Dziedziczenie i długi po zmarłej osobie – jak to rozegrać?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDziedziczenie i długi po zmarłej osobie – jak to rozegrać?
Adam zapytał 5 lat temu

Witam serdecznie.

Na początek chciałbym przedstawić w skrócie moją sytuację, a więc po śmierci swojej mamy dowiedzieliśmy się wraz z bratem z dokumentów znalezionych w szafie, iż mama miała zadłużenie w SKOK-u na sumę około 75.000 złotych, to niestety jest kwota, o której wiemy na dzień dzisiejszy i niestety podejrzewamy, że mogą być jeszcze jakieś inne zadłużenia w innych instytucjach, o których możemy się dowiedzieć niestety dopiero po odziedziczeniu spadku. Mama również była posiadaczką mieszkania własnościowego, które w chwili sprzedaży szacuje się na jakieś 125.000 złotych.

Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość umówienia się z bankiem przed spisaniem aktu notarialnego dotyczącego przejęcia spadku, czy jeśli się zdecydujemy przejąć spadek po mamie, to np. ugadać się wcześniej na jakąś kwotę tj. powiedzmy 55.000 z 75.000 sumy zaległej i kwotę tą uiścimy w jednej racie, bo w przeciwnym razie się zrzekniemy całego spadku i wszystkie instytucje, którym to mama winna była pieniądze niedostaną ani grosza.

Więc z prostego założenia owy bank mógłby się przychylić do rozwiązania tej sytuacji w taki sposób, bo ryzykuje dużą utratą gotówki w momencie, kiedy się zrzekniemy spadku po mamie.

Czy jeśli taka opcja wchodzi w grę, to czy można zlecić to prawnikowi? czyli od momentu zadzwonienia do banku, aż po sporządzenie ewentualnej umowy na ugadaną kwotę do spłaty?

Dziękuję.
Z poważaniem Adam J.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witam serdecznie,

być może znalezienie porozumienia z bankiem, również w aspekcie częściowego umorzenia długów jest możliwe, jednak bardzo trudno jest mi się wypowiedzieć, co do treści ewentualnej umowy przed przejęciem spadku.

Myślę jednak, że zamiast snuć insynuację, co by było, gdyby i jak do tego podejdzie bank i inni wierzyciele, warto rozważyć przyjęcie spadku po mamie z dobrodziejstwem inwentarza.

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza chroni spadkobiercę zmarłego dłużnika o tyle, że za odziedziczone długi odpowiada on jedynie do wartości nabytego spadku. Zatem w Waszym przypadku, jeśli spadek po mamie, to mieszkanie o wartości 125 000 zł, to odpowiedzialność za długi mamy ograniczy się właśnie do tej kwoty. Żaden z wierzycieli nie uzyska zaspokojenia powyżej tej kwoty – a Wasz prywatny majątek będzie bezpieczny.

Przyjmując jednak spadek z dobrodziejstwem inwentarza, musicie liczyć się z obowiązkiem zaspokojenia wierzycieli mamy, jeżeli się o to zwrócą, a ich roszczenie będzie zasadne. Musicie więc przygotować się na obowiązek uregulowania długów nawet do wartości  mieszkania, co nie wyklucza rozłożenia płatności na raty lub nawet umorzenia części z nich.

Odrzucając spadek, co prawda śpicie spokojnie, bowiem nie bierzecie na siebie długów mamy, przepada Wam jednak jej mieszkanie.

Na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku macie 6 miesięcy. Zatem trochę czasu, by sprawę dokładnie przeanalizować.