Firma windykacyjna RAPORT – OPINIE – metody działania – SPOSOBY na windykatora

Forum prawneKategoria: WindykacjaFirma windykacyjna RAPORT – OPINIE – metody działania – SPOSOBY na windykatora
Avatardorian zapytał 11 miesięcy temu

Witam, firma windykacyjna RAPORT domaga się spłaty długu, który jest przedawniony, windykacja Raport straszy oddaniem sprawy do sądu, straszą, że komornik przyjdzie do domu i jeszcze straszą, że wyłudziłem pożyczkę.

Nie wiem jak z nimi rozmawiać, nie dają dojść do głosu, by się wytłumaczyć, jak postępować z nimi i jak rozmawiać, by nie musieć spłacać do windykacji długu, który przedawnił się już, dokładnie chodzi o mandat za brak biletu.

Wydzwaniają do mnie i nękają SMS-ami i proszą o potwierdzenie moich danych. Czy warto iść z nimi na układ?

24 odpowiedzi
Best Answer
AvatarProzacco odpowiedział 9 miesięcy temu

Dostałem pismo z firmy windykacyjnej Raport, niestety nie kojarzę tego długu i teraz mam problem co robić dalej. Chcę zadzwonić do windykacji i poprosić o jakieś dokumenty, bym mógł stwierdzić o jaki dług chodzi. Niestety wiem, że firmy windykacyjne mają problem z wysyłaniem dokumentów do dłużnika potwierdzających istnienie długu.

Gdzieś tu na forum czytałem, że nie wysyłają dokumentów, bo już raz to zrobili. A tak naprawdę wcale tych dokumentów nigdzie nie wysyłki i sami nie posiadają dokumentów stwierdzających jednoznacznie istnienie długu, co wy na to?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj Dorian,

nie wiem, czy wiesz, ale średnio połowa wierzytelności dochodzonych przez firmy windykacyjne jest przedawniona, niestety nie każdy wie, na czym polega przedawnienie długu i nie każdy wie jak podnieść zarzut przedawnienia, przez co mnóstwo wierzytelności już przedawnionych nadal jest spłacana, wykolejając życiowe losy nie jednej polskiej rodziny – to smutne.

Mam nadzieję, że Ty przedawnionego długu nie będziesz spłacał, chyba że masz nadmiar pieniędzy i nie wiesz co z nimi robić.

Co należy zrobić, by nie musieć spłacać przedawnionego długu i zatrzymać wszelkie działania windykacyjne nękającej Cię firmy windykacyjnej Raport?

Należy wysłać do windykacji Raport pismo, w którym podnosimy zarzut przedawnienia roszczenia, domagając się przy tym zaprzestania wszelkich działań windykacyjnych, grążąc przy tym pewnymi konsekwencjami prawnymi. Poniżej zamieszczam wzór takiego pisma:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Formularz należy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć do firmy windykacyjnej Raport osobiście, lub wysłać listem poleconym na adres windykacji, a adres do korespondencji, to:

Raport S.A.
ul. Wł. Andersa 2
275-015 Koszalin

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Jeśli masz problem z firmą windykacyjną Raport, lub z jakąkolwiek inną windykacją, to zapoznaj się proszę z poniższym wideo, gdzie zdradzamy kilka ciekawych wskazówek i schematów funkcjonowania firm windykacyjnych:

AvatarMateusz odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam, nęka mnie windykacja Raport, miałem kiedyś telefon w Plusie na abonament, w 2010 r. rozwiązałem z Plus-em umowę, wszystko niby było załatwione, aż tu nagle przychodzi dziś do mnie pismo firmy windykacyjnej, że mam do zapłaty ponad 1000 zł. Nigdy mi nikt zawiadomień o długu w Plusie nie przysyłał, dopiero dziś dostałem pierwsze pismo w Raportu.

Z Pisma wynika, że chyba Plus przekazał sprawę do Firmy Raport z Koszalina, a ta wysłała do mnie wezwanie do zapłaty prawie 10-letniego długu.

Czy muszę to płacić? zadzwoniłem do windykacji od razu i oznajmiłem, że dług jest przedawniony, to mnie wyśmiali i oznajmili, że mogą tak do mnie dzwonić bez przerwy i upominać się o spłatę długu, nawet jeśli jest przedawniony.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Cześć Mateusz,

Każda sprawa jest inna i każdą należy dokładnie zbadać, by móc określić, czy dług, którego spłaty żąda firma windykacyjna Raport, rzeczywiście przedawnił się, bo jak pewnie wiesz, są pewne okoliczności, przez które bieg przedawnienia roszczenia zostaje przerwany i zaczyna biec na nowo.

Jeśli wierzyciel (Plus) bądź firma windykacyjna, która mogła kupić Twój dług od sieci Plus, występowała do sądu co jakiś czas, to bieg przedawnienia mógł być nieustannie przerywany.

Jeśli natomiast jesteś pewien, że żadne pisma z sądu odnośnie długu w Plusie do Ciebie nie przychodziły, to można domniemywać, że dług uległ przedawnieniu.

W takim przypadku zasadne okazuje się wysłanie do windykacji Raport pisma, w którym podniesiesz zarzut przedawnienia i zażądasz zaprzestania dalszej windykacji. Wzór wniosku załączam poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu
AvatarOleksy odpowiedział 11 miesięcy temu

…no ja mam podobny problem z Raportem. Zgubiłem telefon jakieś 5 lat temu i przestałem płacić abonament, teraz od kilku miesięcy nęka mnie firma windykacyjna Raport S.A. Firma straszy mnie, że wyślą do mnie windykatorów terenowych, którzy będą mogli wejść do mojego domu nawet gdy mnie w nim nie będzie i zarekwirują ruchomości na poczet spłaty długu.

AvatarIza D. odpowiedział 11 miesięcy temu

A ja bym się chciała zapytać, czy firma Raport może wydzwaniać po rodzinie dłużnika prosząc o kontakt z nimi? by rodzina przekazała dłużnikowi, że ugania się za nim windykacja? czy to zgodne z prawem? członkowie mojej rodziny nie mają długów a są nękani telefonami przez windykację Raport, czy to zgodne z prawem? dlaczego w ogóle informują moją rodzinę, że ja mam długi? wszyscy czujemy się zastraszani. Proszę o pomoc co mogę w tej sprawie zrobić.

AvatarKacper49 odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie.

Dostałem pismo z firmy windykacyjnej Raport odnośnie długu, wobec którego zapadł Wyrok Sądu z dn.31.04.2012 r. Przez to, że nie kojarzę żadnego długu w tej właśnie kwocie, to zadzwoniłem do firmy Raport i poprosiłem o przesłanie mi kopii Wyroku Sądu i informacje czego dokładnie dotyczy dług, który mam spłacić.

Na infolinii dowiedziałem się od konsultantki, że nie będą wysyłać mi kolejny raz dokumentów dotyczących długu. Problem w tym, że ja żadnych dokumentów od firmy windykacyjnej Raport nie dostałem i nie wiem co mam teraz zrobić.

Czy mam w ciemno spłacić dług nawet nie wiedząc, za co płacę? nie przypominam sobie jakichkolwiek długów, zawsze wszystko płacę na czas, nie wiem, może być też tak, że ktoś wziął na mnie kredyt i teraz niby mam jakieś długi, nie wiem naprawdę co mam robić…

Kacper.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Jeśli windykacja upiera się, że dług jednak istnieje, to być może faktycznie masz jakieś długi, tylko po prostu nie brałeś udziału w postępowaniu, które wobec Ciebie toczyło się jakiś czas temu. Być może dokumenty były wysłane na Twój stary adres? czy przeprowadzałeś się na przełomie ostatnich kilku lat?
 

AvatarKacyk odpowiedział 9 miesięcy temu

Czy jest komuś znana firma windykacyjna raport? jakieś opinie o tej windykacji? będę miał z nimi do czynienia lada dzień i chcę poznać mojego przyszłego wroga :)

AvatarPoles odpowiedział 9 miesięcy temu

nie płaciłem kiedyś abonamentu za telefon i firma telekomunikacyjna T-mobile oddała dług do windykacji Raport, niestety podczas rejestracji w T-mobile nie podałem mojego nr. tel. tylko podałem numer brata. Jestem za granicą, a brat codziennie dostaje telefony od Raportu, żeby spłacił dług wobec operatora telekomunikacyjnego. Dlaczego Raport nęka telefonami nie mnie a brata? Jak to zatrzymać?

AvatarLidia odpowiedział 9 miesięcy temu

Wyślijcie Raportowi pismo – wezwanie do do zaprzestania naruszania dóbr osobistych, podnosząc konsekwencje dalszego nękania, warto też wysłać skargę na firmę windykacyjną, podnosząc podobnie, czyli naruszenie dóbr osobistych. Wiele ludzi ma problem z Raport SA, przynajmniej widzę na forach jak się ludzie żalą i buntują.

AvatarPaula odpowiedział 9 miesięcy temu

Otrzymałam z firmy Raport informację o Wyroku Sądu: Nakaz Zapłaty z dnia 04.03.2011 z przedegzekucyjnym wezwaniem do spłaty długu w wysokości 5241 zł. Wezwanie do zapłaty niestety dotyczy mojego brata, który zmarł roku temu. 

AvatarSabina odpowiedział 9 miesięcy temu

Co mogę zrobić aby firma Raport przestała kontaktować się z sąsiadami w sprawie moich długów? Dostałam od sąsiada kartkę z informacją, że pani z firmy windykacyjnej Raport prosi mnie o kontakt w jaki sposób mogę prosić firmę o kontakt tylko i wyłącznie ze mną, a nie osobami trzecimi!? Nie uchylam się od spłaty zadłużenia, tylko nie chcę, aby ktoś kontaktował się z obcymi dla mnie ludźmi w sprawie mojego długu.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj Sabina,

niestety jest to bardzo częsta praktyka firm windykacyjnych, informując osoby trzecie np. sąsiadów o Twoim zadłużeniu, windykacja chce wywrzeć na Tobie jakąś presję, dzięki czemu szybciej spłacisz długi. Oczywiście jest to zachowanie niezgodne z prawem i należy się temu jak najbardziej sprzeciwić.

Wyślij do Raportu skargę na ich działania, żądając ich natychmiastowego zaprzestania, pobierz proszę poniższy wzór pisma:

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych
Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Liczę, że po takim piśmie przywrócisz ich do pionu i więcej już nie będą informować Twoich sąsiadów o Twoim zadłużeniu.

Ponadto, zachęcam Cię do przeczytania wpisów:

AvatarWaldemar T. odpowiedział 9 miesięcy temu

Nękanie przez Raport windykacja jest chyba nagminne, bo na forach wszędzie o nich piszą, coś w tym chyba musi być, niestety, bo mój dług właśnie trafił do tej windykacji i mnie chyba też czeka przeprawa z nimi. Pisać skargę do Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i już. Niech oni się tym zajmują.

Avatarreju odpowiedział 9 miesięcy temu

Jakie prawo złamał windykator informując rodzinę o moim zadłużeniu? Windykator terenowy pod moją nieobecność poinformował moją rodzinę o wysokości mojego zadłużenia. Jaki dokładnie artykuł prawa złamał? i jak się ma do tego RODO? Co mogę zrobić w tej sytuacji? Na jaki paragraf się powołać?

AvatarXxxxxx odpowiedział 8 miesięcy temu

Firma windykacyjna nachodzi mnie w domu i krzyczy. Co mam zrobić jak nachodzi mnie firma windykacyjna, jak nie mam pieniędzy i nie pracuję, a każą mi oddać cały dług i twierdzą, że zabrałam ich pieniądze i mam natychmiast je oddać. Gdzie zgłosić się o pomoc. Nie mam już siły… ciągłe telefony i krzyczenie na mnie, że jestem złodziejem i mam im oddać dług. Mam dosyć. Proszę o pomoc.

AvatarJowita odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam. Mam wypowiedzianą umowę pożyczki, nie zapłaciłam 5 rat po 510 zł. Spłaconych mam 15 z 60 rat. Chcę to wszystko spłacić, tylko nie wiem, od czego mam zacząć. Windykacja chce, żebym do jutra wpłaciła 2000 zł tylko, że nie mam pieniędzy, nie wiem jak z nimi rozmawiać. Przysłali SMS-a, że jak nie wpłacę minimum te 2000 zł, to będzie sądowa egzekucja. Pomocy, bo nie mogę już normalne funkcjonować.

AvatarNatalia odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie.

Dziś odwiedził nas windykator z firmy raport, powiedział nam, że mieliśmy jakoś umowę z Orange w 2016 roku, spłaciliśmy zaległość i było czysto.

Po czterech latach pan windykator mówi nam, że w styczniu 2016 była wpłata a w sierpniu 2016 było posiedzenie sądowe i niby przyznali nam komornika, który wziął koszty komornicze, a długu nie ściągnął. Tylko my żadnego komornika nie mieliśmy i tak jak pisałam wyżej, zaległość była spłacona.

Najbardziej do myślenia daje mi sprawa z komornikiem, wydaje mi się, że coś tu jest nie tak w tym wszystkim, bo jak powiedziałam panu, że po czterech latach pan dopiero przyjeżdża do nas, to się zdenerwował i straszył następnym komornikiem.

Co możemy zrobić? bo wydaje mi się, że to jakiś żart chyba. Mogę prosić o pomoc?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj,

przede wszystkim w takich sytuacjach należy prosić o przedstawienie dokumentów, na podstawie których prowadzona jest windykacja. Jeżeli przyjeżdża Pan z zewnętrznej firmy i mówi o ewentualnym długu, żądając wpłat, to przed rozpoczęciem z nim rozmowy należy ustalić, jaką firmę reprezentuje i z jakiego tytułu wynika roszczenie firmy.

Następnie należy poprosić firmę windykacyjną RAPORT o przedstawienie tytułu wykonawczego, którym zazwyczaj będzie nakaz zapłaty wraz z klauzulą wykonalności, rzadziej wyrok sądu.

Na podstawie tytułu wykonawczego można stwierdzić, czy obowiązek zapłaty długu istnieje. W Państwa przypadku mamy do czynienia z długiem telekomunikacyjnym, który co do zasady przedawnia się z upływem lat trzech od daty wymagalności zapłaty danej należności. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: przedawnienie długu telekomunikacyjnego

Oczywiście jeśli firma Orange lub jej następca prawny skierował sprawę do sądu i otrzymał orzeczenie nakazujące zapłatę danej należności, nie możemy mówić o przedawnieniu.

Niemniej jednak tę okoliczność należy wziąć pod uwagę i wyjaśnić jeszcze drugą kwestię – samej sprawy sądowej.
Skoro windykator twierdzi, że sprawa sądowa miała miejsce w sierpniu 2016 roku, a Wasza wpłata jeszcze w styczniu, to sąd mógł orzekać w sprawie świadczenia, które wygasło.

Czy mogło zdarzyć się tak, że sprawa trafiła do sądu, a potem do komornika, a Państwo o tym nie wiecie? Mogło tak być przyjmując, że komornik umorzył egzekucję jako nieskuteczną (jesteście osobami bez dochodu i majątku) posługując się jednocześnie niewłaściwym Państwa adresem, który powód podał również w pozwie o zapłatę.

Tak czy inaczej, rozmowa o domniemanym długu z windykatorem z windykacji RAPORT, który nie potrafił przekonać Państwa do swoich racji, czyli nie posiadał odpowiednich dokumentów, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli windykator lub firma windykacyjna skontaktuje się z Państwem jeszcze raz, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, czy należność jest wymagalna. Poproście o kserokopię nakazu zapłaty/wyroku. Następnie posługując się jego sygnaturą, ustalcie w danym sądzie, czy sprawa przeciwko Wam miała miejsce.

Jeśli tak, a pozew do Was nie trafił, można rozważyć zaskarżenie postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, licząc na uchylenie się od obowiązku zapłaty, tym bardziej że piszesz, iż dług został spłacony…

AvatarDarek odpowiedział 8 miesięcy temu

Fak ju ciule z Raportu. Takiego *uja wam zapłacę

AvatarMeng. odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam,

dostałem pismo z firmy windykacyjnej Raport, podana kwota 1700 zł, i tyle, zadzwoniłem do nich, aby się dowiedzieć, o co chodzi, okazało się, że to dekoder Canal Plus z 2003 roku, pamiętam, że chodziło o kaucję za dekoder, oddałem go, mam na to dokument.

Poprosiłem konsultanta o dokumenty, na jakiej podstawie chcą ode mnie tyle kasy, poprosiłem o wyrok sądu, cesje wierzytelności i wtedy się zaczęło: konsultant z windykacji Raport mnie chciał zakrzyczeć, że jest dług, że nic mi nie będzie udowadniać, że wrzuca mnie na handeldlugami.pl, że obniża mi spłatę o 30%.

Jak windykator skończył krzyczeć, to odpowiedziałem, ze dopóki nie dostanę dokumentów, to nie mamy o czym gadać, bo ja nie mam żadnego długu, rozłączyłem się, potem dzwonili do mnie, ale jak uprzedziłem, że rozmowy są rejestrowane, to nie chcieli ze mną rozmawiać, telefony się skończyły!!!

Dostałem pismo, że wpisali mój dług do sprzedaży na stronę handeldlugami.pl i mam zadzwonić, znowu poinformowałem o rejestrowaniu połączenia i nie chcą ze mną rozmawiać przez telefon, pisma, które dostaję, nie są pismami poleconymi, wysyłanymi na adres mojej mamy, nie wiem co mam zrobić…

AvatarAneta odpowiedział 8 miesięcy temu

Dzień dobry, od kilku tygodni nęka mnie telefonami firma windykacyjna RAPORT. Nie przedstawiają się, za każdym razem dzwonią z innego nr. tel., chcą rozmawiać z jakimś mężczyzną. Kilkakrotnie mówiłam im, że to pomyłka i prosiłam o odnotowanie tego w ich bazie. Niestety nic to nie daje. Dzwonią dalej, ostatnio codziennie. Zablokowałam numer, ale przed chwilą dzwonili z innego, też zaczynającego się na 68… Czy coś z tym można zrobić?

Twoja odpowiedź