Odrzuciłam spadek po matce, jej rodzeństwo żąda ode mnie spłaty długów?

Dzień dobry, chodzi o spadek po matce, po śmierci mamy odziedziczyłam dług, którego się zrzekłam zaraz po śmierci mamy, nie wiedziałam, że ten dług odziedziczyło rodzeństwo mojej matki.

Czy rodzeństwo matki może wymagać ode mnie jakichkolwiek roszczeń na poczet długu mojej mamy? z góry dziękuje za odpowiedź.


Spadek po matce

Jak wynika z art. 1012 Kodeksu cywilnego, Ty jako spadkobierca możesz przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (czyli przyjęcie proste), lub przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za spłatę długów mamy (czyli przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza), bądź możesz też spadek po mamie odrzucić całkowicie.

Jeśli odrzuciłaś spadek (zrzekłaś się spadku), to zostałaś wyłączona od dziedziczenia czegokolwiek po swojej mamie. Termin złożenia oświadczenia o przyjęciu, odrzuceniu lub przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza wynosi 6 miesięcy (ale to pewnie już wiesz).

Samo niezłożenie tego oświadczenia też w pewien sposób chroni spadkobiercę, bo dziedziczy on wtedy automatycznie spadek, oraz długi zmarłego z dobrodziejstwem inwentarza, a więc dochodzi do dziedziczenia długów w wielkości odpowiadającej wartości spadku, jaki po sobie pozostawił zmarły.

Jak zrzec się spadku po zmarłej osobie?

Jeśli oświadczenie o odrzuceniu spadku złożyłaś przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, to absolutnie nikt nie ma prawa, aby żądać od Ciebie spłaty długów, po zmarłej mamie.

Źródło:

Art. 640. §1. Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku.

Co jeszcze warto wspomnieć w kwestii odrzucenia spadku?

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy spowoduje efekt taki, jakby osoba, która naturalnie odziedziczyłaby na podstawie ustawy dług po zmarłym, traktowana jest jakby osoba zmarła.

A więc nie możesz wtedy dziedziczyć po mamie absolutnie niczego ani długów, ani aktywów spadkodawcy (mamy). To, kto odziedziczy długi i inwentarz, który pozostawiła po sobie Twoja mama? W Twoje miejsce wchodzą Twoim zstępni, a więc Twoje dzieci. Jeśli nie masz dzieci, to problem dla Ciebie nie istnieje już żaden!

Rodzeństwo Twojej matki

spadek-po-matce

Próby rodzeństwa Twojej matki, abyś mimo wszystko odziedziczyła spuściznę po swojej mamie, włącznie z jej długami, są bezpodstawne, skoro zrzekłaś się dziedziczenia po mamie, to wniosek jest jednoznaczny.

Złożenie przez Ciebie oświadczenia o odrzuceniu spadku po mamie zabezpiecza Twoją sytuację w stu procentach. Bez względu na to, czy oświadczenie złożyłaś przed sądem, czy u notariusza.

Jeśli odrzuciłaś spadek po mamie u notariusza,  to sąd spadku (czyli sąd właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy – Twojej mamy) i tak ma wiedzę o Twoim odrzuceniu spadku, dlatego, że notariusz ma prawny obowiązek, by przesłać Twoje oświadczenie do odpowiedniego sądu.

Ja zresztą zawsze polecam, aby odrzucić spadek przed notariuszem, ale musi to być notariusz działający w miejscu zamieszkania osoby, która składa oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Jest to najszybsze rozwiązanie i możliwe jest dosłownie nawet z dnia na dzień, podczas kiedy złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w sądzie, nie jest już tak szybkie, bo należy czekać na wyznaczenie terminu rozprawy, co może zająć nawet tygodnie.

Jeśli zdecydowałaś się na odrzucenie spadku przed notariuszem, to notariusz od razu wydaje odpis oświadczenia, którym możesz posługiwać się i legitymować w sytuacjach wystąpienia jakichś problemów, np. roszczeniem rodzeństwa Twojej mamy przeciwko Tobie, abyś to Ty spłaciła długi swojej mamy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

1 komentarz w “Odrzuciłam spadek po matce, jej rodzeństwo żąda ode mnie spłaty długów?”
  1. a co jeżeli rodzeństwa jest dwoje? jak wygląda wtedy sprawa z dziedziczeniem długów? czy po odstąpieniu spadku przechodzi on razem z długami na inną osobę z rodzeństwa czy wygląda to inaczej

Comments are closed.