Ile trwa sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich?

Forum prawneKategoria: RóżneIle trwa sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich?
Karolina/WaWa zapytał 4 lata temu

Chciałam zapytać, ile trwa sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich. Były mąż (biologiczny) od lat nie odzywa się do dzieci, nie utrzymuje z nimi żadnych kontaktów, w ogóle się nimi nie interesuje.

Gdy rozeszliśmy się, z początku umawiał spotkania, ale nie przychodził na nie. Rok temu wyszłam za mąż, obecny mąż chce przysposobić oboje dzieci i dać im swoje nazwisko (dzieci nie mają nic przeciwko – wszyscy się kochamy). Syn ma 5 lat a córka 7. Jak pozbawić ojca praw rodzicielskich i ile trwa sprawa?

Czy powinnam zacząć od złożenia wniosku o ograniczenia władzy rodzicielskiej?

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli rzeczywistość przedstawia się dokładnie tak, jak to opisujesz, sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powinna zbytnio przeciągać się w czasie. Może zakończyć się na dwóch/trzech posiedzeniach sądu, o ile rzetelnie się do niej przygotujesz.

Najważniejsze jest przedstawienie sądowi właściwego materiału dowodowego. Wszelkie twierdzenia przedstawione w pozwie, powinny zostać odpowiednio uwiarygodnione. Należy skupić się na braku kontaktu. Powinnaś przypomnieć sobie, kiedy miał miejsce ostatni kontakt oraz jak przebiegały wcześniejsze spotkania.

Możesz podnieść okoliczność, że dzieci nie pamiętają ojca (ze względu na wiek), nie wspominają go i nie darzą żadnym uczuciem. Co więcej, za ojca uważają Twojego obecnego męża, który chce je przysposobić.

Na poparcie podniesionych okoliczności, należy złożyć wniosek o przesłuchanie świadków. Może to być oczywiście Twój mąż, rodzice, teściowie – wszystkie osoby, które mogą coś wnieść do sprawy w kwestii kontaktów biologicznego ojca z dziećmi. Możesz również powołać inne dowody – listy, czy wiadomości SMS.

Warto wspomnieć o tym, czy ojciec kontaktuje się z dziećmi w okresie świąt i przy innych ważnych okazjach typu dzień dziecka, czy urodziny. Istotną kwestią będzie również wywiązywanie się z obowiązku alimentacji.

Dodam jeszcze, że jeśli sąd będzie miał wątpliwości, może przeprowadzić dowód z przesłuchania dzieci lub zlecić ich badanie w specjalnym ośrodku (celem takiego badania może być ustalenie więzi i relacji z biologicznym ojcem).

Takiej procedury nie należy się bać, ma ona bowiem na celu jak najdokładniejsze ustalenie stanu faktycznego przed wydaniem przez sąd wyroku w sprawie.

Odnośnie ograniczenia władzy rodzicielskiej, to taki wniosek powinien zostać złożony, kiedy rozstałaś się z ojcem dzieci. Dziś zasadnym będzie wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Opra odpowiedział 3 lata temu

Czy mogę prosić o wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej wzór

wniosek-o-ograniczenie-wladzy-rodzicielskiej-wzor-pdf-doc

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej – WZÓR