Dziedziczenie długów po bracie

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDziedziczenie długów po bracie
AvatarIzabela zapytał 1 rok temu

Zmarł mój brat, zostawił dług w banku kredyt na 5.500 zł. Brat mój nie posiadał żadnego majątku, a po sobie pozostawił tylko dług, jeżeli przyjmę spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to w myśl ustawy z 2015 roku nie będę zobowiązana do spłaty tego długu?

Brat był kawalerem, nie miał żony ani dzieci. Więc spadkobiercami jestem ja oraz dwaj bracia. Proszę o poradę co robić. Jak nie odziedziczyć długów po bracie?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

rzeczywiście jeśli brat nie pozostawił żadnego majątku, a w skład spadku po nim wchodzi jedynie nieuregulowany kredyt na kwotę 5 500 zł, to bez względu na to, czy w terminie 6 miesięcy od dnia jego śmierci złożysz oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czy też nie złożysz żadnego oświadczenia, nabędziesz spadek z ograniczeniem za długu spadkowego do wysokości czynnej masy spadku.

Oznacza, to tyle, że wierzyciel brata – bank- nie będzie mógł wyegzekwować od Ciebie tytułem spłaty długów spadkowych żadnej kwoty, bowiem czynna masa spadku (aktywa) ma wartość 0 zł.

Aby umieć się jednak obronić przed windykacją ze strony banku i mieć potwierdzenie swoich racji zasadne byłoby przygotowanie i złożenie w sądzie wykazu inwentarza spadku po bracie. Wykaz inwentarza możesz sporządzić sam lub wspólnie z braćmi.

Formularz wykazu inwentarza można pobrać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. W wykazie należy wskazać zarówno majątek spadkowy, jak i długi brata. Tak przygotowany dokument składa się w sądzie spadku lub u notariusza.

Jeśli spadkobierca składa wykaz inwentarza spadku do sądu, nie ponosi żadnej opłaty. Jeśli wybiera notariusza, musi pokryć opłatę za sporządzenie protokołu w wysokości 200 zł plus VAT. Spadkobierca, który złożył wykaz inwentarza, spłaca długi spadkowe zgodnie ze złożonym wykazem.

Na koniec tylko dodam, że należy odróżnić wykaz inwentarza od spisu inwentarza, który na zlecenie sądu sporządza komornik i z którym wiążą się znacznie wyższe koszty. Spis inwentarza jest zasadnym tylko wówczas, kiedy spadkobiercy nie znają masy spadkowej lub jej wartości.

W Twoim przypadku wykaz inwentarza z całą pewnością wystarczy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź