Dokumenty potrzebne do odrzucenia spadku po bracie

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDokumenty potrzebne do odrzucenia spadku po bracie
AvatarAdam zapytał 5 miesięcy temu

Chodzi o odrzucenie spadku po bracie, wiem, że brat miał długi, nie wiem jeszcze ile dokładnie, czekam na akt zgonu i dopiero się wszystkiego dowiem jak pójdę do banku i pobiorę raport BIK. Brat nic po sobie nie pozostawił, dlatego odrzucę spadek.

Moje pytanie jest takie, Jakie dokumenty są potrzebne do odrzucenia spadku po bracie? co powinienem już przygotować? nie jestem jedynym bratem, jest jeszcze jeden.

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

odrzucenie spadku po bracie nie jest skomplikowaną procedurą. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed notariuszem lub sądem spadku. Dziś jednak najłatwiej będzie odrzucić spadek u notariusza – praca wielu sądów jest bowiem utrudniona z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

Zachęcam do podjęcia kontaktu z notariuszem już teraz. Wiem, że wiele kancelarii narzeka na natłok obowiązków, dlatego termin złożenia oświadczenia może być odległy.

Warto wykonać telefon do wybranej kancelarii notarialnej i tam też pytać o szczegóły. Być może uda się umówić na jeden termin z bratem. Jeśli tak to notariusz za jednym razem prześle do sądu spadku Wasze oświadczenia o odrzuceniu spadku, a ten poinformuje kolejnych spadkobierców.

Odnośnie dokumentów, jakie należy przygotować, to jest to oczywiście:

  • akt zgonu spadkodawcy,
  • oraz dowód tożsamości spadkobiercy.

Należy również posiadać informacje o pozostałych spadkobiercach – krewnych zmarłego, którzy będą dziedziczyć, kiedy bracia zmarłego spadek odrzucą. Będą to ich imiona, nazwiska, adresy, stopień pokrewieństwa.

Dodam jeszcze, że należy rozważyć, czy odrzucić spadek, czy jednak przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Obie czynności chronią spadkobierców przed odpowiedzialnością za długi spadkowe z własnego majątku, jednak przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza hamuje dalsze postępowanie spadkowe. Kolokwialnie „nie zawraca się głowy” dalszym krewnym, którzy wejdą w krąg osób uprawnionych do dziedziczenia, kiedy bliższa rodzina spadek odrzuci.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku – wzór

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź