Dziedziczenie spadku i długów po ojcu, jak wyjść na tym dobrze?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDziedziczenie spadku i długów po ojcu, jak wyjść na tym dobrze?
AvatarLidia zapytał 1 rok temu

Chodzi o dziedziczenie spadku i długów po ojcu. Ojciec mi zmarł 12.11.2019 r. Ja mieszkam w Szwecji od 28 kwietnia br. Mam 2-miesięczną córkę, nie pracuję, jestem na utrzymaniu męża. W skład spadku wchodzi dom jednorodzinny, firma ubezpieczeniowa, samochód. Są też 3 kredyty. nie wierzę w uczciwość siostry i matki. My trzy wchodzimy w skład spadkobierców.

Ojciec nie traktował mnie dobrze od lat, miałam nadzieje, że napisał testament, lecz tego nie zrobił. Nie jestem za bardzo wtajemniczana w sprawy spadkowe.

Matka chce szybko to załatwić, i pójść do notariusza podpisać akt dziedziczenia i później się dogadać co kto bierze itp. Ja jednak mam dużo wątpliwości i nie chce się spieszyć. Najchętniej bym to odrzuciła, ale nie chce, by moja córka odziedziczyła długi po dziadku. Proszę o poradę, jak najlepiej to rozwiązać? bo ani ja, ani moja córka podejrzewam, nie byłyśmy dla ojca rodziną.

Wątpię również w to, że się dogadam z siostrą. Odnoszę wrażenie, że rozmawia ze mną tylko dlatego, że została sama z matką. Od lat nie utrzymywaliśmy kontaktu ze sobą.

Zostałam odtrącona, podejrzewam głównie za to, że nie podjęłam pracy w firmie ojca.

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam,

przede wszystkim musisz podjąć decyzję, czy chcesz dziedziczyć spadek po ojcu. Oczywiście, jeśli nie, to zasadne będzie złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku po ojcu w sądzie lub u notariusza. Masz na to sześć miesięcy od daty śmierci taty.

Piszesz, że masz córkę, dlatego kolejnym krokiem byłoby odrzucenie spadku po dziadku w jej imieniu (jeśli nie jest jeszcze pełnoletnia), do czego będziesz potrzebować zgody sądu rodzinnego.

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Sprawy spadkowe nie należą do bardzo skomplikowanych, dlatego jeśli upoważnisz odpowiedniego adwokata w kraju, to będzie on mógł w Twoim imieniu dochować wszelkich formalności związanych ze spadkiem po ojcu.

Jeśli jednak zdecydujesz się na przyjęcie spadku, to uważam podobnie, jak Twoja mama, że sprawa powinna być rozwiązana w miarę szybko, tym bardziej że w skład spadku wchodzi firma, którą trzeba dalej zarządzać.

Złożenie oświadczenie o przyjęciu spadku jest jednak dopiero pierwszą czynnością postępowania spadkowego. Masz jeszcze siostrę, więc przyjmując spadek, nabywasz jego ⅓ części. Spadek po ojcu będzie trzeba więc podzielić.

Podziału można dokonać umownie – u notariusza – lub przed sądem. Siostra i mama mogą spłacić Twoją część, przekazują Ci w zamian konkretną kwot. Podział spadku może nastąpić również w naturze.

W każdym razie potrzebna jest rozmowa z mamą i siostrą, i ustalenie ile wynoszą długi ojca i ile wart jest spadek po nim. Bez uzyskania niniejszych informacji żadnych decyzji nie powinnaś podejmować.

Pamiętaj jednak, że brak oświadczenia w sześć miesięcy po śmierci ojca doprowadzi do tego, że nabędziesz spadek po nim z tzw. dobrodziejstwem inwentarza.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarE.C. odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam. Chciałabym odrzucić spadek po zmarłym ojcu, żeby nie odziedziczyć długów po nim – musi też to zrobić moja mama – tato ma jeszcze 1 siostrę i 2 braci, czy oni też muszą to zrobić? Odrzucić spadek? i jaki byłby koszt odrzucenia spadku w przypadku 5 osób w sumie? U notariusza chcę to przeprowadzić. Dziękuję za pomoc. Proszę o informację.

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj,

niestety odrzucenie spadku z długami, choć pozwala jednym spadkobiercom szybko zamknąć sprawy spadkowe, to pociąga za sobą obowiązek wplątania w sprawę nieuregulowanych długów dalszych krewnych.

Dlatego, jeśli współmałżonek i dzieci zmarłego dłużnika odrzucą spadek do dziedziczenia, powołane są wnuki, a jeśli ich jeszcze nie ma, rodzeństwo zmarłego i dzieci rodzeństwa.

Często zamknięcie sprawy spadkowej wiąże się ze złożeniem kilkunastu oświadczeń o odrzuceniu spadku.

Na szczęście odrzucenie spadku przed notariuszem nie jest skomplikowaną formalnością i nie pociąga za sobą większych wydatków.

Koszt jednego oświadczenia to około 60 zł. Dodatkowe koszta mogą być związane z potrzebą wyciągnięcia aktów stanu cywilnego. Jednakże dla jednej osoby wydatek związany z odrzuceniem spadku z długami nie powinien być wyższy niż 100 zł.

Podobne koszty poniesie spadkobierca składający oświadczenie o odrzucenia spadku przez sądem.

To, co istotne – odrzucenie spadku każdy ze spadkobierców ma 6 miesięcy od daty swojego powołania, czyli od powzięcia informacji o odrzuceniu spadku przez wcześniejszych spadkobierców.

Zatem jeśli Ty i mama odrzucicie spadek, rodzeństwo ojca będzie miało 6 miesięcy na złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Jeśli masz rodzeństwo cioteczne i stryjeczne, to ono będzie następne do dziedziczenia. I ich znów będzie obowiązywać 6-miesięczny termin do złożenia oświadczenia spadkowego.

Sprawa może skomplikować się nieco, jeśli Twoje kuzynostwo posiada małoletnie dzieci – aby rodzice mogli odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka, muszą uzyskać zgodę sądu rodzinnego, składając poniższy wniosek:

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Sprawy spadkowe nie są jednak sprawami skomplikowanymi. To o czym należy pamiętać, to terminy, które podałam powyżej!

Powodzenia!

Warto przeczytać:

AvatarPaweł S. odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam, Jak można się pozbyć długu po ojcu? niedawno zmarł mój tata i zostawił długi. Mieszkanie jest na mamę i tatę, więc jego połowę otrzymuje ja, mama i siostra. Co muszę zrobić, żeby nie spłacać długów po ojcu. Czy jak się zrzeknie spadku, to wystarczy? Powiem jeszcze, że mama miała podpisaną intercyzę z ojcem od 2009 roku. Co teraz muszę zrobić?

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

odrzucenie spadku po ojcu może zwolnić Cię z obowiązku regulowania długów spadkowych. Musisz jednak pamiętać, że na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku masz 6 miesięcy od daty powołania do spadku. W Twoim przypadku będzie to 6 miesięcy od dnia śmierci taty.

Odrzucić spadek możesz przed notariuszem lub przed sądem spadku. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli dojdzie do odrzucenia spadku na Twoje miejsce dziedziczenia wstępują kolejni spadkobiercy – jeśli masz dzieci, to właśnie one. Jeżeli nie zostałeś jeszcze matką, Twój udział przejdzie na mamę i siostrę.

Jeśli długów nie jest dużo lub znasz ich wartość, rozwiązaniem może być również przyjęcie spadku, ale z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi ojca do wartości nabytego udziału.

Wówczas wierzyciele ojca będą mogli dochodzić od Ciebie spłaty długów jedynie do wartości nabytej części mieszkania. W tym przypadku również liczy się 6-miesięczny termin na złożenie oświadczenie o przyjęciu spadku. Warto również sporządzić spis inwentarza spadku po ojcu – zestawienie aktywów i pasywów.

Odnośnie samej intercyzy to nie wyłącza ona odpowiedzialności mamy za długi spadkowe po ojcu, jeśli dojdzie do przyjęcia spadku przez mamę. W grę jednak wchodzi mieszkanie i jeśli mama zamieszkuje w przedmiotowym lokalu będzie musiała jakoś zmierzyć się z długami ojca – myślę przyjmując spadek po ojcu z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości nabytego udziału – połowy mieszkania, jeśli Ty i siostra spadek odrzucicie.

Niemniej jednak uważam, że na chwilę obecną najważniejszą kwestią jest ustalenie wysokości długów ojca i porównanie ich z wartością połowy mieszkania.

Dopiero po tych ustaleniach powinnyście wspólnie podjąć decyzję co do spadku.

Twoja odpowiedź