Czy mogę się już teraz zabezpieczyć przed długami ojca?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówCzy mogę się już teraz zabezpieczyć przed długami ojca?
AvatarIlona zapytał 1 miesiąc temu

Jak zabezpieczyć się przed długami żyjącego ojca? Mój tata ma długi, ciągnie się to już od 7 lat. Wydaje mi się, że potrwa jeszcze więcej niż się ciągnie. Niedługo kończę 18 lat i zastanawiam się czy mogę już teraz się zabezpieczyć by nie odziedziczyć długów po ojcu, oraz nie musieć go spłacać.

Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ kredyty były zaciągane w parabankach oraz jest dług mieszkaniowy. Bardzo się martwię, że długi ojca zniszczą mi te długi resztę życia.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj, bardzo fajnie, że martwisz się o swoją przyszłość.

Dzięki swej przebiegłości masz szansę uniknąć w przyszłości odpowiedzialności za uregulowane długi ojca. Najlepszym rozwiązaniem będzie umowa notarialna zawarta pomiędzy Tobą a ojcem o zrzeczenie się dziedziczenia spadku po nim.

Art. 1048 kodeksu cywilnego przewiduje, że spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim.

Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zatem dla ważności takiej umowy, po osiągnięciu pełnoletności wraz z ojcem musisz udać się do kancelarii notarialnej i tam podpisać przygotowany przez notariusza akt.

Koszt zawarcia umowy o zrzeczenie się dziedziczenia nie jest wielki, z tego co pamiętam wynosi około 70 zł. Jednak jest to świetna opcja, bowiem jeśli zawrzesz z ojcem umowę o zrzeczenie się dziedziczenia po nim, skutki przedmiotowej umowy rozciągną się również na Twoje przyszłe dzieci, które nie będą musiałby się martwić, co zrobić ze spadkiem z długami po dziadku.

Dodatkowo zrzeczenie się dziedziczenia może zostać uchylone w każdym czasie. Czyli jeśli ojciec poradzi sobie z długami, to w każdym czasie znów możecie udać się do notariusza i rozwiązać poprzednią umową.

Powyższe reguluje art. 1050 kc w brzmieniu:

zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź