Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Odziedziczyliśmy długi po ojcu, mamy 176.000 zł długu, co teraz?

Witam. Mam 19 lat. Trzy lata temu zmarł mój ojciec zostawiając długi. Brat który miał zająć się sprawą nie zrobił tego i w lutym tego roku na moje konto weszło -44 tysiące zł. Mam 4 rodzeństwa. Każdy ma po 44.000 długu, ponieważ dług został podzielony.

Gram w piłkę na drugim końcu kraju i nie mogę jeździć co chwilę do domu do sądu. Składałem odwołania ale nic z tego… Zarabiam 1700 zł i nie stać mnie na nic. Wszystko zabiera komornik.

Nawet na rentę rodzinną którą miałem na czas nauki komornik mi wszedł. Nie mam domu, bo tez go zajął komornik. Do tego mam kilka pożyczek na kwoty 3.000, 2.000, 1.700, i kredyt na 9.000. Ogólnie jest tego mniej więcej 20 tyś. Nie wiem co mam robić. Z czego żyć. Z czego spłacać. Proszę pomóżcie mi.


Piszesz, że ojciec zmarł 3 lata temu, a więc dziedziczenie długu w tym przypadku, miało miejsce w 2015 roku. Musisz wiedzieć dokładną datę, kiedy odziedziczyłeś dług po ojcu, ponieważ 18 października 2015 roku, miała miejsce nowelizacja ustawy o dziedziczeniu długów i być może ta ustawa uratowała by Tobie i Twojemu rodzeństwu „życie”?!

To była prawdziwa rewolucja na skalę krajową, od 18 października 2015 roku wchodzi przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Następuję znaczące ograniczenie odpowiedzialności za długi po zmarłej osobie.

Najważniejszym zapisem jest to, że jakikolwiek brak oświadczenia czy reakcji spadkobiercy o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, nie powoduje żadnych konsekwencji w formie przyjęcia spadku, a więc i przejęcia długów spadkodawcy.

Stan przepisów sprzed 18 października 2015:

art. 1015 k.c.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

Stan przepisów po 18 października 2015:

art. 1015 k.c.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

A więc, brak jakiejkolwiek reakcji ze strony spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o odziedziczeniu spadku, oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli spadkobierca odpowiada jedynie za długo spadkodawcy, do wartości majątku, który pozostawił po sobie spadkodawca.

art. 1031 k.c.

§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Dziedziczenie z dobrodziejstwem – przykład

Czyli, jeśli Twój ojciec miał dług powiedzmy na 200.000 zł i pozostawił on po sobie dom warty np. 100.000 zł, to Ty oraz rodzeństwo, dzięki dziedziczeniu z dobrodziejstwem inwentarza, będziecie odpowiedzialni za długi ojca, tylko do kwoty wartości domu, który zmarły po sobie pozostawił.

Wtedy dokonuje się spisu inwentarza i dom zostaje sprzedany przez komornika, a pieniądze ze sprzedaży domu, wędrują na konto wierzyciela / wierzycieli.

Sprawdź proszę dokładną datę śmierci ojca, czy przypadkiem nie było to po 18 października 2015 roku, wtedy długi którymi zostaliście obciążeni, zostałyby umorzone do wartości majątku jaki ojciec po sobie pozostawił.

Jeśli jednak nie załapiecie się na nowelizację ustawy o prawie spadkowym, to niewiele da się tak naprawdę wtedy zrobić. Jestem dobrej myśli, możesz się ze mną skontaktować pisząc w komentarzu poniżej tego artykułu, odpowiadam bardzo szybko. Trzymam kciuki.

Artykuły wybrane specjalnie dla ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


4 komentarzy

 1. Bea

  Wow, czyli to znaczy, że nie będę musiała ciągać po sądach moich nieletnich dzieci żeby zrzec się w ich imieniu spadku po dziadkach?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o odrzucenie spadku i Twoje dzieci są zstępnymi, to będziesz jednak musiała ciągać dzieci po sądach, aby i w ich imieniu odrzucić spadek i długi po dziadkach. Nie musiałabyś ciągać dzieci po sądach, gdybyś przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wtedy sprawa kończy się na Tobie, komornik dokonuje spisu inwentarza, wycenia spadek który pozostawili dziadkowie, sprzedaje go i zaspokaja wierzyciel pieniędzmi które uzyskał ze sprzedaży. Jeśli natomiast odrzuciłaś spadek, to czas aby teraz Twoje dzieci go odrzuciły, ponieważ są zstępnymi.

 2. beata

  Czy dobrze rozumiem. Mąż poszedł grzecznościowo zamknąć konto teściowi gdy ten zmarł. Tam się dowiedział, że tata miał kredyt. Teść zmarł w lutym a wczoraj tj. 05.07 dostaliśmy pismo z banku, że zgodnie z art 922 par 1 k.c dług przechodzi na spadkobierców. Mąż ma 3 rodzeństwa i każdy z nich ma po jednym dziecku. Czy w takim wypadku mąż z rodziną i dziećmi również muszą iśc do notariusza bądź sądu żeby odrzucić spadek bądź przyjąć z dobrodziejstwiem inwentarza? Czy wystarczy, że tylko odpiszemy na pismo że 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. i nie musimy płacić kredytu.

  Pozdrawiam

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Na odrzucenie spadku macie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliście się o śmierci Twojego teścia, jeśli minęło już 6 miesięcy, a chyba minęło prawda? to: Art. 922. § 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Mąż automatycznie dziedziczy spadek po ojcu oraz długi ojca z dobrodziejstwem inwentarza. Nie musicie nic robić, komornik określi masę upadłościową (spis inwentarza), a więc spisze cały dorobek teścia i spróbuje co się da, sprzedać na licytacji komorniczej, pieniądze uzyskane w ten sposób, zostaną przeznaczone na spłatę jego długów. Rodzina zmarłego nie odpowiada swoim majątkiem za długi zmarłego.

NAPISZ KOMENTARZ