Jak odrzucić spadek i długi po zmarłym? KROK po KROKU + wzór

Witam, potrzebuję wniosek o odrzucenie spadku. Tata umarł i nie chcę, aby jego długi przeszły na mnie, nie chcę ich odziedziczyć, jakie pismo i do jakiej instytucji powinienem wystosować?

Zwracam się o poradę, gdyż niebawem upłynie pół roku od śmierci ojca, a z tego, co mi wiadomo to takie pismo, aby długi zmarłego ojca nie przeszły na dziecko, należy wystosować do pół roku po śmierci spadkobiercy. Jak odrzucić spadek i długi po zmarłym?


Witam, oczywiście masz rację, by nie odpowiadać za długi zmarłego ojca, musisz odrzucić spadek po nim i wiążą cię ustawowe terminy – 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o jego śmierci (powołaniu do spadku).

Tak więc skoro termin ten jest już blisko, najwyższy czas, by wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć realizować kwestię spadku pod względem prawnym.

Jak odrzucić spadek i długi po zmarłym?

jak-odrzucic-spadek

Jako że spadek po twoim ojcu obciążony jest długami, decyzja o jego odrzuceniu wydaje się jak najbardziej słuszna. Znam przypadki, kiedy po śmierci spadkodawcy okazało się, że w skład spadku wchodzą jedynie długi, majątku zaś jest brak.

Przed zmianą przepisów spadkobierca miał duże problemy, jeśli nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku lub przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza właśnie w przewidzianym przez kodeks cywilny 6-miesięcznym terminie.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Dziś prawo spadkowe chroni nieświadomych spadkobierców – jeśli nie uda ci się odrzucić spadku w terminie, o którym wspomniałam , to spadek nabędziesz z automatu, jednak właśnie z dobrodziejstwem inwentarza.

Co to oznacza?

Będziesz ponosić odpowiedzialność za długi ojca, ale tylko do wysokości nabytego w spadku majątku. Odpowiedzialność spadkowa nie przeniesie się na twój majątek, ale ograniczy się jedynie do tego, który nabyłeś po ojcu.

Jednakże tak jak napisałam, kiedy w skład spadku nie wchodzi żaden majątek, a tylko długi lub majątek przedstawia niewielką wartość, słusznym rozwiązaniem jest zamknięcie wszystkich spraw spadkodawcy, odrzucając spadek po nim.

Obecnie spadkobierca, który nie chce dziedziczyć spadku, może go odrzucić na dwa sposoby:

 • odrzucenie spadku przed sądem.
 • odrzucenie spadku przed notariuszem.

Oba sposoby na odrzucenie spadku są dość proste i niezbyt kosztowne. Zaraz napiszę, co musisz zrobić, aby móc złożyć oświadczenie przed notariuszem o odrzuceniu spadku po ojcu, oraz wyjaśnię ci, jak przebiega sprawa spadkowa w sądzie, tak byś mógł podjąć decyzję, która forma wydaje ci się lepsza w twojej sytuacji.

Długi po zmarłym, a odrzucenie spadku w sądzie

Sprawa sądowa w przedmiocie nabycia/odrzucenia spadku powinna zakończyć się na jednym terminie. Cała procedura nie jest skomplikowana, dlatego w sprawach spadkowych nie wymaga się angażowania profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego, czy adwokata.

Jednak to, co ciąży na zainteresowanym, to przygotowania wniosku, uiszczenie opłaty sądowej oraz zgromadzenie wymaganych dokumentów.

Wniosek o stwierdzenie przyjęcia/odrzucenia spadku

Wniosek o stwierdzenie przez sąd przyjęcia/odrzucenia spadku (formalnie jest to: wniosek o odebranie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku) powinien zawierać m.in. oznaczenie sądu – składasz go w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego, w którego okręgu ostatnio zamieszkiwał spadkodawca, czyli twój ojciec.

Ponadto we wniosku należy wskazać uczestników postępowania – pozostałych spadkobierców.

Nic nie piszesz, by twój ojciec zostawił testament, zatem w kręgu osób uprawnionych do nabycia spadku z ustawy będziesz oczywiście ty jako jego syn, reszta jego dzieci oraz małżonka, jeśli w dacie śmierci ojciec pozostawał w związku małżeńskim.

Odrzucenie spadku – koszt

Opłata od wniosku o stwierdzenia nabycia/odrzucenia spadku wynosi 50 zł. Jednak sporo od daty powołania do spadku nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy, każdy spadkobierca będzie musiał złożyć przed sądem oświadczenie o przyjęciu spadku ewentualnie przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzuceniu spadku, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty – 50 zł za każde oświadczenia.

Tak, więc jeśli jedynym uczestnikiem w sprawie będziesz tylko ty, koszt sprawy spadkowej wyniesie 100 zł. Jeśli dojdą kolejne osoby, to muszą dokonać opłaty sądowej po 50 zł.

Do wniosku o stwierdzenie nabycia/odrzucenia spadku załączyć należy dokumenty potwierdzające powołanie do spadku min:.

 • odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy,
 • odpis skrócony aktu urodzenia spadkobierców, jeśli w sprawie bierze udział zamężna kobieta np. twoja siostra, zamiast aktu urodzenia należy załączyć jej akt małżeństwa,
 • dokument potwierdzający dane nieruchomości – jeżeli taka wchodzi w skład spadku np. wypis z rejestru gruntów/budynków – ponieważ sąd po uprawomocnieniu się sprawy wyśle prawomocne postanowienie do Urzędu gminy miejsca położenia spadku, Urzędu Skarbowego, Starostwa Powiatowego wskazują przedmioty spadku (nieruchomości), których prawo własności przeszło na inne osoby.

Wiem, że w tym momencie wszystko, to co napisałam, może wydawać ci się skomplikowane, ale uwierz mi, napisanie wniosku o nabycie/odrzucenie spadku nie jest wcale trudne i zazwyczaj przebiega szablonowo.

Wniosek o odrzucenie spadku – wzór

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Odrzucenie spadku przed notariuszem

Jeżeli pragniesz sprawę spadku po ojcu zakończyć jeszcze szybciej, masz drugą możliwość – odrzucenie spadku u notariusza.

W tym przypadku jestem pewna, że jeśli udasz się do kancelarii notarialnej, zostaniesz właściwie pokierowany, co do potrzeby zgromadzenia stosownych dokumentów (będą to te same dokumenty, które są potrzebne do sprawy sądowej).

Odrzucenie spadku przed notariuszem – koszt

Koszt odrzucenia spadku przed notariuszem jest przybliżony do tego, który poniesie spadkobierca w sprawie sądowej. Zazwyczaj dla jednego spadkobiercy koszty nie przekraczają 100 zł (taksa notarialna plus wypisy aktu notarialnego).

Jednak to o czym musisz wiedzieć, to fakt, że jeśli termin 6-miesięczny jest już bliski, musisz podjąć sprawę szybko.

Jeśli zdecydujesz się na sądowe odrzucenie spadku, to termin ten zachowasz, składając wniosek nawet ostatniego dnia, ponieważ liczy się data wpływu sprawy do sądu. Inaczej będzie u notariusza, tu wiąże cię data złożenia oświadczenia.

Podsumowanie

Jak odrzucić spadek? Aby uchronić się przed odpowiedzialnością za spłatę długów po zmarłym ojcu, możesz odrzucić spadek przed sądem lub u notariusza.

Wiąże cię jednak ustawowy termin – 6 miesięcy.

Możesz jednak przekroczyć ten termin i wówczas wejdziesz w posiadanie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – twoja odpowiedzialność za długi ojca ograniczy się jedynie do wartości nabytego przez Ciebie spadku.

Mam nadzieje, że wiesz już, co możesz zrobić, by spać spokojnie, nie martwiąc się, że któryś z wierzycieli twojego zmarłego ojca zapuka do twoich drzwi.

Nie czekaj więc dłużej, tylko zacznij załatwiać sprawy związane ze sprawą spadkową po ojcu.

Wybrane specjalnie dla ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

15 komentarzy w “Jak odrzucić spadek i długi po zmarłym? KROK po KROKU + wzór”
 1. Ojciec nie żyje 2 lata, ja niczego się nie zarzekałam, ani nie przyjmowałam, bo tata niby długów nie miał, aż tu była sprawa w sądzie i mama dostała pismo o wszczęciu postępowania od komornika jeżeli żadnego spadku nie było, czy komornik może mi jako córce wejść na pobory? żadnego pisma nie dostałam tylko mama i ja też jestem tam wymieniona…

 2. Dzień dobry. Proszę o poradę w sprawie długów po śmierci ojca. MAM OGROMNE ZAPYTANIE MÓJ TATA ZMARŁ 8-02-2019 był w zakładzie zamkniętym jako bezdomny, chował go zakład ale całe życie pił i mieszkał na ulicy. Jak mam się dowiedzieć czy ojciec miał długi i kredyty? nie chciałabym nic po nim dziedziczyć i spłacać. Ojciec był z mamą po rozwodzie i miał alimenty na mnie i siostrę, ale w ogóle ich nie płacił tylko państwo z Funduszu Alimentacyjnego. Więc proszę mi doradzić jak najłatwiej się dowiedzieć o długach ojca i jak pozbyć się wątpliwości?

 3. @ANITA, za darmo nikt Ci takich porad prawniczych udzielał nie będzie.

 4. w listopadzie tego roku zmarł ojciec mojego syna, teraz w styczniu dowiedział się syn, ze ojciec miał dług w banku alimentacyjnym ponad 100 tys. Nie wiemy co robić, syn mieszka za granicą i słyszał ze musi się zrzec spadku po ojcu żeby nie musiał spłacać jego długów, ojciec nie zostawił nic oprócz długów. Czy syn musi się udać do notariusza, a jak nic nie zrobi w tej sprawie czy przejdą długi na syna?

 5. Od roku nie żyje moja żona. Niedawno dostałem pismo z kancelarii prawnej, że dziedziczę dług po mojej żonie. Nie miałem o niczym pojęcia. Dom był na mnie i na żonę – nikomu jeszcze go nie przepisałem. Z tego co udało mi się dowiedzieć, to żona zaciągała jakaś pożyczkę w Kasie Stefczyka w 2001 r na kwotę 1800 zł obecnie do spłaty jest już 17 tyś.

  Proszę o pomoc, czy ten dług jest już przedawniony? Co ja mogę zrobić w obecnej chwili? czy mogę powołać się na przedawnienie? Co napisać i do kogo? Z góry dziękuję za jakąś radę.

 6. Mój tata umarł w 2018 roku, w kwietniu. Ja mieszkam od 10 lat w Anglii i przez ostatnie 5 lat nie miałam z ojcem kontaktu. Teraz dostałam pismo z prokuratury ale w Polsce nie odebrałam go. Nie zrzekłam się spadku po ojcu, bo ojciec nie miał niczego, mieszkanie było spółdzielcze, niewłasnościowe. Czy mogę nie zareagować na korespondencje z sądu? Czy coś mi za to grozi? Co powinnam zrobić z tym spadkiem po ojcu?

 7. W skrócie…Od 20 lat mieszkam poza granicą kraju, nie posiadam adresu zameldowania w Polsce. 9 lat temu zmarł mój ojciec z którym nie miałam kontaktu.Miesiąc temu moja mama została wezwana na świadka w sprawie dotyczącej spadku długu po ojcu, dodam ze są po rozwodzie 18 lat. Sąd wezwał ją ponieważ potrzebował mój i brata adres zamieszkania. Jaka jest procedura odrzucenia spadku i czy moja obecność w Polsce na sprawie jest obowiązkowa? Dodam ze mam dzieci w wieku 10 i 12 lat.

 8. Tato po śmierci zostawił niespłacone raty w banku i parabanku, chcę odrzucić spadek, abym nie musiała spłacać długów, co się stanie z pieniędzmi zablokowanymi w banku? czy będą się należeć osobie upoważnionej do konta?

 9. Brat zmarł rok temu, osierocił małoletnie dzieci, ich mama złożyła w ich imieniu wniosek o odrzucenie spadku. Brat nie zostawił żadnego majątku, ale prawdopodobnie był zadłużony. Moje pytanie dotyczy odpowiedzialności własnym majątkiem w przypadku niezłożenia wniosku o odrzucenie spadku i czy powinnam taki wniosek złożyć jako siostra?

 10. Śmierć wujka. Spadek. Chciałam dopytać, jak wygląda kwestia dziedziczenia długów. Chodzi o wujka, który zmarł 4 miesiące temu, co prawda cały swój spadek przepisał siostrzenicy, ale jak wygląda kwestia długów? Jeśli je miał, to na kogo przejdą? Czy powinniśmy złożyć jakieś oświadczenia o odrzuceniu spadku, mimo iż nie otrzymaliśmy w spadku nic? Chciałabym zapobiec sytuacji, że za jakiś czas, jeśli okaże się, że wujek miał długi, przejdzie to na moich rodziców bądź na mnie. Mój ojciec był bratem zmarłego wujka.

 11. Właśnie zastanawiamy się z żoną jak napisać wniosek o zrzeknięcie się spadku, mój brat nie ma nikogo, tylko mnie, wiem już dziś, że ma sporo długów, a nie pozostawił po sobie nic szczególnego, co chciałbym odziedziczyć.

  Nie chcę odziedziczyć żadnych długów, bo będą mnie ciągać po sądach, firmach windykacyjnych i komornikach. Gdyby to były małe długi, to byśmy pewnie je spłacili, niestety nie są małe i jedyne wyjście to zrzeczenie się spadku i długów po bracie :/

 12. Jakie dokumenty do odrzucenia spadku? w moim przypadku chodzi o zrzeczenie się spadku po ojcu. Tata nie miał nic, całe życie ciężko pracował, ale długi i tak dopadły go. Nie wiem, jakie dokładnie tata miał długi i gdzie, ale dla bezpieczeństwa myślę, że spadek muszę odrzucić w całości. Skorzystam też z wniosku o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, bo jeśli ja jako syn spadek odrzucę, to dziedziczenia zostaną powołane moje dzieci tak? i wtedy w ich imieniu spadek też muszę odrzucić?

 13. A może ktoś napisać jak napisać wniosek o odrzucenie spadku po terminie? byłam za granicą i niestety nie mogłam wcześniej zjechać (miałam kontrakt). Co teraz zrobić? nie chcę, aby długi brata na mnie spadły, nie wiem dokładnie ile ich miał, ale trochę tego było.

 14. U mnie w grę wchodzi rezygnacja ze spadku, bo nie chcę ryzykować czy odziedziczę spadek, czy długi ze spadkiem. Widmo nadciągających problemów z firmami pożyczkowymi przeraża mnie.

Comments are closed.