Witam, chodzi o dziedziczenie zobowiązań podatkowych. Moja matka i ojciec sprzedali mieszkanie i nie zapłacili podatku od sprzedaży tego mieszkania do Urzędu Skarbowego, ojciec zmarł, a ja przyjąłem spadek po ojcu.
Teraz Urząd Skarbowy mnie nęka, do tego Urząd Skarbowy nie chciał mi długu rozłożyć na raty, co robić? czy odziedziczyłem długi podatkowe?
SPIS TREŚCI:
Dziedziczenie długów podatkowych zmarłego
Musisz wiedzieć, że będąc spadkobiercą, miałeś prawo spadek po ojcu przyjąć lub odrzucić. Dziedziczenie spadku może nastąpić na 3 sposoby:
- Przyjęcie spadku proste – czyli nie ma ograniczenia co do odpowiedzialności spadkobiercy za długi zmarłego. [§ 1. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.]
- Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – w tej sytuacji spadkobierca odpowiada za długi po zmarły, tylko i wyłącznie do wysokości wartości majątku, jaki pozostawił po sobie spadkodawca. [§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.]
- Można też oczywiście spadek odrzucić w całości i nie martwić się długami podatkowymi spadkodawcy.
Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
Oświadczenie dotycząc odrzucenia lub przyjęcia spadku, składa się do 6 miesięcy od daty śmierci spadkodawcy. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie, skutkuje z automatu przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Tak mówi art. 1015 Kodeksu cywilnego:
art. 1015 k.c.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
i teraz najważniejsze…
Dziedziczenie długów podatkowych zmarłego
Decyzję o tym, czy spadek przyjąć lub odrzucić, podejmujemy, dopiero gdy poprosimy organ podatkowy o wystawienie zaświadczenia o zobowiązaniach spadkodawcy. Aby taki dokument otrzymać, wnioskodawca musi okazać się przed Urzędem Skarbowym:
- odpisem aktu zgonu podatnika,
- i odpisem swojego aktu urodzenia.
Następnie Urząd Skarbowy bada zmarłego podatnika pod względem zaległości podatkowych i wydaje zaświadczenie o wysokości znanych mu zaległościach.
Dopiero mając taką decyzję z US w ręku, podejmuje się decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jeśli spadkobierca przyjmie spadek, to Urząd Skarbowy daje spadkobiercy 14 dni na dokonanie płatności.
W sytuacji, kiedy przejąłeś spadek pod ojcu, przejąłeś też długi podatkowe swojego ojca. Obecnie nie da się z tym nic zrobić, jak tylko spłacić dług wobec Urzędu Skarbowego.
Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku
Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku
Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór
Artykuły, które także musisz przeczytać:
- Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy
- Dług w Urzędzie Skarbowym i odsiadka??
- Lawinowe długi w ZUS i w Urzędzie Skarbowym – co teraz
- Dług w Urzędzie Skarbowym i u komornika sądowego, co robić?
- Czy za DŁUGI w Urzędzie Skarbowym i ZUS można iść do więzienia
Otrzymałem z Getin Banku pismo jakobym był spadkobiercą po zmarłej kuzynce po której wcześniejszych praw spadkowych zrzekli się jej najbliżsi, jak mogę się dowiedzieć na jaką kwotę wraz z odsetkami była ona winna?
Z tego co wiem, to bank może poprosić o pismo z sądu, które mówi o tym, że jesteś osobą zstępną po zmarłej kuzynce. Być może takie pismo dopiero otrzymasz z sądu. Jeśli nie chcesz dziedziczyć długów po kuzynce, to będziesz musiał odrzucić spadek po niej w całości. Jeśli natomiast przyjmiesz po niej spadek, to odziedziczysz również i jej długi. Oczywiście jeśli nie otrzymałeś nic z sądu o odziedziczeniu czegokolwiek po kuzynce, to i tak warto, abyś pofatygował się do banku z prośbą o dokładne przedstawienie całej sprawy.