Dziedziczenie długów po mamie, mieszkam za granicą

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDziedziczenie długów po mamie, mieszkam za granicą
AvatarAleks zapytał 1 rok temu

Chodzi o dziedziczenie długów po mamie. Mieszkam za granicą. Moja mama zmarła 2 lata temu a od tego roku ciągle spływają mi długi z kolosalnymi kwotami.

Dzwoniłam w Niemczech już do 5 adwokatów o pomoc, ale żaden nie zajmuje się problemami związanymi z Polską, a więc nikt nie umie mi tu pomóc. Nie wiem, jak mogę z tego wyjść, nawet boję się już odbierać listy polecone, jak widzę Polska.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, prawdopodobnie mama zmarła, zostawiając nieuregulowane długi, a jej wierzycielom udało się ustalić, że to Ty odziedziczysz spadek po niej.

Nie piszesz, co zrobiłaś po jej śmierci ze spadkiem. Przyjmuję więc, że nie zrobiłaś nic, czyli że nie złożyłaś oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Na szczęście brak przedmiotowego oświadczenia w terminie 6 miesięcy od daty powołania do spadku powoduje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Twój majątek prywatny chroniony jest przed wierzycielami mamy, a za jej długi w tym przypadku odpowiadasz jedynie do wartości masy spadkowej – spadek jaki po niej odziedziczyłaś.

Co zatem możesz zrobić, by wierzyciele zmarłej mamy dali Ci spokój. Zasadnym uważam, byłoby przygotowanie spisu inwentarza. Możesz samodzielnie przygotować spis wartościowych rzeczy, które po sobie pozostawiła mama i złożyć w sądzie spadku lub złożyć wniosek o sporządzenie spisu inwentarza do sądu, lub komornika.

Spis inwentarza będzie dokumentem potwierdzającym zakres Twojej odpowiedzialności za długi mamy. Możesz się nim posługiwać w korespondencji z wierzycielami mamy, żądając m.in. zaprzestania dalszej windykacji.

Inną możliwością jest wniosek do sądu o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku po mamie.

Sąd w wyjątkowych okolicznościach może przywrócić chybiony termin.

Sprawy nie rozwiążesz jednak na odległość, dlatego zasadnym wydaje się kontakt z prawnikiem w Polsce i udzielenie mu pełnomocnictwa do reprezentacji w sprawie spisu inwentarza lub w sprawie o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Koniecznie przeczytaj:

AvatarAleksandra odpowiedział 1 rok temu

Po śmierci mamy nie wzięłam nic, a żadnych drogocennych rzeczy tez nie posiadała, wiec nie mogłabym w takim inwentarzu zbyt wiele przedstawić. Czy gdy mieszkam poza granicami kraju, komornik może mi coś zabrać i czy np. zgłoszenie upadłości majątkowej mogłabym oczyścić moje konto od komorników

Twoja odpowiedź