Dostałam pismo z DPS, że mam płacić za pobyt w DPS

Forum prawneKategoria: RóżneDostałam pismo z DPS, że mam płacić za pobyt w DPS
oska80 zapytał 8 miesięcy temu

Jak uniknąć opłaty za DPS? Dostałam pismo z DPS, że mam płacić za pobyt babci w DPS. Jej jedyna żyjąca córka (moja mama) nie spełnia kryteriów dochodowych, więc nie będzie płacić. Moja mama chciała zaopiekować się babcia, ale babcia tego nie chciała.

Wyzywała moją mamę, oskarżała o kradzież pieniędzy, kluczy, dokumentów i dowodów osobistych (moja mama była wielokrotnie wzywana na komisariat policji celem wyjaśnienia), wielokrotnie babcia zmieniała zamki, aby żadna z nas nie była w stanie dostać się do jej mieszkania.

Nazywa nas śmieciami, alkoholikami, patologia itd. Wielokrotnie była u nas też policja w tych sprawach. W końcu odsunęłyśmy się od babci, bo za dużo nas to kosztowało. Co w takiej sytuacji? jak nie płacić za dom pomocy społecznej? Jestem bezradna. Proszę o pomoc.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety pobyt w DPS jest odpłaty. Opłatę w pierwszej kolejności pokrywa pensjonariusz. Jego dochód – emerytura bądź renta może zostać zajęta do wysokości 70% świadczenia. Jeżeli nie wystarcza na pokrycie kosztów pobytu w DPS do uregulowania różnicy zobowiązana jest najbliższa rodzina pensjonariusza.

Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej obowiązek wnoszenia opłat spoczywa na małżonku, w następnej kolejności na zstępnych, w dalszej kolejności na wstępnych, a jeszcze w dalszej kolejności – na gminie, z której osoba została skierowana do DPS.

Przy czym zaznaczyć należy, że obowiązek pokrycia kosztów przechodzi w kolejności ustalonej w ustawie na kolejnych krewnych pensjonariusza.

Z powyższego niestety wynika, że jeśli Twoja mama, jako córka podopiecznej spełnia kryterium do zwolnienia jej z obowiązku zapłaty za DPS, to Ty i Twoje rodzeństwo będzie kolejni do ściągnięcia opłaty – chyba że mama ma rodzeństwo. Jeśli tak, to najpierw do nich powinna zwrócić się gmina.

Co do możliwości uchylenia się od obowiązku zapłaty, to Twoje argumenty są raczej chybione. Dlatego należy skupić się nad kryterium dochodowym:

  • w przypadku osoby samotnie gospodarującej – 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium
  • w przypadku osoby w rodzinie – 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Jeżeli dochód Twojej rodziny jest wyższy, możesz starać się o zwolnienie z opłaty dla DPS, powołując się na zasady współżycia społecznego. Wtedy należy wysłać do DPS-u poniższy wypełniony wniosek:

Wniosek o zwolnienie z opłat za DPS wzór

Wniosek-o-zwolnienie-z-oplat-za-DPS-wzor-doc-pdf

Wniosek o zwolnienie z opłat za DPS wzór

Życzę jednak powodzenia !

Podobne tematy:

Katarzyna odpowiedział 7 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź 😊
Nie rozumiem tylko jednej kwestii dot. kryterium dochodowego.

Prowadzę z mężem gospodarstwo 2-osobowe (nie mamy dzieci), to jak będzie liczone kryterium dochodowe??Np. Mąż 5000, ja 4000 razem 9000
9000:2=4500

“Kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie”
Na obecną chwilę to 1584 (300%)
4500 – 1584= 2916

czy

4500- (2 × 1584) = 1332 ??
Jeśli to możliwe proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuję.Pozdrawiam
Katarzyna O sadowska 😊

bartosz odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam. Jak napisać pismo o zwolnienie z opłat pobytu babci w DPS? Mam 21 lat i pracuje na stacji benzynowej, mam umowę na czas określony, moi rodzice się rozwiedli i sprzedali dom w którym mieszkaliśmy, nie mam z nimi kontaktu… można powiedzieć, że jestem bezdomny… obecnie mieszkam u dziewczyny, posiadam stare auto którym muszę dojechać do pracy… Mam fatalną sytuację materialno-bytową – proszę o pomoc…

Twoja odpowiedź

19 + 4 =