Długi rodziców za czynsz JA mam SPŁACAĆ? ale dlaczego? + [WNIOSEK] • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Długi rodziców za czynsz JA mam SPŁACAĆ? ale dlaczego? + [WNIOSEK]

Mój problem polega na tym: do 20 roku życia mieszkałam z rodzicami. Niestety nie płacili oni za mieszkanie (mam 3-je rodzeństwa, tata pracował sezonowo, na czarno, mamy wypłata nie zawsze starczyła „na życie”, czynsz za mieszkanie był na ostatnim miejscu).

Jako, że przez 2 lata mieszkałam tam jako osoba pełnoletnia, byłam zobowiązana do wspólnych opłat za mieszkanie. Tyle, że się uczę. W tej chwili studiuję medycynę i nie mam żadnej pracy, ciężko byłoby mi ją połączyć ze studiami. W tej chwili ani ja ani rodzice ani starsza siostra nie mamy na spłatę mieszkaniowego długu.

Komornik zajął mi konto w banku na kwotę 46.000 zł. Jedyne wpływy jakie mam, to te, które dostaję od rodziców, a kwota jaka mi zostaje po poborach komornika ledwo starcza na czynsz. Czy mam jakieś wyjście z tej sytuacji?


Kiedy dziecko odpowiada za długi czynszowe rodziców?

Niestety nie napisała Pani jakiego rodzaju mieszkania dotyczy Pani dług mieszkaniowy. Zakładam jednak, że jest to mieszkanie komunalne lub wynajmowane od prywatnej osoby – poniższe wnioski uwzględniają to założenie.

Zgodnie z treścią art. 6881 §1 Kodeksu cywilnego:

Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

Dobrze Pani wnioskuje, że mieszkając w zadłużonym mieszkaniu przez 2 lata po osiągnięciu pełnoletniości, zobowiązana jest Pani do wspólnego uiszczania długu z innymi dorosłymi domownikami.

Niestety fakt, że wciąż się Pani uczy nie ma w tej sprawie znaczenia. Do zapłaty zobowiązani są dorośli domownicy, bez względu na to czy posiadają środki na uregulowanie należności.

Art. 6881 §1 odwołuje się do instytucji solidarnej odpowiedzialności dłużników. Polega ona na tym, że wierzyciel ma swobodę w kwestii wyboru dłużnika, który ma spłacić dług. Może żądać jego spełnienia od jednego z nich, kilku z nich lub od wszystkich razem.

Art. 366.§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).

Ograniczenie odpowiedzialności – jak uwolnić się od części długu za czynsz?

Stosownie do treści art. 6881 §2, Pani odpowiedzialność ogranicza się wyłącznie do płacenia za czynsz i inne opłaty za okres stałego zamieszkiwania z rodzicami (już po uzyskaniu pełnoletniości).

Tym samym wierzyciel nie może domagać się zapłaty długu mieszkaniowego, który powstał przed uzyskaniem przez Panią 18 lat, a także po wyprowadzeniu się od rodziców.

Obowiązek meldunkowy

Ze względu na obowiązujący w Polsce obowiązek meldunkowy – Pani zameldowanie w mieszkania rodziców może być odczytane jako potwierdzenie, że wciąż Pani tam mieszka. Dlatego jak najszybciej powinna Pani podjąć kroki w celu udowodnienia, że tak nie jest.

W jaki sposób?

W pierwszej kolejności należy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, do sądu który go wydał. Jeśli termin na jego wniesienie (14 dni od podjęcia wiadomości o wydaniu nakazu) upłynął, proszę wnieść o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu – powołując się na niewłaściwe doręczenie lub inną okoliczność, która uniemożliwiła Pani zapoznanie się z dokumentem. Sprzeciw proszę złożyć razem z wnioskiem o przywrócenie terminu.

Sąd uwzględniwszy sprzeciw, unieważni nakaz zapłaty i nakaże przeprowadzenie rozprawy. Wtedy będzie miała Pani szansę udowodnić, że mieszkała z rodzicami jedynie 2 lata po uzyskaniu pełnoletniości i ograniczy wysokość swojego mieszkaniowego długu.

Umowa najmu mieszkania lub pokoju w akademiku, potwierdzająca uiszczanie opłat czynszowych w innym miejscu, powinna być wystarczającym dowodem dla sądu.

Lokal wynajmowany od spółdzielni mieszkaniowej – sposób na umorzenie długu

Jeśli Pani wierzycielem jest spółdzielnia mieszkaniowa, nie wszystko stracone – może wnieść Pani o umorzenie całości albo części naliczonego długu.

W tym celu należy wypełnić oraz podpisać wniosek o umorzenie zaległości czynszowych, w którym opisze Pani z czego wynikały zaległości w terminowym płaceniu czynszu, podać wszelkie okoliczności łagodzące – trudną sytuacje finansową, podjęte studia i brak czasu na pracę zarobkową.

Ewentualnie proszę skorzystać z gotowego i sprawdzonego wzoru pisma:

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Nie jest to gwarantowany sposób na pozbycie się długu mieszkaniowego, ale warto podjąć taką próbę. Zdarza się, ze administratorzy lokali zgadzają się chociaż częściowo umorzyć zaległości lub próbują wymyślić jakieś inne rozwiązanie. W każdym razie przychylniej patrzą na zadłużonego, który podejmuje próby wyjścia z trudnej sytuacji.

Nie czekaj ze złożeniem wniosku. Wyślij go do spółdzielni już w trakcie wznowionej przez sąd rozprawy w Twojej sprawie – masz wówczas większe szanse na pozytywne rozwiązanie.

Niestety, jedynym rozwiązaniem na całkowite umorzenie długu wydaje się być wniosek do spółdzielni – jeśli to ona jest administratorem lokalu. Wciąż jednak może Pani walczyć o ograniczenia swojej części długu, do czego gorąco zachęcam. Powodzenia!

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z czynszu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


9 komentarzy

 1. sonia

  To są ciężkie tematy.. ale każdy dług może być problemem. Sama spłacam swoje długi po dogadaniu się z Krukiem, który mnie windykuje i jakoś daję radę. Trzeba było się wziąć za to a nie czekać.

 2. Andżelika

  Witam, dzisiaj dowiedziałam się że przyszło pismo z sądu, że mama ma zadłużenie w czynszu, ja i trójka mojego rodzeństwa ma się stawić na sprawę sądową. Problem polega na tym, że jestem wymeldowania z tego mieszkania od 2012 r. czy powinnam spłacać długi czynszowe mamy? Jak wybrnąć z tej sytuacji? wychowuje sama dwójkę dzieci i nie stać mnie na spłatę długów czynszowych mamy.

 3. Piotr

  Właśnie dostałem list z administracji, że mieszkanie, w którym jestem zameldowany jest zadłużone i administracja chce bym uiścił zaległości za okres od 2006 roku do 2018. Od 2005 roku nie zamieszkiwałem pod danym adresem i nic nie wiedziałem o zadłużeniu mieszkania. Czy mogę wnioskować o anulację długu czynszowego ze względu na przedawnienie i to, że nie mieszkałem w tym domu, na co mam świadków i dokumenty?

 4. Roman

  Spłata czynszu mieszkania komunalnego, moi rodzice mają mieszkanie komunalne, ostatnio przyszedł list z sądu o spłatę zadłużenia 4000 tysiące od dnia 11.07.2017 do dnia 11.08.2018 w nim pisze, że to polubowne rozwiązanie sprawy, z tego co informowałem się w urzędzie gminy ten dług wynosi około 26 000 tysięcy za ubiegłe lata (prawdopodobnie nie płacą od 2013 roku) które też rodzice nie opłacali lecz wniosek dotyczy tylko ostatniego roku dodam, że rodzice nie pracują są utrzymywani przeze mnie i brata, czy można jakoś umorzyć ten dług? lub jego cześć? dodam, że jestem w stanie spłacić te 4 tysiące za ubiegły rok.

 5. Anastazja

  Od 9 lat spłacam zadłużenie spowodowane nie płaceniem czynszu przez moich rodziców po ukończeniu przeze mnie 18 lat. Mieszkanie jest spółdzielcze z wyrokiem eksmisji z prawem do lokalu socjalnego. Od 2012 dług już na mnie idzie, pierw miałam meldunek czasowy w innym miejscu obecnie stały. Co miesiąc wpłacam na konto komornika 100-150 zł niestety nie mogę więcej, bo sama mam rodzinę i zobowiązania.

  W ciągu tych lat spłaciłam 12 000 postanowiłam udać się do komornika z zapytaniem ile długu nadal na mnie ciąży. Okazało się, że są to nadal 2 sprawy których łączna kwota zadłużenia wraz z wszystkimi kosztami egzekucyjnymi to 48 000.

  Okazało się, że moje wpłacane pieniądze nie starczają nawet na odsetki od długu, które cały czas są naliczane. Oczywiście dług jest również przypisany rodzicom i siostrze. Niestety żadne z nich nie spłaca zadłużenia. Myślałam, że kiedyś z tego wyjdę ale wygląda na to, że nawet do śmierci tego nie spłacę i moje dzieci będą jeszcze spłacać moje długi (długi rodziców).

  Komornik zasugerował, abym spróbowała złożyć wniosek do gminy o umorzenie chociaż części długu mieszkaniowego, z tego co przeczytałam… skoro dłużnikami są również inne osoby które nie spłacają spółdzielnia czy gmina nie zgodzą się na umorzenie długu za czynsz.

  W 2013 roku wyszłam za mąż, mój mąż ma w miarę dobrze płatną pracę, czy komornik ma prawo zająć jego pensję? Zabrać nam sprzęty z mieszkania w którym mieszkam? a mąż jest jego właścicielem? (mieszkanie na kredyt). Proszę o pomoc.

 6. Karina

  Witam. Nasz problem polega na tym, że rodzice zadłużyli mieszkanie na kwotę 50 tysięcy. Od kilku miesięcy komornik ściąga należność z brata, który pracuje i ma własną działalność, jest tam zameldowany jaki reszta rodziny, (ja 31 brat 25 i rodzice). Głównym najemcą był ojciec, z biegiem czasu wypowiedzieli mu umowę a długi za czynsz rosły…. rodzice wszystko przed nami ukryli.

  Na dokumentach które udało nam się odebrać widnieje np. dłużnik Jan Nowak i syn Tomasz Nowak a nie jest on współwłaścicielem. Czy istnieje takie prawo? Młodszy brat pracuje, a jemu nie ściągają z pensji. Czy można tak po prostu wejść komuś na konto bankowe i ściągnąć (zadłużenie czynszowe ojca?). Będę wdzięczna za radę. Pozdrawiam.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli zdołacie udowodnić, że w zadłużonym mieszkaniu nie mieszkaliście (fakt zameldowania nie ma tu znaczenia), to administracja powinna wycofać komornika. Musicie pójść do administracji i po prostu oznajmić, że w tym mieszkaniu nie mieszkaliście, dobrze jeśli mielibyście jakieś dowody potwierdzające zamieszkanie pod innym adresem.

 7. Ulka39

  …też dostałam dług czynszowy po rodzicach do spłacenia, oczywiście zamierzam walczyć o umorzenie tego długu, bo to nie ja się zadłużałam, tylko rodzice. W mieszkaniu mimo, że miałam zameldowanie, to nie zamieszkiwałam tam, mam swoje mieszkanie. Jutro idę do administracji, żeby się ode mnie odczepili…

 8. para

  Witam, mając 18 lat wyprowadziłam się z rodzinnego mieszkania, ponieważ Ojciec był alkoholikiem i znęcał się nad nami. Mieszkałam wtedy u koleżanki lecz nadal byłam tam zameldowania.

  Po kilku latach dowiedziałam się, że Ojciec odbiera za mnie listy polecone z Sądu i jak przychodzi Pan z administracji, to kochany Tatuś mówił, że dalej tu mieszkam.

  Gdy sytuacja zrobiła się dość poważna, Ojciec poinformował mnie o sprawie Sądowej odnośnie eksmisji. Na sprawie powiedziałam Sędziemu, że nie mieszkam tam od 18 roku życia i że długu Ojca za czynsz mieszkaniowy spłacać nie mam zamiaru.

  Nic to nie dało, dług jest i się powiększa. W między czasie jeszcze jak nie wiedziałam o długu na 3 miesiące zameldowałam swojego męża, bo staraliśmy się o mieszkanie komunalne.

  Mąż też poniósł konsekwencje. Jest dodany do tego długu. Mam teraz straszny problem, bo dług jest na ok 60 tyś, a mąż ma swoje mieszkanie własnościowe na Śląsku. Boję się że komornik to mieszkanie znajdzie. Czy jest jeszcze jakieś wyjście z tej sytuacji? Czy można pozbyć się majątku?

NAPISZ KOMENTARZ