Jak sprawdzić długi i majątek osoby zmarłej? [PORADNIK]

Witam, jak sprawdzić długi osoby zmarłej i jej majątek? stanąłem przed wyborem, aby spadek po zmarłym odrzucić lub przyjąć, nie wiem jednak jakie długi miał zmarły, ani jaki majątek posiadał, jak to wszystko sprawdzić, aby podjąć właściwą decyzję?

Nie wiem nawet jak sprawdzić BIK osoby zmarłej, tam pewnie jakieś informacje bym wyciągnął prawda? a majątek? jak sprawdzić majątek zmarłego? wiem, że jest coś takiego jak spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ale tylko obiło mi się o uszy…

Dziedziczenie długów to bardzo skomplikowana sprawa z tego, co widzę, nie chcę na oślep podejmować decyzji o przyjęciu lub odrzucenia spadku, proszę o poradę Pani Katarzyno.


Witaj, masz rację, dziedziczenie w sytuacji, gdy w skład spadku wchodzą nieuregulowane zobowiązania, może przynieść wiele zmartwień i to na długi czas.

Pamiętam anegdotę pewnej pani sędzi, która prowadziła mnie w wydziale cywilnym podczas praktyk studenckich. Żartowała, że jej mąż mawia: “Do sądu to tylko po żonę lub spadek”.

Zapewne wiedziała, o czym mówi, lecz ze spadkami bywa różnie…

Jak sprawdzić długi osoby zmarłej?

jak-sprawdzic-dlugi-osoby-zmarlej

Jak sprawdzić zadłużenie osoby zmarłej i jej majątek? niestety obecne regulacje prawne nie dają ci możliwości rzetelnego sprawdzenia, jakie długi pozostawił po sobie zmarły (twój spadkodawca).

Dzieje się tak dlatego, że zobowiązania względem banków i innych instytucji finansowych zarejestrowane w BIK, BIG, KRD i KRS są nie do sprawdzenia przez osoby nieuprawnione. A tak będziesz traktowany, do chwili kiedy nie wejdziesz w posiadanie odpowiednich dokumentów.

Kwestia dotyczy oczywiście postanowienia sądu o przyjęciu spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia, który sporządza notariusz. Tylko wówczas kiedy na „papierze” staniesz się formalnym spadkobiercą zmarłego, będziesz mógł starać się o otrzymanie informacji na temat niezamkniętych zobowiązań finansowych zmarłego.

Składając wniosek i dołączając do niego postanowienie sądu lub akt dziedziczenia, wspomniane rejestry powinny wygenerować dla ciebie stosowne raporty, na podstawie których wyliczysz długi zmarłego.

Obecnie jesteś jednak na etapie, kiedy analizujesz czy spadek powinieneś przyjąć, czy odrzucić.

Nie masz więc możliwości by informacje o zobowiązaniach i majątku zmarłego uzyskać w inny sposób niż przeprowadzając własne “dochodzenie”.

Najlepiej zacząć od źródła, a więc od miejsca zamieszkania zmarłego. Jeżeli masz sposobność, to warto zapoznać się z dokumentami, które pozostawały w dyspozycji zmarłego.

Być może w ten sposób uda ci się ustalić, czy zmarły miał majątek w postaci nieruchomości lub wartościowych rzeczy ruchomych takich jak samochód.

Oszczędności w banku, jak odnaleźć konto zmarłego?

Ważną kwestią jest również ustalenie, czy zmarły posiadał rachunek w banku lub lokaty oszczędnościowe.

W tym momencie żaden bank nie udzieli ci informacji, czy zmarły miał oszczędności.

Ale jeśli zdecydujesz się na przyjęcie spadku, będziesz mógł w łatwy sposób i co najważniejsze bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów ustalić, czy twój spadkodawca posiadał konta bankowe, a na nich oszczędzone pieniądze.

Wystarczy, że z dokumentem nabycia spadku udasz się do placówki wybranego banku, który na twój wniosek korzystając z aplikacji OGNIVO (o której wspominam najczęściej w sprawach egzekucyjnych przy zajęciu rachunków bankowych przez komornika) ustali wszystkie rachunki należące do zmarłego.

Radzę więc w drodze do ustalenia masy spadkowej poznać środowisko zmarłego. Może warto porozmawiać z osobami mu bliskimi.

Pocieszającym jednak jest jeszcze jedna kwestia. A mianowicie fakt, że w wielu sytuacjach kredytowych banki wymagają ubezpieczenia kredytów i pożyczek, także na wypadek śmierci. Być może zobowiązania kredytowe twojego spadkobiercy zostały ubezpieczone i przez to już wygasły.

Jak odnaleźć nieruchomości po zmarłym?

Jeśli spotkasz się z przychylnością pracowników Starostwa Powiatowego lub Urzędu Gminy, to być może uda ci się ustalić, czy zmarły był właścicielem jakichś nieruchomości.

Co prawda Panie w urzędach bardzo często nie chcą podawać szczegółowych danych, wypisów, czy wyrysów, jeśli mają wątpliwości, czy jesteś osobą uprawnioną, ale jeśli poprosisz, to możesz uzyskać od nich numer księgi wieczystej dla nieruchomości, której właścicielem był zmarły.

Księgi wieczyste z założenia ustawodawcy są jawne, więc na ten argument warto powoływać się również w urzędzie.

W internecie dostępna jest wyszukiwarka ksiąg wieczystych, która pozwala ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości po wpisaniu adresu nieruchomości lub identyfikatora działki.

Ja z tego rejestru nigdy nie korzystałam ani nie sprawdzałam jego poprawności (koszt informacji to około 40 zł), jednak nie mając potrzebnych danych, podjęcie tego tropu może okazać się właściwym.

To, co mogę polecić i co oczywiście zostało przeze mnie wielokrotnie sprawdzone i jest pewne, to dostęp do elektronicznych ksiąg wieczystych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeśli będziesz w posiadaniu numeru księgi wieczystej danej nieruchomości, to korzystając ze strony https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do
możesz przejrzeć jej księgę wieczystą nieodpłatnie.

W dziale IV księgi wieczystej wpisane są hipoteki, a w dziale I znajduje się spis innych praw (m.in. służebności), więc te działy warto przejrzeć ze szczególną starannością.

Dziedziczenie wprost, a dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza

Na podjęcie decyzji, czy przyjąć, czy odrzucić spadek uprawniony do spadku ma sześć miesięcy od dnia powzięcia informacji o powołaniu do spadku.

Tak, więc jeśli w ustawowym sześciomiesięcznym terminie nie złożysz stosownego oświadczenia, to w myśl obowiązujących obecnie przepisów kodeksu cywilnego wejdziesz w posiadanie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza.

Co oznacza: nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to instytucja, która ma na celu ochronę prywatnego majątku spadkobiercy, w sytuacji, gdy nabyty spadek jest obciążony długami.

Jeśli więc przyjmiesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a okaże się, że rzeczywiście zmarły posiadał znaczne długi, to odpowiedzialność za nie poniesiesz jedynie w zakresie nabytego w spadku majątku.

Wyjaśnię ci jak praktycznie zrozumieć odpowiedzialność za długi spadkowe do wysokości czynnej masy spadku.

Jeśli nabędziesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza, w skład którego wchodzi jedynie mieszkanie o wartości 120 000 zł i kredyt 200 000 zł (pasywa spadku przewyższają aktywa), to twoja odpowiedzialność względem wierzycieli zmarłego kończy się na 120 000 zł, czyli na wartości nabytego mieszkania, a twój osobisty majątek jest chroniony.

W prostym nabyciu spadku – przy złożeniu oświadczenia o przyjęciu spadku bez spisu inwentarza przed upływem wspominanych sześciu miesięcy odpowiedzialność za długi zmarłego rozkłada się inaczej – odpowiedzialność jest nieograniczona i sięga twojego majątku.

Przejmujesz długi zmarłego i jesteś zobowiązany je spłacić. W tej sytuacji przyjęcie spadku nie wzbogaci cię, lecz będzie kosztować dodatkowe 80 000 zł, które musisz wyłożyć z własnej kieszeni.

Podsumowanie

Jak sprawdzić długi osoby zmarłej? Do chwili przyjęcia spadku osoba uprawniona do dziedziczenia nie posiada prawnych narzędzi pozwalających odszukać długi po zmarłym spadkodawcy.

Jak sprawdzić majątek zmarłego? oprócz znalezienia nieruchomości zmarłego spadkodawcy nie jesteś w stanie sprawdzić nic więcej.

Jak sprawdzić BIK osoby zmarłej? Jako osoba nieuprawniona potencjalny spadkobierca nie otrzyma informacji z takich rejestrów jak BIK, BIG, czy KRS.

Dlatego w przypadku wątpliwości co do majątku spadkodawcy oraz nieuregulowanych długów, w tym również długów u osób prywatnych warto przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli w skład spadku wchodzą długi przewyższające wartość spadku (majątku zmarłego), najlepszym rozwiązaniem może okazać się odrzucenie spadku.

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

6 komentarzy w “Jak sprawdzić długi i majątek osoby zmarłej? [PORADNIK]”
 1. Witam, jak sprawdzić długi zmarłego ojca? z ojcem nie miałem kontaktu od dziecka, minęło więc jakieś 20 lat, mam jeszcze 2 miesiące żeby spadek po ojcu przyjąć lub odrzucić, nie wiem jak postąpić, bo boję się długów które ojciec mógł przecież mieć. Jak dowiedzieć się o istniejącym długu? pisze Pani, żeby przeszukać mieszkanie zmarłego, nie zrobiłem tego jeszcze bo mam 200 km dojazdu.

  Myślę, że może kiedy znajdę jakąś dokumentację, to będę o wiele bardziej rozeznany w sytuacji finansowej zmarłego ojca. Przecież jak by miał jakieś długi, to na jego adres powinny przychodzić listy prawda? jakieś upomnienia o spłatę kredytów czy pożyczek…

  1. Hej, miałem ten sam problem. Szukałem szukałem i znalazłem. Do sprawdzenia tych informacji, czyli o majątku zmarłej osoby potrzebna jest licencja detektywistyczna, przynajmniej do szybkiego sprawdzenia (ok. 14 dni). Jedyna firma która miała normalną cenę i w ogóle ciężko było cokolwiek znaleźć normalnego to ta xxx Powodzenia!

 2. Obczajcie ten przepis:

  § 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
  1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
  2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
  § 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
  § 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.

  Jeśli więc ktoś przyjmie spadek po zmarłej osobie i dopiero po fakcie dowie się o długach zmarłej osoby, to w takim razie można wycofać się z przyjęcia spadku prawda? :-)

 3. Problem w tym, że nie wiadomo jak sprawdzić co jest w spadku. Ja rozwiązałem go przez poleconą firmę, polecił mi ją znajomy i szybko rozwiali moje wątpliwości szczególnie co do długów, bo nie wiedziałem czego się spodziewać.

 4. Witam. Moja sprawa wygląda tak. Jak miałem 21 lat wyprowadziłem się od rodziców oraz zostałem wymeldowany. W 2006 w sierpniu zmarła moja mama, tego samego roku w grudniu zmarł mój tata. Po mamie nie zrzekłem się długu, bo po prostu nic nie wiedziałem. Po tacie już to zrobiłem, dzięki znajomym. W 2009 roku wziąłem kredyty na wesele.

  W 2010 pojawił się pierwszy komornik który zajął mi cześć pensji. Okazało się, że jest to dług z czynszu w mieszkaniu rodziców. Aby komornik mi zszedł z pensji musiałem zdać klucze, oraz spłacić całość zadłużenia. Więc tak zrobiłem.

  Na chwilę było ok, po czym wszedł kolejny komornik za długi mamy. W tym czasie płaca w firmie której pracowałem zaczęła topnieć. Próbowałem to rozwiązywać na różne sposoby, niestety brakło siły.

  Wziąłem następny kredyt żeby cześć poprzedniego spłacić, plus chwilówka plus Provident, nic tylko dług gonił dług. W 2012 roku wyjechałem za granicę po pół roku przyjechała do mnie żona z synkiem.

  W 2014 roku (żona mnie zostawiła) rozwiodłem się. Od dwóch lat mam nową partnerkę z którą planujemy wrócić do Polski. Tylko jak zacząć, od czego, jak wyjść z długów, gdzie dowiedzieć się o kredytach rodziców??? Proszę o odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam.

 5. Dzięki za treść bardzo pomocna. Ja rozważam teraz sprawdzenie zadłużenia przez detektywa. Znalazłem firmę, która specjalizuje się w sprawdzaniu majątku spadkodawcy, również zadłużenia, oni sprawdzają praktycznie wszystko. znacie? Ktoś korzystał?

Comments are closed.