Zadłużenie czynszowe – CZY MOGĘ starać się o jego przedawnienie lub umorzenie?

Na mieszkaniu, w którym byłem zameldowany w czasach kiedy studiowałem (mieszkanie rodziców, komunalne w Katowicach) urosło zadłużenie za czynsz. Spłacam od 3 lat to zadłużenie czynszowe w równych ratach po 200 zł. Zadłużenie jest ponad 16 000 zł. Czy mogę starać się o umorzenie części zadłużenia czynszowego lub o jego przedawnienie?


Przedawnienie zadłużenia czynszowego

O przedawnieniu zadłużenia czynszowego można powiedzieć wtedy, gdy minęło 3 lata od wymagalności należności, jeśli lokator ma tytuł prawny do mieszkania. Ale jeśli osoba zamieszkująca w lokalu nie posiadała tytułu prawnego do tego mieszkania, to termin przedawnienia wynosi 10 lat.

Tytuł prawny oznacza tytuł własności i może to być np. umowa kupna mieszkania itd. Jednak najbardziej powszechne jest stosowanie trzyletniego terminu przedawnienia na podstawie artykułu 118 Kodeksu postępowania cywilnego, który rozpoczyna bieg z dniem wymagalności roszczenia, czyli w kolejnym dniu po upływie terminu płatności.

Nie podajesz konkretnych dat, więc niestety musisz samemu policzyć czy obejmuje Cię przedawnienie za długi czynszowe i za jaki okres konkretnie. Choć skoro spłacasz regularnie drobne kwoty na poczet długu śmiem twierdzić, że bieg przedawnienia został przerwany i nie obejmie Cię już ten termin, ale na wszelki wypadek sprawdź, bo możesz się pozytywnie zaskoczyć.

Jeśli doszło do przedawnienia długu za czynsz w mieszkaniu, to musisz wnieść zarzut przedawnienia i przedstawić na przedawnienie dowód. Ale tak jak pisałam, przerwanie biegu przedawnienia mogło mieć już miejsce, bo spłacanie rat długu, który jest przedawniony, to uznanie długu, a więc czynność, która przerywa bieg przedawnienia.

Odpowiedzialność za długi mieszkaniowe

Na podstawie stwierdzenia, że studiowałeś podczas zamieszkiwania lokalu, na którym ciąży dług wnioskuję, że byłeś wtedy osobą pełnoletnią, a więc można Cię traktować jako dorosłe dziecko, które odpowiada za długi mieszkaniowe rodziców. Nawet jeśli już z mieszkania się wyprowadziłeś.

Jest to możliwe, ponieważ jako domownik dłużnika, lokator zamieszkujący na stałe i będący osobą pełnoletnią, ty też miałeś obowiązek płacić za czynsz procentowo odpowiednią kwotę.

Podejrzewam, że rodzice sami płacili czynsz, a Tobie nie kazali się dokładać, ale prawnie taki obowiązek na Tobie ciążył, więc dlatego teraz jesteś ścigany za długi mieszkaniowe rodziców.

Art. 6881. §1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w §1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

Na mocy artykułu 688 paragraf 1 Kodeksu postępowania cywilnego, mamy odpowiedzialność wynikającą z samego faktu zamieszkiwania z najemcą danego mieszkania pod jednym dachem.

Przywołany artykuł mówi wprost, że odpowiedzialność za opłaty za czynsz i inne opłaty ciążące, ponoszą solidarnie na stałe wspólnie zamieszkujący i pełnoletni lokatorzy. Chyba, że w tym czasie byłeś na utrzymaniu rodziców, a podczas studiów jest to dość częste…

Ale tu też jest kruczek prawny. Nie można od Ciebie egzekwować spłaty długu, który powstał zanim zostałeś osobą pełnoletnią. Musisz więc dokładnie sprawdzić za jaki okres jest to dług i czy policzono go też za czas, kiedy Ty nie byłeś pełnoletni, a więc nie miałeś obowiązku uczestniczyć w opłacaniu czynszu.

Natomiast bez znaczenia jest fakt, czy byłeś zameldowany w tym lokalu, czy tylko mieszkałeś w nim na stałe.

Co teraz zrobić?

Dobrze, że cały czas w ratach spłacasz zadłużenie mieszkaniowe, ponieważ to świadczy o twojej rzetelności. Jednak możesz nadal zgłosić się do KZGM celem ustalenia nowego sposobu spłaty zadłużenia lub jego odpracowania.

Otóż w Katowicach faktycznie można dług odpracować w ramach programu „Praca za długi”. W ten sposób odpracować można maksymalnie 20 tysięcy złotych, a więc jeśli chcesz, możesz załapać się do programu.

Z tym, że stawka godzinowa to 13,70 zł, a praca może być przydzielona zarówno umysłowa jak i fizyczna. Jeżeli nie mieszkasz w Katowicach lub nie masz czasu na dodatkową pracę, to zawsze możesz starać się też o umorzenie całości lub części mieszkaniowego długu.

Kto może starać się o umorzenie długu za czynsz?

Wniosek o umorzenie długu należy złożyć w Twoim wypadku do Działu Czynszowo-Windykacyjnego KZGM w Katowicach. Możliwe jest to dzięki uchwale przyjętej przez Radę Miejską miasta Katowice.

Możliwe jest całkowite lub częściowe zadłużenia mieszkania komunalnego ze względu na trudną sytuację materialną. Dług w wysokości do 30 tysięcy złotych umorzony może być decyzją dyrektora właściwej jednostki.

Kluczowe jest jednak sformułowanie “ze względu na trudną sytuację materialną”. Do tej pory spłacałeś zadłużenie regularnie. Co prawda kwota 200 złotych nie jest zawrotnie wysoka, ale zawsze to coś.

Teraz starając się o umorzenie musisz wykazać, że nie jesteś w stanie dalej płacić tych rat za dług czynszowy, bo na przykład masz niską pensję – np. najniższe krajowe wynagrodzenie, czy też masz inne zobowiązania, które na bieżąco pochłaniają duże sumy i przez to jesteś na skraju niewypłacalności.

Myślę, że możesz wnioskować o umorzenie pozostałej części zadłużenia czynszowego, ponieważ wykazujesz chęć spłaty i znaczną część już spłaciłeś, ale ze względu na obecną sytuację nie możesz dalej już płacić rat.

Częściowe umorzenie długów – uchwała

W ramach uchwały o częściowym lub całkowitym umorzeniu długów czynszowych, można w niektórych miastach po spłaceniu 30% zadłużenia wnioskować o umorzenie przez miasto pozostałych 70% długu, ale trzeba cały czas regularnie płacić czynsz, a te 30% długu spłacić w 12 ratach nie później niż przez 24 miesiące od daty zawarcia umowy.

Natomiast po pierwsze – wnioski o takie umorzenie trzeba składać w konkretnym momencie wyznaczanym przez miasto, a po drugie nie wiemy czy nadal mieszkasz w tym mieszkaniu albo w jakimś innym mieszkaniu komunalnym i płacisz regularnie czynsz, co było by warunkiem do ubiegania się o umorzenie aż 70% długu.

Co prawda w tej chwili masz spłacone chyba więcej niż 30% wysokości zadłużenia, zatem musisz sprawdzić w Urzędzie Miasta Katowice jakby potraktowali Twoją sprawę, bo na pewno rozpatrzą ją indywidualnie.

… podsumowując:

Mam nadzieję, że uda Ci się umorzyć choćby część długu czynszowego za to mieszkanie komunalne. Fakt spłacania przez Ciebie rat tego zadłużenia, świadczy o tym, że jesteś człowiekiem godnym zaufania i miasto powinno przychylnie podejść do wniosku o umorzenie długu czynszowego za to mieszkanie. Trzymam za Ciebie kciuki!

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

3 komentarzy w “Zadłużenie czynszowe – CZY MOGĘ starać się o jego przedawnienie lub umorzenie?”
  1. Witam, moja mama ma dług wobec Gminy za wynajem mieszkania w którym ja także jestem zameldowana. Mama jest na emeryturze ma inne długi i zajęcie komornicze, teraz ja dostałam pismo o zajęciu komorniczym chociaż w owym mieszkaniu jestem tylko zameldowana. Chciałam zapytać czy komornik ma takie prawo? skoro umowa najmu mieszkania jest na moją mamę? a ja jestem tam tylko zameldowana?

  2. Witam, chodzi o przedawnienie czynszowe. Od 2013 mam eksmisję z mieszkania, od tamtej pory nie płacę czynszu za mieszkanie, zacząłem go płacić w połowie 2017 po przyznaniu dodatku mieszkaniowego, chciałem zapytać czy za poprzednie lata zaległość za czynsz została przedawniona? proszę o pomoc… jak czynsz wynosi 650 zł czy jak było jakieś przedziwnie to ile mogę mieć na dzień dzisiejszy zaległości? Zadłużenie na kwotę 170 000.

  3. Dostałam pismo z ZGM (Zakład Gospodarki Mieszkaniowej) o zdanie lokalu mieszkalnego, jak mogę napisać pismo o cofniecie tej decyzji, aby nadal pozostać w tym lokalu? jestem osobą niepełnosprawną na rencie, jestem w stanie razem z dwójką moich dzieci podpisać ugodę. Poprzednim razem była ugoda napisana i została zerwana, czy mam szansę na ponowną ugodę?

Comments are closed.