Dzień dobry, chcę zapytać o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci, zmarł mój ojciec, który nic nie zostawił, dlatego chcę odrzucić spadek w całości, mam dwoje dzieci i nie chcę, aby i one dziedziczyły spadek i długi po moim ojcu. Czy mogłaby mi Pani krok po kroku wyjaśnić jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?
Jest to dla mnie bardzo ważna sprawa, bo to czy prawidłowo to zrobię, czy nie, będzie bezpośrednio rzutować na życie moich dzieci, a wiadomo, jako rodzic chcę dla nich jak najlepiej, dlatego z prośbą o pomoc zwracam się do Was.
Proszę też o podpowiedź jak napisać uzasadnienie o odrzucenie spadku przez małoletniego. Gorąco pozdrawiam całą redakcję bloga! Marek.
SPIS TREŚCI:
Spadek z długami, jak uchronić dzieci przed odpowiedzialnością za długi po dziadku?
Dzień dobry, Marku!
Twoje plany są bardzo roztropne, dlatego już na samym początku pragnę cię pochwalić za prawidłowe podejście do tematu.
Uważam, że twoje myślenie jest słuszne tym bardziej, kiedy wiesz już, że zmarły ojciec nie pozostawił po sobie żadnego majątku, prócz długów.
Z tego, co piszesz, zakładam jednak, że poczyniłeś już pewne ustalenia, by zrozumieć, na czym polega przyjęcie spadku, czym jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a czym przyjęcie spadku wprost, oraz kiedy warto pomyśleć o odrzuceniu spadku.
Wiesz już, że kiedy spadek składa się jedynie z długów, jego odrzucenie jest najlepszym wyjściem, ponieważ daje możliwość uchylenia się od problemów z wierzycielami zmarłego, czy firmami windykacyjnymi zajmującymi się skupowaniem trudnych wierzytelności. W przypadku, który opisałeś, wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci to bardzo dobre i słuszne posunięcie.
Odrzucenie spadku z długami krok po kroku
Ty, jako dorosły syn zmarłego dłużnika sprawę spadkobrania możesz rozwiązać dość łatwo. Wystarczy, że udasz się do wybranego notariusza, ustalisz z nim termin, przedłożysz akt zgonu ojca i swój akt urodzenia, by za opłatą nie wyższą niż 100 zł złożyć przed notariuszem oświadczenie o odrzuceniu spadku i mieć problem z głowy.
Niestety masz już dzieci i twoje odrzucenie spadku po ojcu doprowadzi do sytuacji, kiedy “kolejka” do dziedziczenia się przesunie i przyjdzie czas na wnuki zmarłego.
Jak odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci?
Oczywiście podjąłeś słuszną moim zdaniem decyzję o złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku po dziadku w imieniu swoich małoletnich dzieci.
Aby móc odrzucić spadek po dzieciach, które nie osiągnęły jeszcze pełnoletności, musisz mieć zezwolenie sądu rodzinnego bowiem złożenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku, jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.
Powyższe wynika z interpretacji przepisów o zarządzie majątkiem dziecka potwierdzonej przez sam Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 22 maja 2018 roku wydanej w składzie siedmioosobowym w sprawie zawisłej pod sygn. akt III CZP 102/17.
Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci
Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór
Zgoda sądu na odrzucenie spadku za dzieci
Zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci możesz uzyskać, składając stosowny wniosek do Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania twojej rodziny.
Pytałeś, w jaki sposób sporządzić uzasadnienie o odrzucenie spadku przez małoletniego. Uważam, że przygotowanie przedmiotowego wniosku nie powinno sprawić ci trudności.
W uzasadnieniu wniosku musisz jedynie wyjaśnić, iż dziadek małoletnich posiadał znaczne długi. Jeśli znasz pochodzenie i wysokość zadłużenia, warto takie dane zawrzeć we wniosku.
Następnie należy podnieść, iż zmarły nie pozostawił żadnego majątku, a ty jako syn odrzuciłeś już spadek, co doprowadziło do tego, że w dalszej kolejności do dziedziczenia powołane są twoje małoletnie dzieci.
Na koniec możesz dodać, że przyjęcie spadku z długami byłoby wbrew interesom i dobru małoletnich dzieci.
Odrzucenie spadku za dzieci – termin na złożenie oświadczenia
Pamiętaj, że na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci masz sześć miesięcy od dnia powołania ich do dziedziczenia po dziadku. Tym dniem będzie co do zasady dzień, w którym ty jako ich ojciec złożyłeś oświadczenie o odrzucenie spadku.
Co prawda złożenie wniosku od Sądu Rodzinnego o udzielenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci zawiesza bieg terminu, o którym powyżej, jednak ja uważam, że nie należy czekać do ostatniej chwili. Tym bardziej że sprawa nie jest trudna ani kosztowna. Myślę, że powinna zakończyć się na jednym posiedzeniu sądu.
Odrzucenie spadku za dzieci – koszt sprawy sądowej
Opłata od wniosku o udzielenie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci wynosi jedynie 40 zł.
Aby uniknąć dodatkowych kosztów, np. tych związanych z wynagrodzeniem kuratora dla małoletnich wnioskodawców, warto we wniosku wskazać osobę z rodziny np. ciotkę, lub babcię dzieci, która mogłaby funkcję tę pełnić bez wynagrodzenia.
Po otrzymaniu zezwolenia sądu odrzucenie spadku w imieniu dzieci powinno zostać dokonane bez zbędnej zwłoki. Spadek po zmarłym ojcu w imieniu swoich dzieci małoletnich dzieci możesz również odrzucić u notariusza, w podobny sposób jak to już zrobiłeś, odrzucając spadek w swoim imieniu.
Wszystkie czynności dokonywane w imieniu dzieci wymagają zgody i uczestnictwa obojga rodziców. Także zarówno do sądu, jak i do notariusza idziesz razem z matką swoich dzieci.
Mam nadzieje, że wiesz już co robić i jak odrzucić spadek z długami w imieniu dzieci, tak by w przyszłości nie odpowiadały one za długi dziadka.
Liczę również, że ze wszystkim poradzisz sobie bez żadnych problemów i w niedługim czasie o przygodach związanych ze spadkiem z długami nie będziesz nawet pamiętać.
Na koniec dodam jeszcze, że bardzo dziękujemy za miłe słowa i również pozdrawiamy serdecznie!
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Odrzucenie spadku po bracie – co z moją żoną i dziećmi?
- Nabycie spadku Z dobrodziejstwem inwentarza [PORADNIK]
- Czy możliwe jest zrzeczenie się spadku za życia dłużnika?
- Zachowek – słownik, uprawnienia, przedawnienie, wielkość zachowku, zrzeczenie się itd.
- Jak sprawdzić długi i majątek osoby zmarłej? [PORADNIK]