Czy wnuki dziedziczą po dziadkach długi? jak ODRZUCIĆ spadek??

Witam. Czy wnuki dziedziczą długi po dziadkach? Otóż mam pewien problem, a mianowicie okazało się, że mój dziadek (od strony mego taty) zmarł w sierpniu tamtego roku (2017). Poinformował mnie o tym mój ojciec i zaczął mówić o spadku, że dostane ze 30 tysięcy itp.

(Dziwne, że nagle odezwał się, by mi o tym powiedzieć), ponieważ ja nie miałam całe życie kontaktu z dziadkiem (nigdy go nie poznałam) ani z ojcem, ponieważ mnie zostawił, kiedy byłam malutka.

Boję się, że okaże się, iż ojciec ze swoimi dziećmi i całą rodziną (nową) zrzekną się spadku bądź długów (Jeśli są jakieś) a ja się nie dowiem o niczym i nagle za pół roku okaże się, że mam na “sobie” dług, który muszę spłacić.

Dlatego chcę się dowiedzieć, w jaki sposób mogę uzyskać jakieś informacje czy są jakieś długi itp.

Dodam, że wiem tylko, jak się nazywa dziadek i w jakim mieście mieszkał i gdzie się urodził. Proszę o pomoc. Pozdrawiam :)


Czy wnuki dziedziczą długi po dziadkach?

Mając jedynie nazwisko dziadka, poprzedni jego adres oraz miejsce urodzenia, nie wskórasz nic. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której to Twój ojciec zrzeknie się majątku po dziadku, czyli też automatycznie długów (jeśli jakieś są), to Ty jako zstępna, odziedziczysz je, to fakt.

Ale tu też się nie ma o co martwić, ponieważ po pierwsze, dowiesz się o tym, że odziedziczyłaś majątek lub/i długi. Ponieważ jeśli tak się tanie, to otrzymasz sądowe potwierdzenie, kto i w jakiej części dziedziczy spadek/długi spadkodawcy.

Po drugie, w październiku 2015 r. miała miejsce nowelizacja ustawy o prawie spadkowym. Teraz, na nowych zasadach dziedziczenia długów jest tak, że spadkobierca (Ty), dziedziczysz tylko długi do wysokości wartości spadku, jaki pozostawił spadkodawca (dziadek).

A więc weszło w życie dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. Nie będziesz z własnego majątku odpowiadać za długi spadkodawcy (dziadka).

Poza tym, gdy otrzymasz sądowe powiadomienie o odziedziczeniu spadku, to wciąż masz 6 miesięcy na podjęcie decyzji, czy przyjmujesz spadek, czy odrzucasz.

Jeśli nie złożysz żadnego oświadczenia mówiącego o tym, czy spadek przyjmujesz, czy odrzucasz w terminie 6 miesięcy, to automatycznie przyjmiesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

art. 1015 k.c.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (czyli w dniu śmierci Twojej mamy).
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Gdzie należy złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku?

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można złożyć ustanie, lub pisemnie, ja zawsze radzę, aby wszystko załatwiać pisemnie! Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się w sądzie rejonowym, lub u notariusza.

W oświadczeniu o przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca powinien zaznaczyć, czy przyjmuje spadek wprost, czy też z dobrodziejstwem inwentarza.

  • przyjęcie spadku wprost (tzw. przyjęcie proste) – spadkobierca wtedy ponosi pełną odpowiedzialność za majątek oraz zobowiązania spadkodawcy.
  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – spadkobierca odpowiada jedynie za długi spadkodawcy, do wartości spadku pozostawionego przez spadkodawcę.

Jak widzisz, dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza w 2018 roku, nie jest rzeczą skomplikowaną – wręcz przeciwnie, jest to ogromne ułatwienie dla spadkobierców.

Szkoda, że dopiero teraz Rząd postanowił wprowadzić tę nowelizację! dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza powinno istnieć od dawna.

Przecież jak wiele tragedii rodzinnych zaczęło się od odziedziczenia długów po zmarłym, długów, o których nie wiedział absolutnie nikt, oprócz samego zmarłego. Jak wielu ludzi potraciło majątek… to jest nie do pomyślenia.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że odpowiedziałam Ci na pytanie: czy wnuki dziedziczą po dziadkach długi i przy tym nieco uspokoiłam Cię i wiesz już, że Twój majątek pozostanie nienaruszony, gdy odziedziczysz długi po dziadku. Będzie chronić Cię nowelizacja ustawy z października 2015 roku.

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze