Odrzucenie spadku po bracie – co z moją żoną i dziećmi?

Witam, chodzi o zrzeczenie się spadku po bracie, brat zmarł w lipcu 2018. Jaki termin mi przysługuje do zrzeczenia się spadku jako drugiej linii po spadkowej? Czy moja żona i dzieci również muszą się zrzec tego spadku? w jaki sposób mam to załatwić i czy moje dzieci również muszą to uczynić? w jaki sposób?

Czy mogę w ich imieniu to załatwić, jeśli wypiszą mi pełnomocnictwo odnośnie załatwienia tej sprawy ze względu, że zamieszkujemy poza granicą kraju? i jakie są dokumenty potrzebne do odrzucenia spadku po bracie? bardzo proszę o poradę, gdyż nie mam pojęcia co z tym zrobić… z góry dziękuję.


Odrzucenie spadku po bracie – co z moją żoną i dziećmi?

Witaj, jeśli twój zmarły brat pozostawił po sobie długi, to rzeczywiście najlepszym wyjściem będzie odrzucenie spadku po nim. Do dziedziczenia po bracie dojdziesz w sytuacji, kiedy spadek odrzucą jego dzieci i małżonka, a jeśli brat umarł jako bezdzietny kawaler, wasi rodzicie.

W przypadku, kiedy zrezygnujesz ze spadkobrania po bracie i złożysz oświadczenie o odrzuceniu spadku, to w dalszej kolejności powołane do spadku z ustawy będą twoje dzieci.

Twoja żona nie należy do osób uprawnionych do spadku po szwagrze, więc nie musi dokonywać żadnych czynności w tym przedmiocie.

Wasze dzieci, jednak jeśli nie chcą ponosić odpowiedzialności za długi zmarłego wuja, powinny również spadek odrzucić w swoim imieniu i w imieniu dzieci, jeżeli są już rodzicami.

Odrzucenie spadku z długami – ustawowy termin

W myśl zapisom prawa spadkowego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (tak art. 1015 kc. § 1 kc.).

Z powyższego wynika, że na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia (także przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) lub odrzucenia spadku masz sześć miesięcy od daty powzięcia wiadomości o tytule swojego powołani, którą w twoim przypadku będzie data powzięcia informacji, że spadkobiercy w pierwszej linii spadek po zmarłym odrzucili.

Zawsze datą wiążącą, od której sześciomiesięczny termin należałoby liczyć, będzie dzień odebrania korespondencji z sądu z informacją o odrzuceniu spadku przez osoby powołane do spadku przed tobą.

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 art. 1015 kc. jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W takim wypadku spadkobierca co prawda nabywa spadek, ale za długi zmarłego odpowiada jedynie w zakresie czynnej masy spadku.

Prywatny majątek spadkobiercy jest chroniony przed wierzycielami zmarłego, którzy mogą otrzymać zaspokojenie nieuregulowanych należności jedynie do wysokości nabytego w spadku majątku.

Odrzucenie spadku w imieniu dzieci w sądzie i u notariusza

Obecnie masz dwie możliwości do wyboru – odrzucić spadek przed sądem lub przed notariuszem. Oświadczenie w imieniu powołanych do spadku może złożyć również pełnomocnik.

Zatem odpowiednio umocowany, posiadając pisemne pełnomocnictwo od dzieci, które teraz przebywają za granicą, możesz w ich imieniu odrzucić spadek po wuju.

Jednak pamiętaj, że sprawa nie jest pilna, bo twoje dzieci mają również sześć miesięcy na złożenie oświadczenia od dnia powzięcia informacji, że są uprawnione do spadku po wuju, czyli od daty, kiedy dowiedzą się, że ty spadek już odrzuciłeś.

Jeśli więc w tym czasie będą w Polsce, mogą samodzielnie przed sądem lub u notariusza dochować wszelkich formalności.

Odrzucenie spadku przed sądem – koszt, procedura

Odrzucenie spadku w sądzie jest nadal bardzo popularnym rozwiązaniem. Koszt sprawy to 50 zł – opłata sądowa od wniosku o stwierdzenie nabycia/odrzucenia spadku.

Dodatkowo każdy spadkobierca składający oświadczenie przed upływem sześciu miesięcy od daty powołania do spadku musi uiścić opłatę sądową w kwocie 50 zł za przyjęcie przez sąd jego oświadczenia.

Odrzucenie spadku u notariusza – koszt, procedura

Drugim rozwiązaniem jest złożenie oświadczenia przed notariuszem. Notariusz za sporządzenie protokołu dziedziczenie w formie aktu notarialnego i przesłanie go następnie do właściwego sądu spadku przyjmie opłatę w wysokości 50 zł plus VAT i doliczy do niej koszt przygotowania wypisów – po 7,38 zł brutto za każdą stronę.

I w tym przypadku koszt całej procedury nie powinien wynieść więcej niż 100 zł.

Odrzucenie spadku przed notariuszem jest jednak lepszym rozwiązaniem pod względem formalnym i czasowym. Wystarczy umówić się w wybranej kancelarii notarialnej na termin i przyjść na wskazany dzień w aktem zgonu i pełnomocnictwem w przypadku składania oświadczenia za inną osobę, by zakończyć całą sprawę.

Wybierając drogę sądową, należy liczyć się z faktem, że to sąd wyznacza termin, który w praktyce w dużych sądach może być dość odległy.

Zatem, jak widzisz, jeśli będziesz miał odpowiednie pełnomocnictwo swoich dzieci (do dokonania konkretnej czynności) z podpisem poświadczonym przez notariusza lub konsula, to będziesz mógł odrzucić również w ich imieniu spadek po zmarłym barcie, wybierając sąd lub notariusza.

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli twoje dzieci posiadają małoletnie dzieci, to aby odrzucić spadek również za nie, muszą posiadać zgodę sądu rodzinnego w tym zakresie.

Wymaganym będzie zatem założenie sprawy o otrzymanie sądowej zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Jakie dokumenty potrzebne są do odrzucenia spadku?

Spadek po zmarłym bracie możesz odrzucić, zakładając sprawę w sądzie lub po prostu u notariusza. Masz na to sześć miesięcy od dnia powołania do spadku.

W twoim posiadaniu musi być akt zgonu zmarłego i pełnomocnictwo do dokonania konkretnej czynności z podpisem notarialnie poświadczonym, jeśli chcesz spadek odrzucić również w imieniu przebywających za granicą dzieci.

Mam nadzieje, że wiesz już, co masz robić i twoje sprawy przebiegną teraz płynie i bez zbędnych formalności. Powodzenia!

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

4 komentarzy w “Odrzucenie spadku po bracie – co z moją żoną i dziećmi?”
  1. W takim razie wiem już dokumenty potrzebne do odrzucenia spadku po bracie, pozostaje tylko wziąć się w garść i tę sprawę wyjaśnić raz na zawsze. Postanowiłem, że spadek po bracie przyjmę z dobrodziejstwem inwentarza. Ciężko jest mi jednoznacznie stwierdzić jakie brat ma majątek i jakie długi, dlatego przyjmę ten spadek. Mój brat był kawalerem, więc długi po nim idą na rodziców, a rodzice już dawno nie żyją…

  2. Zaintrygowała mnie tematyka. Uważam, że da się to jeszcze trochę bardziej rozwinąć.

  3. Dzień dobry, Najpierw opiszę sytuację: Zmarł brat mojego również nieżyjącego ojca, zostawił dług który odrzucili jego bezpośredni zstępni (dzieci i wnuki).
    Rozumiem że jako syn brata zmarłego – jestem zstępnym (i moje dzieci również), wiem też że najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku przed notariuszem.

    Moje pytanie jest takie: czy o odrzuceniu spadku przez bezpośrednich zstępnych powinienem być powiadomiony jakimś pismem urzędowym? (sądowym), czy też zostaje zobowiązany do działania na podstawie ustnego powiadomienia przez bezpośrednich zstępnych?

  4. dwa lata temu zmarł mój brat, pozostawiając ogromne długi m.in 200 tys wykupione przez KRUK, wraz z moimi braćmi i dziećmi odrzuciliśmy spadek notarialnie w ciągu ustawowego czasu, zatem dług przeszedł na część dalszej rodziny, pewna grupa tez odrzuciła spadek, jednak duża cześć rodziny nie zareagowała. Jakie mogą być kolejne kroki firm windykacyjnych, oprócz KRUK, bo są jeszcze inne. Dodam ze mój brat ma odziały kilkuprocentowe w kamienicach dwóch.

Comments are closed.