu, o czym został poinformowany T-Mobile. Czy ta należność nie uległa przedawnieniu i czy mogą te informacje być umieszczane w BIG jeżeli dług jest przedawniony?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,

jeśli sprawa o zapłatę miała miejsce w 2019 roku – rok wydania przez sąd nakazu zapłaty, to dług z pewnością nie uległ przedawnieniu i wierzyciel może skutecznie i zgodnie z prawem dochodzić jego zapłaty, angażując do tego kolejnych komorników.

Ponadto wierzyciel może ujawnić istnienie długu na różnych giełdach dłużników m.in. w BIG, bez statusu „przedawnienia”, bowiem należność nadal jest wymagalna.

Proszę zwrócić uwagę na okoliczność, że w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z aktywnym wierzycielem, bardzo trudno uzyskać przedawnienie roszczenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami długi, o których istnieniu orzekał sąd, przedawniają się z upływem lat 6 od dnia ostatniej czynności mającej wpływ na przerwanie biegu przedawnienia roszczenia.

W Pana przypadku będzie to data uprawomocnienia się postanowienia komornika o umorzeniu postępowania na skutek bezskuteczności egzekucji.

Zatem jeśli postępowanie egzekucyjne prowadzone było jeszcze w 2019 roku, do przedawnienia roszczenia najwcześniej dojdzie pod koniec 2025 roku, oczywiście pod warunkiem, że bieg terminu przedawnienia roszczenia nie zostanie przerwany w międzyczasie.

Sylwia W. odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,

jestem na etapie, w którym chciałabym spłacić wszystkie swoje długi. Niestety przez nieodpowiednio zarządzaną firmę, kilka z nich nabyłam. Aktualnie jestem na tzw., zero z instytucjami typu urząd skarbowy oraz ZUS.

Zostało mi zobowiązanie m.in. w sieci komórkowej T-mobile. Jedna sprawa sądowa jest w toku, gdzie wniosłam odwołanie, druga jest zakończona z wynikiem pozytywnym dla sieci T-mobile. Chciałabym zapłacić to zadłużenie około 4000 zł, lecz w żaden sposób nie mogę się skontaktować z osobą reprezentującą T-mobile tj. Dariusz D. radca prawny.

Czy Państwo są w stanie zlokalizować tę sprawę, czy już została przekierowana do komornika lub w jakim jest miejscu? Próbowałam dodzwonić się do Sądu, niestety bezskutecznie. Bardzo mnie Państwo zainspirowali i mam nadzieje, że z Państwa pomocą uda mi się spać spokojnie.

>Pozdrawiam,

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

bardzo pocieszające jest to, co Pani pisze. Dziękuje za miłe słowa i życzę dalszych sukcesów na drodze wychodzenia z długów.

Odnosząc się natomiast do zadłużenia w firmie T-mobile, to uważam, że należy skontaktować się z działem windykacji spółki i tam omówić szczegóły spłaty zadłużenia orzeczonego przez sąd.

Posługując się numerem telefonu na infolinię lub formularzem kontaktu dostępnym na stronie internetowej T-Mobile, proszę spróbować nawiązać kontakt, podnosząc chęć uregulowania należności (proszę pytać o numer konta bankowego do spłaty).

Sam radca prawny został ustanowiony do reprezentacji w konkretnej sprawie sądowej, nie jest jednak stroną w sporze, dlatego należy pominąć z nim kontakt, nawiązując porozumienie właśnie z pracownikiem firmy telekomunikacyjnej.

Proszę działać szybko, ponieważ po uprawomocnieniu się wyroku sprawa rzeczywiście może trafić do komornika. Aby uniknąć dodatkowych kosztów i nieprzyjemności, warto na dniach spróbować uregulować zadłużenie lub zawrzeć pisemne porozumienie z T-mobile.

Myślę, że ze wszystkim sobie Pani śmiało poradzi, a pomoc z naszej strony nie będzie potrzebna.

Życzę powodzenia!

Bolek odpowiedział 1 rok temu

Witam, w 1999 .08 nie pamiętam czy jest to pożyczka, czy telefon, gdyż w informacji, którą otrzymałem, jest wymieniona firma T-Mobile Polska, a wiadomość otrzymałem od firmy windykacyjnej BEST 4 NSFIZ, że posiadam zadłużenie w wysokości 5600 zł z odsetkami i karami, styczność i kontakt z tymi firmami miałem może z 17 lat temu, dlatego chciałbym wiedzieć, czy mój dług w T-mobile nie uległ przedawnieniu.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

niestety trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dług w T-mobile jest przedawniony. Należy bowiem pamiętać, o możliwości wpływania przez wierzyciela na zatrzymanie biegu terminu przedawnienia roszczenia.

Wiadomo jednak, że co do zasady długi telekomunikacyjne przedawniają się po trzech latach od dnia wymagalności zapłaty poszczególnych rat abonamentowych (jako długi związane z prowadzoną przez operatora działalnością gospodarczą).

Jeśli uda Ci się ustalić, że wierzyciel nie wszedł w posiadanie tytułu wykonawczego (nakaz zapłaty/wyrok) można przyjąć, że roszczenie jest przedawnione i masz możliwość uchylenia się od obowiązku płatności praktycznie bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Zatem podejmując kontakt z firmą windykacyjną, należy wezwać ją do przedstawienia tytułu wykonawczego, na podstawie którego dochodzi zapłaty wspomnianej należności.

W sytuacji, kiedy windykacja nie przedłoży Ci nakazu zapłaty, ewentualnie wyroku sądu możesz domagać się zatrzymania dalszych działań windykacyjnych, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia.

Zachęcam Cię do pobrania poniższego wzoru pisma:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Inaczej będzie, jeśli wierzyciel skierował sprawę do sądu. W tym przypadku należy dokładnie przeanalizować sprawę, by móc stwierdzić, czy dług się przedawnił.

Natalia odpowiedział 4 miesiące temu

Witam,  Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem t-mobile poinformowano mnie ze wygrałam laptopa z radością przyszedł do domu po czym rzyszlo również do zapłaty ok 4 tys. Za sprzęt. W 2019 roku został cały dług spłacony, natomiast t-mobile nie wycofało niczego mamy teraz 2021 komornik ściągnął dług po raz kolejny choć serwisie widniej że dług został spłacony w 2019 roku dowiedziałam się przez infolinię. Nie wiem co robić nie ma z kim rozmawiać, nie wiadomo do kogo kierować pismo. W taki sposób dług bede spala chyba do końca życia. Proszę o podpowiedź dlaczego jezeli dług został spłacony w 2019 roku ponownie został ściągnięty w roku 2021 jeżeli widnieje dowód spłaty. 

Twoja odpowiedź