Witam. Chodzi o dług po ojcu, z którym nie utrzymuję żadnego kontaktu od ok. 20 lat. Ojciec zostawił mnie, gdy miałam 6 lat. Mam zajęcie komornicze po ojcu, którego praktycznie nie znam, nie widziałam go od ok. 20 lat. Teraz mam 26 lat i zajęcie rachunku bankowego za długi ojca…
Moja mama zrzekła się jakiś czas temu długów ojca, ponieważ była już z nim po rozwodzie, kiedy zaciągnął dług. Od tej pory zadłużenie przeszło na mnie. Mama nie wiedziała, że tak się stanie.
Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Jedyne co wiem, to że ojciec żyje i nie ma żadnego dochodu. Proszę o odpowiedź co mam zrobić, aby uwolnić się od komornika i długów ojca? czy w ogóle komornik może zająć konto bankowe nienależące do dłużnika?
SPIS TREŚCI:
Długi ojca za życia
Witaj, to co napisałaś, kolokwialnie rzecz ujmując – nie trzyma się kupy. Nie ma takiej możliwości, abyś odpowiadała za zobowiązania/długi ojca, jeśli ten żyje. Żaden sąd nie może nałożyć na ciebie obowiązku spłaty nieuregulowanych kredytów, czy pożyczek, które zaciągnął twój ojciec.
Jedynym dłużnikiem jest on i nikt więcej – w wyjątkowych sytuacjach do spłaty może zostać pociągnięty małżonek, ale nie dotyczy to dzieci.
Oczywiście, po śmierci ojca, gdybyś spadku po nim nie odrzuciła, mogłoby dojść do dziedziczenia długów i wierzyciele ojca z pewnością otrzymaliby tytuły wykonawcze na ciebie.
Ale ty wiesz, że ojciec żyje więc z pewnością sprawy egzekucyjne, które masz, nie mogą dotyczyć egzekucji długów ojca.
Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców
Jeżeli rodzice żyją, to pełnoletnie dzieci mogą odpowiadać z nimi solidarnie za tzw. długi czynszowe. Jednakże i w tym przypadku spełnione muszą być przewidziane ustawą przesłanki stałego zamieszkiwania w zadłużonym mieszkaniu, o czym art. 688 kc.:
za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie (§1). Odpowiedzialność tych osób ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania (§2).
Ty piszesz jednak, że z ojcem nie masz kontaktu od 20 lat, więc nie tylko kwestia zaległości czynszowych odpada, ale także odpowiedzialność, która mogłaby wyniknąć w przypadku zaciągnięcia wspólnych kredytów, czy podżyrowania kredytu ojcu lub podpisanie weksla.
Jak uchronić się przed komornikiem żyjącego ojca?
Jeśli ustaliliśmy, że nie możesz odpowiadać za długi żyjącego ojca, bo nie masz z nim wspólnych kredytów, nie podżyrowałaś mu pożyczki, ani wspólnie z nim nie zamieszkiwałaś w życiu dorosłym, to nie pozostaje ci nic innego niż podjęcie kroków w celu pozbycia się komornika.
To, co uważam, że powinnaś zrobić i to szybko, to poznać treść tytułu wykonawczego. Komornik, który prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko tobie i który zajął twoje konto bankowe, powinien doręczyć ci wyrok/nakaz zapłaty.
To z niego dowiesz się, kto jest wierzycielem w sprawie i czy rzeczywiście dług pochodzi od ojca.
Ponadto, to na co chcę zwrócić twoją uwagę, to okoliczność, że przed otrzymaniem stosownego orzeczenia sądu musiała odbyć się sprawa. Czy otrzymałaś pozew?
Brałaś aktywny udział w sprawie? Złożyłaś odwołanie? Nic na ten temat nie piszesz. A musisz wiedzieć, że strona, także pozwany, ma prawo do czynnego udziału w sprawie poprzez obronę swych praw i racji.
Powództwo przeciwegzekucyjne – uchylenie tytułu wykonawczego
Jeśli masz taką sposobność, a nie otrzymałaś wcześniej żadnych dokumentów dotyczących sprawy sądowej, możesz udać się do właściwego sądu – ten który wydał orzeczenie w sprawie, wnosząc o wgląd do akt sprawy.
Jeżeli rzeczywiście długi dotyczą ojca, musisz zatrzymać postępowanie egzekucyjne.
Możesz to zrobić, składając powództwo przeciwegzekucyjne, o którym mowa w dziale VI kodeksu postępowania cywilnego.
Zgodnie z zapisem art. 840 § 1 kpc dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia min. gdy przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście.
Ustal więc na jakiej podstawie prowadzone jest postępowanie egzekucyjne i jeśli rzeczywiście sprawy dotyczą długów ojca, złóż powództwo przeciwegzekucyjne wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania komorniczego do czasu rozpoznania sprawy przez sąd.
Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór
Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór
Pozew o uchylenie tytułu wykonawczego należy złożyć w terminie 30 dni od powzięcia informacji o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym, podnoszą okoliczność braku odpowiedzialności za długi żyjącego ojca.
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy z powództwa przeciwegzekucyjnego będzie sąd, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja – czyli sąd miejsca położenia kancelarii komornika zajmującego się twoją sprawą.
Mam nadzieje, że w krótkim czasie uda ci się ustalić pochodzenie długów i zatrzymać egzekucję. Zastanów się jednak, czy sprawa nie dotyczy twoich długów.
Może brałaś kiedyś chwilówkę, której nie spłaciłaś lub jechałaś bez biletu. Jeśli jeszcze nie otrzymałaś korespondencji od komornika, wykonaj telefon do jego kancelarii i zapytaj o szczegóły sprawy. Działaj szybko, tak by nie musieć spłacać nie swoich długów!
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Co zrobić, aby nie przejąć długów po śmierci męża i ojca?
- Długi rodziców za czynsz JA mam SPŁACAĆ? ale dlaczego? + [WNIOSEK]
- Odziedziczyliśmy długi po ojcu, mamy 176.000 zł długu, co teraz?
- Jak wygląda dziedziczenie długów spadkowych oraz jak sprawdzić długi zmarłego
- Jak zabezpieczyć dziecko przed dziedziczeniem długów po zmarłym ojcu? [PORADNIK]
- Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie? [4 sposoby] na ochronę konta przed komornikiem
Witam, chciałabym się dowiedzieć co zrobić, do kogo się udać, aby po śmierci ojca nie przejąć jego długów. Tym bardziej zważając na fakt, że nie interesuję się nami od kilkunastu lat. Chciałabym się zrzec spadku ojca po jego śmierci i nie chce mieć z tymi długami nic do czynienia. Dziękuję z góry za radę. Pozdrawiam