Likwidacja Spółki Z O.O. z długami

Forum prawneKategoria: DługiLikwidacja Spółki Z O.O. z długami
Sebastian zapytał 4 lata temu

Dzień dobry,

Szukam pomocy w temacie likwidacji i całkowitego zamknięcia spółki z o.o. z długami. Proszę o informację czy mogę liczyć na Państwa pomoc?

Więcej szczegółów:

Spółka, o której piszę to spółka założona 22.05.2015 na moje własne potrzeby, tj. prowadzę działalność z zakresu IT i potrzebowałem założyć spółkę, aby nie płacić ZUS-u. Jednocześnie miałem kilka pomysłów, które ostatecznie nie wypaliły. Spółka założona z mamą, która w spółce była tylko po to, aby ta mogła być założona. Całą działalność wykonywałem samodzielnie. W 2017 roku 2 kluczowych klientów nie zapłaciło mi faktur na znaczne kwoty i tym samym puściło mnie „z torbami”. Przestałem wykonywać prace w ramach spółki i byłem zmuszony poszukać pracy na etacie. Spółka nigdy nie zatrudniała pracowników i nie osiągała znaczących dochodów. Przed 2017 nie było problemów z regulowaniem zobowiązań, opłacaniem faktur. Brak zaległości w US i ZUS. Spółka nie ma żadnego majątku pieniężnego ani trwałego.

29.04.2019 złożyliśmy wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.

wniosek-o-upadlosc-spolki-z-o-o-przyklad-1 wniosek-o-upadlosc-spolki-z-o-o-przyklad-2 wniosek-o-upadlosc-spolki-z-o-o-przyklad-3 wniosek-o-upadlosc-spolki-z-o-o-przyklad-4 wniosek-o-upadlosc-spolki-z-o-o-przyklad-5 wniosek-o-upadlosc-spolki-z-o-o-przyklad-6 wniosek-o-upadlosc-spolki-z-o-o-przyklad-7

26.11.2019 sąd wydał postanowienie o oddaleniu wniosku o upadłość spółki:

upadlosc-spolki-oddalenie-przez-sad-1 upadlosc-spolki-oddalenie-przez-sad-2 upadlosc-spolki-oddalenie-przez-sad-3 upadlosc-spolki-oddalenie-przez-sad-4 upadlosc-spolki-oddalenie-przez-sad-5 upadlosc-spolki-oddalenie-przez-sad-6

Dług spółki na 29.04.2019 to 89 186,65 zł (kilka niezapłaconych faktur i 2 kredyty w IdeaBanku).

Aktualnie szukam sposobu, pomocy w całkowitym zamknięciu spółki z o.o. z długami.

Ps. Prywatnie złożyłem wniosek o upadłość konsumencką, której proces lada moment ma się rozpoczynać.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Sebastianie,

dług spółki jest dość spory, dlatego uważam, że potrzebujesz fachowej pomocy na miejscu. Zastanów się, czy niedaleko Twojego miejsca zamieszkania nie funkcjonuje dobre biuro księgowe zajmujące się prowadzeniem spraw spółek lub dobra kancelaria prawna znająca się na prawie handlowym.

Jest to o tyle ważne, że przyszłe sprawy spółki oraz ewentualne jej zamknięcie, należy oceniać również przez pryzmat oddalonego przez sąd wniosku upadłościowego.

Oczywiście zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 15 września 2000 roku kodeks spółek handlowych, zamknąć spółkę z o.o. możecie, podejmując stosowną uchwałę, a następnie składając wniosek o wykreślenie spółki z rejestru.

Jednakże pochopne zamknięcie działalności spółki może pociągnąć Was jako członków zarządu (Ciebie i mamę) do odpowiedzialności za jej nieuregulowane długi.

Musisz pamiętać, że zgodnie z art. 299 kodeksu handlowego, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

Ty wspominasz, że spółka nie ma żadnego majątku trwałego. Dlatego warto, by dobry prawnik podpowiedział Ci, co dalej robić, by ratować majątek przed egzekucją.

Najważniejsze uważam, to przede wszystkim ocena zasadności likwidacji spółki przed rozpoznaniem przez sąd upadłościowy Waszych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wydaje mi się bowiem, że tylko upadłość konsumencka może uchronić Was przed zajęciem prywatnego majątku za zobowiązania spółki, dlatego być może warto jeszcze chwilę poczekać.

Jednak chcę zaznaczyć, że z drugiej strony dług na 90 000 zł to nie jest jeszcze koniec świata. Dziś pracujesz już na etat, ale jeśli znajdziesz siłę, może warto spółkę jeszcze troszkę pociągnąć i spróbować wyprowadzić na prostą wdrażając nowe pomysły.

Ale tak jak napisałam, sprawa jest poważna i wymaga dogłębnej analizy. Ja niestety nie mam odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa handlowego, by móc zaoferować Ci swoją pomocą.

Myślę jednak, że znajdziesz osobę obytą w prawach spółek handlowych, która podpowie Ci, co warto dalej robić.
Dodam na koniec, że sprytna księgowa może pomóc o wiele bardziej, niż prawnik zajmujący się sprawami różnego typu. Dlatego znajdź osobę kompetentną i poproś o pomoc.

Powodzenia!

Koniecznie przeczytaj:

Anna J. odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam spółkę zoo, chciałabym ją zamknąć jak najszybciej. Tylko nie wiem jak? Spółka posiada zadłużenia, a ja nie jestem w stanie ich spłacić. Czekam na kontakt. Mogłaby pani pomóc mi jak najszybciej, bo naprawdę sprawa jest pilna.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

zamknięcie spółki zoo z długami jest możliwe, jednakże należy dopełnić szeregu formalności, w tym przeprowadzić postępowanie likwidacyjne. Dopiero po zakończeniu likwidacji można złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru.

Przeszkodą wykreślenia spółki nie mogą być jej długi, to już wiadomo, jednakże bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego (spieniężenia majątku spółki i z pozyskanej kwoty uregulowania części wierzytelności) zamknięcie spółki nie jest możliwe.

Procedura likwidacyjna może potrwać kilka miesięcy. Zakończy się jednak znacznie szybciej jeśli spółka nie posiada żadnego majątku.

Jeśli zależy Ci na czasie, należy już teraz podjąć starania, by zakończyć byt nierentownej spółki. W tym celu warto podjąć współpracę z ogarniętą księgową. Nie doradzam kancelarii prawno-podatkowych, bo te za przeprowadzenie sprawy zamknięcia spółki mogą słono sobie policzyć. Choć oczywiście możesz poszukać korzystnej oferty.

Wydaje mi się jednak, że obyta księgowa poprowadzi Cię perfekcyjnie w kolejnych czynnościach, licząc sobie połowę, a nawet mniej ceny niż duża kancelaria.

To, co możesz już robić na własną rękę, to przygotowanie spółki do podjęcia uchwały o likwidacji. Jeśli uchwała zostanie wydana, należy ją zgłosić do sądu rejestrowego.

Kolejnym krokiem będzie otwarcie likwidacji i wezwanie wierzycieli do zgłoszenia swoich roszczeń w terminie 3 miesięcy. Tu może przydać się pomoc fachowca, dzięki któremu cała procedura przebiegnie sprawniej. Nie trać więc czasu, lecz działaj.

Powodzenia!