Odziedziczyliśmy długi po ojcu, mamy 176.000 zł długu, co teraz?

Witam. kto spłaca długi po śmierci ojca? Mam 19 lat. Trzy lata temu zmarł mój ojciec, zostawiając długi. Brat, który miał zająć się sprawą, nie zrobił tego i w lutym tego roku na moje konto weszło -44 tysiące zł. Mam 4 rodzeństwa. Każdy ma po 44.000 długu, ponieważ dług został podzielony.

Gram w piłkę na drugim końcu kraju i nie mogę jeździć co chwilę do domu do sądu. Składałem odwołania, ale nic z tego… Zarabiam 1700 zł i nie stać mnie na nic. Wszystko zabiera komornik.

Nawet na rentę rodzinną, którą miałem na czas nauki, komornik mi wszedł. Nie mam domu, bo tez go zajął komornik. Do tego mam kilka pożyczek na kwoty 3.000, 2.000, 1.700, i kredyt na 9.000. Ogólnie jest tego mniej więcej 20 tys. Nie wiem co mam robić. Z czego żyć. Z czego spłacać?


Odpowiedzialności za długi po zmarłej osobie

Piszesz, że ojciec zmarł 3 lata temu, a więc dziedziczenie długu po ojcu w tym przypadku miało miejsce w 2015 roku. Musisz wiedzieć dokładną datę, kiedy odziedziczyłeś dług po ojcu, ponieważ 18 października 2015 roku, miała miejsce nowelizacja ustawy o dziedziczeniu długów i być może ta ustawa uratowałaby Ci i Twojemu rodzeństwu “życie”?!

To była prawdziwa rewolucja na skalę krajową, od 18 października 2015 roku wchodzi przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Następuje znaczące ograniczenie.

Najważniejszym zapisem jest to, że jakikolwiek brak oświadczenia czy reakcji spadkobiercy o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, nie powoduje żadnych konsekwencji w formie przyjęcia spadku, a więc i przejęcia długów spadkodawcy.

Stan przepisów sprzed 18 października 2015:

art. 1015 k.c.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

Stan przepisów po 18 października 2015:

art. 1015 k.c.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

A więc w przypadku dziedziczenia długów po ojcu brak jakiejkolwiek reakcji ze strony spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o odziedziczeniu spadku, oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli spadkobierca odpowiada jedynie za długo spadkodawcy, do wartości majątku, który pozostawił po sobie spadkodawca (w Twoim przypadku zmarły ojciec).

art. 1031 k.c.

§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Dziedziczenie z dobrodziejstwem – przykład

Czyli, jeśli Twój ojciec miał dług, powiedzmy na 200.000 zł i pozostawił on po sobie dom warty np. 100.000 zł, to Ty oraz rodzeństwo, dzięki dziedziczeniu z dobrodziejstwem inwentarza, będziecie odpowiedzialni za długi ojca, tylko do kwoty wartości domu, który zmarły po sobie pozostawił.

Wtedy dokonuje się spisu inwentarza i dom zostaje sprzedany przez komornika, a pieniądze ze sprzedaży domu, wędrują na konto wierzyciela / wierzycieli.

Sprawdź dokładną datę śmierci ojca, czy przypadkiem nie było to po 18 października 2015 roku, wtedy długi, którymi zostaliście obciążeni, zostałyby umorzone do wartości majątku, jaki ojciec po sobie pozostawił.

Jeśli jednak nie załapiecie się na nowelizację ustawy o prawie spadkowym, to niewiele da się tak naprawdę wtedy zrobić. Jestem dobrej myśli, możesz się ze mną skontaktować, pisząc w komentarzu poniżej tego artykułu, odpowiadam bardzo szybko. Trzymam kciuki.

Jak zrzec się długów po śmierci ojca? należy posłużyć się poniższym formularzem:

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Artykuły wybrane specjalnie dla ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

10 komentarzy w “Odziedziczyliśmy długi po ojcu, mamy 176.000 zł długu, co teraz?”
 1. Wow, czyli to znaczy, że nie będę musiała ciągać po sądach moich nieletnich dzieci żeby zrzec się w ich imieniu spadku po dziadkach?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o odrzucenie spadku i Twoje dzieci są zstępnymi, to będziesz jednak musiała ciągać dzieci po sądach, aby i w ich imieniu odrzucić spadek i długi po dziadkach. Nie musiałabyś ciągać dzieci po sądach, gdybyś przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wtedy sprawa kończy się na Tobie, komornik dokonuje spisu inwentarza, wycenia spadek który pozostawili dziadkowie, sprzedaje go i zaspokaja wierzyciel pieniędzmi które uzyskał ze sprzedaży. Jeśli natomiast odrzuciłaś spadek, to czas aby teraz Twoje dzieci go odrzuciły, ponieważ są zstępnymi.

 2. Czy dobrze rozumiem. Mąż poszedł grzecznościowo zamknąć konto teściowi gdy ten zmarł. Tam się dowiedział, że tata miał kredyt. Teść zmarł w lutym a wczoraj tj. 05.07 dostaliśmy pismo z banku, że zgodnie z art 922 par 1 k.c dług przechodzi na spadkobierców. Mąż ma 3 rodzeństwa i każdy z nich ma po jednym dziecku. Czy w takim wypadku mąż z rodziną i dziećmi również muszą iśc do notariusza bądź sądu żeby odrzucić spadek bądź przyjąć z dobrodziejstwiem inwentarza? Czy wystarczy, że tylko odpiszemy na pismo że 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. i nie musimy płacić kredytu.

  Pozdrawiam

  1. Janina Gołębiecka

   Na odrzucenie spadku macie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliście się o śmierci Twojego teścia, jeśli minęło już 6 miesięcy, a chyba minęło prawda? to: Art. 922. § 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Mąż automatycznie dziedziczy spadek po ojcu oraz długi ojca z dobrodziejstwem inwentarza. Nie musicie nic robić, komornik określi masę upadłościową (spis inwentarza), a więc spisze cały dorobek teścia i spróbuje co się da, sprzedać na licytacji komorniczej, pieniądze uzyskane w ten sposób, zostaną przeznaczone na spłatę jego długów. Rodzina zmarłego nie odpowiada swoim majątkiem za długi zmarłego.

 3. Zmarł mi ojciec za granicą naszego kraju, nie miał żadnego majątku a jedynie długi. Czy my jako jego dzieci dziedziczymy jego długi z dobrodziejstwem inwentarza i jesteśmy zobowiązani ten dług spłacać? Co zrobić, aby nasze dzieci nie były obciążone długiem po moim ojcu? Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chcecie uchronić całkowicie swoje dzieci przed dziedziczeniem spadku i długów po dziadku, to trzeba by przyjąć wtedy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc będziecie odpowiedzialni za długi ojca jedynie do wartości spadku jaki po sobie Wasz ojciec pozostawił. Największy koszt jaki poniesiecie to koszt spisu inwentarza.

 4. Czyli jak rozumiem, jeśli ojciec nie miał żadnego majątku a jedynie długi to my jako jego dzieci nie jesteśmy zobowiązani do spłaty tego długu jeśli przyjmiemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

  1. Janina Gołębiecka

   Zgadza się, jeśli komornik sporządzający spis inwentarza oświadczy, że spadku brak, to nie będziecie zobowiązani do spłaty długów zmarłego ojca. Pokryjecie jedynie koszt spisu inwentarza.

 5. Witam. W 2017 r. zmarł mój tata który miał długi (nie hipoteczne) tylko że nie wiemy ile i w jakiej kwocie. Domyślam się że na dzień śmierci ojca było to kilkanaście tysięcy. Mam 4 rodzeństwa (wszyscy jesteśmy pełnoletni) i tylko jedno z nas ma dziecko. Po śmierci taty nigdzie nie byliśmy odnośnie przejęcia spadku. Minęło już ponad 1,5 roku od śmierci taty. Tata był współwłaścicielem domu (wart około 200 tyś)

  Mam pytania:

  1. Czy będziemy musieli ten dług spłacić ?
  2. Czy odsetki długów wzrastają ?
  3. Jeśli będziemy chcieli przepisać na kogoś dom to wtedy będzie trzeba spłacić ten dług z odsetkami ?
  4. Jak mogę sprawdzić ile tego długu na dzień dzisiejszy jest i w ilu bankach ?
  5. Jeśli nie przychodzą żadne listy to znaczy że dali sobie spokój z wyegzekwowaniem długu ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 6. Chodzi o dziedziczenie długów. Jeśli mój ojciec nie spisał testamentu po śmierci, a mieszkanie wywalczyłem sobie jako jedyny syn i mam mieszkanie po nim teraz to czy np. długi z Warty (ubezpieczenia majątkowe), które nie zapłacił, przechodzą na mnie? czy nie jak to jest? czy mogę się jakoś odwołać do tej decyzji albo oskarżyć instytut o nękanie zmarłego? proszę o odp. z góry dziękuję i Pozdrawiam.

Comments are closed.