Przedawnienie faktury za telefon

Kategoria: DługiPrzedawnienie faktury za telefon
Konrad zapytał 2 lata temu

Witam.

Chcę dowiedzieć się kiedy ma miejsce przedawnienie długu za telefon komórkowy. W 1997 roku wziąłem telefon z T-mobile i nie płaciłem rachunków, sprawa poszła do sądu z nakazem zapłaty.

Były rozmowy ugodowe z windykatorem płaciłem po 500 zł miesięcznie i przerwałem płatności, bo wyjechałem z kraju za chlebem. Ostatnia wpłata była w 2010 roku i do tej pory nikt się nie odzywał ani ja też nigdzie nie pisałem i nie dzwoniłem.

Czy miało miejsce przedawnienie długu wobec telefonii komórkowej? W 2010 roku napisałem do windykatora, że wyjeżdżam z kraju i podałem mu adres w Niemczech, ale tam na adres też nic nie przyszło.

Proszę o odpowiedź.

10 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

dług za niepłacenie rachunków telefonicznych, co do zasady ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia ustalonego, jako ostateczny dzień zapłaty rachunku.

Powyższe wynika z regulacji art. 118 kodeksu cywilnego, traktującego o przedawnieniu roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Usługi operatorów telefonicznych świadczone są w ramach działalności gospodarczej, dlatego przedawnienie roszczeń za nieuregulowanych rachunek telefoniczny następuje właśnie po przewidzianych trzech lat.

Jednakże Twoja sytuacja jest nieco inna. W Twojej sprawie został wydany nakaz zapłaty, co skutkuje przerwaniem biegu terminu przedawnienia roszczenia na czas prowadzonego postępowania sądowego i egzekucyjnego i jego kolejne rozpoczęcie po prawomocnym zakończeniu postępowań.

I niestety dla Ciebie, roszczenia orzeczone przez sąd, również nakazem zapłaty przedawniają się z upływem lat sześciu – jest to termin obowiązujący obecnie. Przed zmianą przepisów, czyli przed 9 lipca 2018 roku obowiązywał termin dziesięcioletni, który niestety objął Ciebie.

Jak widzisz, od 2010 roku nie minęło jeszcze dziesięć lat, tak więc nie doszło do przedawnienia roszczenia. Co więcej, trudno jest mi określić, kiedy roszczenie o zapłatę ulegnie przedawnieniu, bowiem mam za mało szczegółów.

Jeśli jednak wierzyciele nie upominają się o zapłatę, radzę czekać cierpliwie, licząc na spokojny upływ wymaganego do przedawnienia terminu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Oświadczenie o przedawnieniu się rachunku telefonicznego

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Bronisława odpowiedział 2 lata temu

Chciałam się przenieść do sieci Plus-a, a tam się okazało, że mam niezapłacony jakiś rachunek z roku 2013 r., a żadne pismo mi do domu nie przyszło i teraz nie mogę wziąć nowego telefonu w tej sieci, abonament mogę tam przenieść, ale już bez telefonu i chciałam się zapytać, po ilu latach przedawnia się taki rachunek za telefon?

Tomcio odpowiedział 2 lata temu

Co zrobić z zadłużeniami telefonicznymi i kredytem w banku jak się nie pracuje? Mam taką sytuację, że mam trochę zadłużeń telefonicznych, chodzi tu o faktury za telefony i mam już kary po naliczane oraz wydzwania mi windykacja, mam kredyt też w banku gdzie od kilku miesięcy mam problemy ze spłatą tego kredytu, a windykacja terenowa z banku też wydzwania do mnie, a ja nie mogę znaleźć pracy od pewnego czasu.

Tomekk odpowiedział 2 lata temu

Czy komornik może mnie wsadzić do wiezienia za długi z T-mobile? wczoraj dostałem pismo od komornika, że wszczął egzekucję komorniczą za dług z 2013 roku z T -Mobile. Od rozwodu w 2010 roku jestem osobą bezdomną, mieszkam u znajomej, nie posiadam żadnego majątku oprócz swoich ubrań i telefonu wartego może 100 zł. Utrzymuje się z prac dorywczych, bo jako osoba, która już siedziała w więzieniu, nie mogę znaleźć normalnej pracy. Płacę alimenty na córkę, moje dochody to około 1600 zł. W sezonie zimowym to praktycznie nie posiadam środków do życia. Nie wiem co robić, na chwile obecna to nie posiadam żadnych dochodów i żadnego majątku. Bardzo proszę o poradę.

nozka0105 odpowiedział 2 lata temu

Witam, od kilku lat nękają mnie różne firmy windykacyjne, ponieważ kilka lat temu w sieci T-Mobile wzięłam telefony kom. w abonamencie, ale z racji tego, ze nie były to telefony dla mnie, nie mam teraz ochoty spłacać kogoś zadłużenia, czy mogę sprawę złożyć do sądu i mieć święty spokój? Komornik przejął dwie sprawy za raty za sprzęt, a 3 pozostałe za usługi, firma windykacyjna BEST. To było w 2012 r. czy to jest już przedawnione? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Rycerz Zioła odpowiedział 2 lata temu

Rozwiązano mi już dawno umowę w Play i zadłużenie rośnie zapewne wciąż, czy jest możliwość spłaty na raty i czy grozi mi więzienie za długi wobec Play? Przychodziły mi awiza do rodziców, bo tam jestem zameldowany, ale nie mieszkam w miejscu zameldowania, sumka się pewnie nazbierała i całej kwoty na pewno nie będę w stanie spłacić, bo pracuję na pół etatu, ale na raty jakoś bym to udźwignął. Nie wiem gdzie się zgłosić i czy nie ma już komornika sądowego, co robić? mam nadzieję, że do więzienia mnie nie wsadzą?

Sosonowska odpowiedział 2 lata temu

Czy za niespłacony abonament za telefon trafię do wiezienia? Mam kilka numerów w sieci T-mobile, z racji utraty pracy przestałam opłacać faktury. Zostały już naliczone kary umowne, oczywiście staram się o rozłożenie na raty, ale co w przypadku gdy T-mobile na to się nie zgodzi? Dodam, że posiadam usługi ze sprzętem na raty od T-mobile. Oczywiście sprzęt posiadam. Czy mogę trafić do wiezienia jeśli nie będę w stanie spłacić od razu całego długu za rachunek telefoniczny?

Beat odpowiedział 2 lata temu

Po jakim czasie przedawnia się dług w firmie telefonicznej? minęły 4 lata, próbowałam spłacać dług, wpłacając co jakiś czas po 100 złotych. Jakiś czas temu komornik sądowy wszedł najpierw na konto, ale tam też nic nie mam, więc w zeszłym roku wszedł na pensję, ale nie może nic zabrać, bo za mało zarabiam, a jeszcze spłacam alimenty. Nic nie posiadam nie jestem nigdzie zameldowany.

mar-kac odpowiedział 4 miesiące temu

Witam, mam pytanie dotyczące windykacji, w 2015 roku podpisałem umowę na abonament wraz z telefonem, nie spłaciłem jej do końca, ponieważ wyjechałem do pracy za granicę, dziś przyszedł list od windykacji na adres babci w Polsce, że mam do spłacenia 14 000 zł długu, podobno wcześniej też przychodziły listy, ostatni jakoś ponad rok temu, chciałem się dowiedzieć, jak wygląda to w świetle prawa czy ten dług za abonament na telefon jest przedawniony? Minęło ponad 6 lat od tego czasu i nie wiem, czy mam podjąć rozmowę z windykacją?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności muszę odnieść się do kwestii przedawnienia. Otóż jeżeli sprawa nieuregulowanych należności związanych z niewywiązaniem się z zawartej wcześniej umowy abonamentowej nie trafiła do sądu, to faktycznie mogło dojść do przedawnienia roszczenia.

Dlatego, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym postępowaniem egzekucyjnym, które wiąże się z przymusowym ściągnięciem zobowiązania, warto podjąć kontakt z firmą windykacyjną, żądając przedłożenia dokumentów potwierdzających wymagalność roszczenia.

Dodam, że może to być kontakt telefoniczny. W rozmowie z pracownikiem firmy windykacyjnej należy powołać się na wezwanie do zapłaty i podnieść, że mogło dojść do przedawnienia roszczenia, dlatego prosisz o przesłanie na skrzynkę mailową wiadomości wraz ze skanami dokumentacji sądowej w postaci wyroków o zapłatę lub nakazów w postępowaniu upominawczym, lub nakazowym.

Jeżeli otrzymasz odpowiedź, że sprawa nie była w sądzie będziesz mógł uchylić się od płatności podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia i żądając zaprzestania dalszych działań windykacyjnych.

Natomiast, gdy okaże się, że firma windykacyjna posiada odpowiednie orzeczenia, warto zastanowić się nad podjęciem działań zmierzających do ich uchylenia. Jeżeli wykażesz, że w dacie orzekania nie mieszkałeś w Polsce, będziesz mógł zaskarżyć postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na nakaz/wyrok.

Niemniej jednak tak jak napisałam na wstępie, należy ustalić, jakimi dokumentami posługuje się firma windykacyjna.

Twoja odpowiedź