Jak odrzucić spadek i długi po zmarłym? KROK po KROKU + wzór • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak odrzucić spadek i długi po zmarłym? KROK po KROKU + wzór

Tata umarł, i nie chcę aby jego długi przeszły na mnie, nie chcę ich odziedziczyć, jakie pismo i do jakiej instytucji powinienem wystosować? zwracam się o poradę gdyż niebawem upłynie pół roku od śmierci ojca, a z tego co mi wiadomo to takie pismo, aby długi zmarłego ojca nie przeszły na dziecko należy wystosować do pół roku po śmierci spadkobiercy. Jak odrzucić spadek i długi po zmarłym?


Witam, oczywiście masz rację, by nie odpowiadać za długi zmarłego ojca musisz odrzucić spadek po nim i wiążą cię ustawowe terminy – 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o jego śmierci (powołaniu do spadku).

Tak więc skoro termin ten jest już blisko, najwyższy czas, by wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć realizować kwestię spadku pod względem prawnym.

Jak odrzucić spadek i długi po zmarłym?

Jako, że spadek po twoim ojcu obciążony jest długami, decyzja o jego odrzuceniu wydaje się jak najbardziej słuszna. Znam przypadki, kiedy po śmierci spadkodawcy okazało się, że w skład spadku wchodzą jedynie długi, majątku zaś jest brak.

Przed zmianą przepisów spadkobierca miał duże problemy jeśli nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku lub przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza właśnie w przewidzianym przez kodeks cywilny 6 miesięcznym terminie.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Dziś prawo spadkowe chroni nieświadomych spadkobierców – jeśli nie uda ci się odrzucić spadku w terminie, o którym wspomniałam , to spadek nabędziesz z automatu, jednak właśnie z dobrodziejstwem inwentarza.

Co to oznacza?

Będziesz ponosić odpowiedzialność za długi ojca ale tylko do wysokości nabytego w spadku majątku. Odpowiedzialność spadkowa nie przeniesie się na twój majątek, ale ograniczy się jedynie do tego który nabyłeś po ojcu.

Jednakże tak jak napisałam, kiedy w skład spadku nie wchodzi żaden majątek, a tylko długi lub majątek przedstawia niewielką wartość, słusznym rozwiązaniem jest zamknięcie wszystkich spraw spadkodawcy odrzucając spadek po nim.

W chwili obecnej spadkobierca, który nie chce dziedziczyć spadku może go odrzucić na dwa sposoby:

 • odrzucenie spadku przed sądem.
 • odrzucenie spadku przed notariuszem.

Oba sposoby ba odrzucenie spadku są dość proste i niezbyt kosztowne. Zaraz napiszę, co musisz zrobić aby móc złożyć oświadczenie przed notariuszem o odrzuceniu spadku po ojcu, oraz wyjaśnię ci jak przebiega sprawa spadkowa w sądzie, tak byś mógł podjąć decyzję, która forma wydaje ci się lepsza w twojej sytuacji.

Długi po zmarłym, a odrzucenie spadku w sądzie

Sprawa sądowa w przedmiocie nabycia/odrzucenia spadku powinna zakończyć się na jednym terminie. Cała procedura nie jest skomplikowana, dlatego w sprawach spadkowych nie wymaga się angażowania profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego, czy adwokata.

Jednak to co ciąży na zainteresowanym, to przygotowania wniosku, uiszczenie opłaty sądowej oraz zgromadzenie wymaganych dokumentów.

Wniosek o stwierdzenie przyjęcia/odrzucenia spadku

Wniosek o stwierdzenie przez sąd przyjęcia/odrzucenia spadku (formalnie jest to: wniosek o odebranie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku) powinien zawierać min. oznaczenie sądu – składasz go w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w okręgu którego ostatnio zamieszkiwał spadkodawca, czyli twój ojciec.

Ponadto we wniosku należy wskazać uczestników postępowania – pozostałych spadkobierców.

Nic nie piszesz, by twój ojciec zostawił testament, zatem w kręgu osób uprawnionych do nabycia spadku z ustawy będziesz oczywiście ty jako jego syn, reszta jego dzieci oraz małżonka, jeśli w dacie śmierci ojciec pozostawał w związku małżeńskim.

Odrzucenie spadku – koszt

Opłata od wniosku o stwierdzenia nabycia/odrzucenia spadku wynosi 50 zł. Jednak sporo od daty powołania do spadku nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy każdy spadkobierca będzie musiał złożyć przed sądem oświadczenie o przyjęciu spadku ewentualnie przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzuceniu spadku, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty – 50 zł za każde oświadczenia.

Tak więc jeśli jedynym uczestnikiem w sprawie będziesz tyko ty, koszt sprawy spadkowej wyniesie 100 zł. Jeśli dojdą kolejne osoby, to muszą dokonać opłaty sądowej po 50 zł.

Do wniosku o stwierdzenie nabycia/odrzucenia spadku załączyć należy dokumenty potwierdzające powołanie do spadku min:.

 • odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy,
 • odpis skrócony aktu urodzenia spadkobierców, jeśli w sprawie bierze udział zamężna kobieta np. twoja siostra zamiast aktu urodzenia należy załączyć jej akt małżeństwa,
 • dokument potwierdzający dane nieruchomości – jeżeli taka wchodzi w skład spadku np. wypis z rejestru gruntów/budynków – ponieważ sąd po uprawomocnieniu się sprawy wyśle prawomocne postanowienie do Urzędu gminy miejsca położenia spadku, Urzędu Skarbowego, Starostwa Powiatowego wskazują przedmioty spadku (nieruchomości), których prawo własności przeszło na inne osoby.

Wiem, że w tym momencie wszystko, to co napisałam może wydawać ci się skomplikowane, ale uwierz mi, napisanie wniosku o nabycie/odrzucenie spadku nie jest wcale trudne i zazwyczaj przebiega szablonowo.

Dla ułatwienia załączam wzór wniosku:

Odrzucenie spadku przed notariuszem

Jeżeli pragniesz sprawę spadku po ojcu zakończyć jeszcze szybciej masz drugą możliwość – odrzucenie spadku u notariusza.

W tym przypadku jestem pewna, że jeśli udasz się do kancelarii notarialnej zostaniesz właściwie pokierowany, co do potrzeby zgromadzenia stosownych dokumentów (będą to te same dokumenty, które są potrzebne do sprawy sądowej).

Odrzucenie spadku przed notariuszem – koszt

Koszt odrzucenia spadku przed notariuszem jest przybliżony do tego, który poniesie spadkobierca w sprawie sądowej. Zazwyczaj dla jednego spadkobiercy koszty nie przekraczają 100 zł (taksa notarialna plus wypisy aktu notarialnego).

Jednak, to o czym musisz wiedzieć, to fakt, że jeśli termin 6 miesięczny jest już bliski musisz podjąć sprawę szybko.

Jeśli zdecydujesz się na sądowe odrzucenie spadku, to termin ten zachowasz składając wniosek nawet ostatniego dnia, bowiem liczy się data wpływu sprawy do sądu. Inaczej będzie u notariusza, tu wiąże cię data złożenia oświadczenia.

Podsumowując:

Aby uchronić się przed odpowiedzialnością za spłatę długów po zmarłym ojcu możesz odrzucić spadek przed sądem lub u notariusza.

Wiąże cię jednak ustawowy termin – 6 miesięcy.

Możesz jednak przekroczyć ten termin i wówczas wejdziesz w posiadanie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – twoja odpowiedzialność za długi ojca ograniczy się jedynie do wartości nabytego przez Ciebie spadku.

Mam nadzieje, że wiesz już co możesz zrobić, by spać spokojnie nie martwiąc się, że któryś z wierzycieli twojego zmarłego ojca zapuka do twoich drzwi.

Nie czekaj więc dłużej, tylko zacznij załatwiać sprawy związane ze sprawą spadkową po ojcu.

Wybrane specjalnie dla ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


4 komentarzy

 1. Avatar

  Martyna

  Ojciec nie żyje 2 lata, ja niczego się nie zarzekałam, ani nie przyjmowałam, bo tata niby długów nie miał, aż tu była sprawa w sądzie i mama dostała pismo o wszczęciu postępowania od komornika jeżeli żadnego spadku nie było, czy komornik może mi jako córce wejść na pobory? żadnego pisma nie dostałam tylko mama i ja też jestem tam wymieniona…

 2. Avatar

  ANITA

  Dzień dobry. Proszę o poradę w sprawie długów po śmierci ojca. MAM OGROMNE ZAPYTANIE MÓJ TATA ZMARŁ 8-02-2019 był w zakładzie zamkniętym jako bezdomny, chował go zakład ale całe życie pił i mieszkał na ulicy. Jak mam się dowiedzieć czy ojciec miał długi i kredyty? nie chciałabym nic po nim dziedziczyć i spłacać. Ojciec był z mamą po rozwodzie i miał alimenty na mnie i siostrę, ale w ogóle ich nie płacił tylko państwo z Funduszu Alimentacyjnego. Więc proszę mi doradzić jak najłatwiej się dowiedzieć o długach ojca i jak pozbyć się wątpliwości?

 3. Avatar

  Anna

  @ANITA, za darmo nikt Ci takich porad prawniczych udzielał nie będzie.

 4. Avatar

  Lidia

  w listopadzie tego roku zmarł ojciec mojego syna, teraz w styczniu dowiedział się syn, ze ojciec miał dług w banku alimentacyjnym ponad 100 tys. Nie wiemy co robić, syn mieszka za granicą i słyszał ze musi się zrzec spadku po ojcu żeby nie musiał spłacać jego długów, ojciec nie zostawił nic oprócz długów. Czy syn musi się udać do notariusza, a jak nic nie zrobi w tej sprawie czy przejdą długi na syna?

NAPISZ KOMENTARZ