Dług za pełnomocnictwo Spółki z o.o.

Forum prawneKategoria: WindykacjaDług za pełnomocnictwo Spółki z o.o.
AvatarGrzesiek zapytał 10 miesięcy temu

W roku 2013 znajomy ze studiów poprosił mnie o pomoc przy zakładaniu firmy – udzielił mi pełnomocnictwa, żebym w imieniu jego Spółki z o.o. podpisał umowę z operatorem komórkowym. Dziś zdaję sobie sprawę, że było to nierozsądne z mojej strony, ale wtedy się zgodziłem.

Mniej więcej rok później dostałem wezwanie na policję w tej sprawie w charakterze świadka, gdyż okazało się, że robił tak z wieloma osobami.

Dzisiaj dowiedziałem się, że na mój dawny adres przyszło pismo zaadresowane na tę Spółkę z o.o. (kolejne, ale poprzednie wyrzucał obecny właściciel mieszkania, nie kojarząc nazwy firmy). W tym piśmie jest wezwanie do zapłaty od firmy Hoist Finance na olbrzymią kwotę (prawie 50 tys. zł). Firma Hoist odkupiła dług od operatora komórkowego.

Czy w sytuacji, gdy umowa z operatorem była zawarta ze Spółką z o.o. i to do tej spółki kierowane jest pismo, powinienem poczuwać się do spłaty tego zadłużenia?

Jeśli w świetle prawa to ja powinienem dokonać tej spłaty, to jak najlepiej podejść do tego tematu? Uważam, że kwota ta jest nieadekwatna, ale też nie wiem, jak długo zobowiązania względem operatora nie były opłacane. Czy to dotyczy kilku niezapłaconych faktur, czy też braku opłat przez cały czas trwania umowy?

Nie mam kontaktu z właścicielem Spółki z o.o., gdyż zniknął on od tego czasu za granicą.

Proszę, pomóżcie, bo nie wiem co robić.
Grzesiek

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj Grzegorzu,

Twoje obawy nie są uzasadnione. Jeśli działałeś, jako pełnomocnik do danej czynności i wynika, to z treści przedmiotowego pełnomocnictwa, które dało Ci umocowanie, jedynie do  zawarcia umowy o świadczenie na rzecz spółki usług telekomunikacyjnych, to w żadnym razie nie odpowiadasz za zobowiązania spółki i nieuregulowane opłaty.

Zarejestrowana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zostać wpisana do rejestru spółek Krajowego Rejestru Sądowego, który jest rejestrem jawnym. Dlatego jeśli chcesz, uzyskać informacje na temat statutu spółki, możesz wyszukać spółkę, korzystając z wyszukiwarki internetowej dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W pełnym wypisie z rejestru znajdziesz nie tylko siedzibę spółki, ale również adres do doręczeń. Ma to o tyle znaczenie, iż wydaje mi się, że właśnie Twój adres został podany, jako adres spółki, dlatego korespondencja, o której mówisz, trafiła w Twoje ręce.

Dopóki nie otrzymujesz wezwań na siebie, a tak nie powinno się nigdy zdarzyć, bowiem nie byłeś wspólnikiem spółki, to nie masz się czym martwić.

Możesz oczywiście poinformować firmę prowadzącą windykację, że Twój adres nie jest adresem spółki, ale jeśli jest on ujawniony w rejestrze, to pisma  i wezwania do zapłaty na podany adres będą przychodzić nadal.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź