Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Długi rodziców za czynsz JA mam SPŁACAĆ? ale dlaczego? + [WNIOSEK]

Mój problem polega na tym: do 20 roku życia mieszkałam z rodzicami. Niestety nie płacili oni za mieszkanie (mam 3-je rodzeństwa, tata pracował sezonowo, na czarno, mamy wypłata nie zawsze starczyła „na życie”, czynsz za mieszkanie był na ostatnim miejscu).

Jako, że przez 2 lata mieszkałam tam jako osoba pełnoletnia, byłam zobowiązana do wspólnych opłat za mieszkanie. Tyle, że się uczę. W tej chwili studiuję medycynę i nie mam żadnej pracy, ciężko byłoby mi ją połączyć ze studiami. W tej chwili ani ja ani rodzice ani starsza siostra nie mamy na spłatę mieszkaniowego długu.

Komornik zajął mi konto w banku na kwotę 46.000 zł. Jedyne wpływy jakie mam, to te, które dostaję od rodziców, a kwota jaka mi zostaje po poborach komornika ledwo starcza na czynsz. Czy mam jakieś wyjście z tej sytuacji?


Kiedy dziecko odpowiada za długi czynszowe rodziców?

Niestety nie napisała Pani jakiego rodzaju mieszkania dotyczy Pani dług mieszkaniowy. Zakładam jednak, że jest to mieszkanie komunalne lub wynajmowane od prywatnej osoby – poniższe wnioski uwzględniają to założenie.

Zgodnie z treścią art. 6881 §1 Kodeksu cywilnego:

Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

Dobrze Pani wnioskuje, że mieszkając w zadłużonym mieszkaniu przez 2 lata po osiągnięciu pełnoletniości, zobowiązana jest Pani do wspólnego uiszczania długu z innymi dorosłymi domownikami.

Niestety fakt, że wciąż się Pani uczy nie ma w tej sprawie znaczenia. Do zapłaty zobowiązani są dorośli domownicy, bez względu na to czy posiadają środki na uregulowanie należności.

Art. 6881 §1 odwołuje się do instytucji solidarnej odpowiedzialności dłużników. Polega ona na tym, że wierzyciel ma swobodę w kwestii wyboru dłużnika, który ma spłacić dług. Może żądać jego spełnienia od jednego z nich, kilku z nich lub od wszystkich razem.

Art. 366.§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).

Ograniczenie odpowiedzialności – jak uwolnić się od części długu za czynsz?

Stosownie do treści art. 6881 §2, Pani odpowiedzialność ogranicza się wyłącznie do płacenia za czynsz i inne opłaty za okres stałego zamieszkiwania z rodzicami (już po uzyskaniu pełnoletniości).

Tym samym wierzyciel nie może domagać się zapłaty długu mieszkaniowego, który powstał przed uzyskaniem przez Panią 18 lat, a także po wyprowadzeniu się od rodziców.

Obowiązek meldunkowy

Ze względu na obowiązujący w Polsce obowiązek meldunkowy – Pani zameldowanie w mieszkania rodziców może być odczytane jako potwierdzenie, że wciąż Pani tam mieszka. Dlatego jak najszybciej powinna Pani podjąć kroki w celu udowodnienia, że tak nie jest.

W jaki sposób?

W pierwszej kolejności należy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, do sądu który go wydał. Jeśli termin na jego wniesienie (14 dni od podjęcia wiadomości o wydaniu nakazu) upłynął, proszę wnieść o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu – powołując się na niewłaściwe doręczenie lub inną okoliczność, która uniemożliwiła Pani zapoznanie się z dokumentem. Sprzeciw proszę złożyć razem z wnioskiem o przywrócenie terminu.

Sąd uwzględniwszy sprzeciw, unieważni nakaz zapłaty i nakaże przeprowadzenie rozprawy. Wtedy będzie miała Pani szansę udowodnić, że mieszkała z rodzicami jedynie 2 lata po uzyskaniu pełnoletniości i ograniczy wysokość swojego mieszkaniowego długu.

Umowa najmu mieszkania lub pokoju w akademiku, potwierdzająca uiszczanie opłat czynszowych w innym miejscu, powinna być wystarczającym dowodem dla sądu.

Lokal wynajmowany od spółdzielni mieszkaniowej – sposób na umorzenie długu

Jeśli Pani wierzycielem jest spółdzielnia mieszkaniowa, nie wszystko stracone – może wnieść Pani o umorzenie całości albo części naliczonego długu.

W tym celu należy wypełnić oraz podpisać wniosek o umorzenie zaległości czynszowych, w którym opisze Pani z czego wynikały zaległości w terminowym płaceniu czynszu, podać wszelkie okoliczności łagodzące – trudną sytuacje finansową, podjęte studia i brak czasu na pracę zarobkową.

Ewentualnie proszę skorzystać z gotowego i sprawdzonego wzoru pisma:

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Nie jest to gwarantowany sposób na pozbycie się długu mieszkaniowego, ale warto podjąć taką próbę. Zdarza się, ze administratorzy lokali zgadzają się chociaż częściowo umorzyć zaległości lub próbują wymyślić jakieś inne rozwiązanie. W każdym razie przychylniej patrzą na zadłużonego, który podejmuje próby wyjścia z trudnej sytuacji.

Nie czekaj ze złożeniem wniosku. Wyślij go do spółdzielni już w trakcie wznowionej przez sąd rozprawy w Twojej sprawie – masz wówczas większe szanse na pozytywne rozwiązanie.

Niestety, jedynym rozwiązaniem na całkowite umorzenie długu wydaje się być wniosek do spółdzielni – jeśli to ona jest administratorem lokalu. Wciąż jednak może Pani walczyć o ograniczenia swojej części długu, do czego gorąco zachęcam. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

  1. sonia

    To są ciężkie tematy.. ale każdy dług może być problemem. Sama spłacam swoje długi po dogadaniu się z Krukiem, który mnie windykuje i jakoś daję radę. Trzeba było się wziąć za to a nie czekać.

  2. Andżelika

    Witam, dzisiaj dowiedziałam się że przyszło pismo z sądu, że mama ma zadłużenie w czynszu, ja i trójka mojego rodzeństwa ma się stawić na sprawę sądową. Problem polega na tym, że jestem wymeldowania z tego mieszkania od 2012 r. czy powinnam spłacać długi czynszowe mamy? Jak wybrnąć z tej sytuacji? wychowuje sama dwójkę dzieci i nie stać mnie na spłatę długów czynszowych mamy.

NAPISZ KOMENTARZ