Jak napisać odwołanie od ćwiczeń wojskowych Wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać odwołanie od ćwiczeń wojskowych Wzór
Grzegorz zapytał 3 lata temu

Witam! jak napisać odwołanie od ćwiczeń wojskowych? dostałem pismo, że odbędą się ćwiczenia wojskowe i mam się na nich stawić. Prowadzę jednoosobową firmę i nie ukrywam, że ćwiczenia wojskowe, do których zostałem powołany, znacznie wpłyną na moje zarobki (będę musiał zrezygnować ze zlecenia zaplanowanego na ten okres), a ZUS i inne opłaty stałe trzeba płacić co miesiąc.

Czy mogę prosić wzór odwołania od powołania na ćwiczenia wojskowe? co napisać w uzasadnieniu? jak uzasadnić taką prośbę? Zostałem przeniesiony do rezerwy i nagle mam się pojawić na ćwiczeniach wojskowych?

22 odpowiedzi
Gierko odpowiedział 3 lata temu

Ja też potrzebuję pismo o odwołanie ćwiczeń wojskowych.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Wzór odwołania od powołania na ćwiczenia wojskowe pobierzecie poniżej:

wzor-odwolania-od-powolania-na-cwiczenia-wojskowe-pdf-doc-przyklad

Wzór odwołania od powołania na ćwiczenia wojskowe

Warto przeczytać:

DEC odpowiedział 3 lata temu

Witam, chodzi o ćwiczenia wojskowe rezerwy – dostałem kartę powołania wczoraj 24.05.na ćwiczenia wojskowe w terminie 05.07.21-16.07.21.a wcześniej zarezerwowałem sobie wakacje od 12.07.21 za które wpłaciłem zaliczkę czy mogę się odwołać o powołania na ćwiczenia wojskowe? czy WKU zwolni mnie z ćwiczeń? jakie dokumenty byłby mi potrzebne do wniosku? jak napisać odwołanie. Dziękuję i pozdrawiam.

ZD odpowiedział 3 lata temu

witam, szukam wzoru pisma, które zezwoli mi się odwołać od ćwiczeń rezerwy z uzasadnieniem, że nie mam z kim zostawić półtorarocznego syna, ćwiczenia odbywają się w okresie wakacyjnym, gdzie rodzina ma plany wakacyjne, a moja praca mija się z pracą partnerki. Poza tym w ostatnim roku kalendarzowym byłem dwukrotnie na krótkoterminowych ćwiczeniach wojskowych, które trwały 5 dni i na krótki okres czasu znalazłem opiekunkę do dziecka. Jak napisać odwołanie od ćwiczeń wojskowych?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Jak napisać odwołanie od ćwiczeń wojskowych i jak uzasadnić wniosek? zacząć należy od tego, że na ćwiczenia wojskowe kieruje WKU, czyli Wojskowy Komendant Uzupełnień. WKU wydaje kartę powołania, w której znajdują się informacje dotyczące terminu szkolenia oraz dane jednostki w której odbędzie się szkolenie wojskowe. Karta powołania zawiera więc informacje:

  • adres jednostki wojskowej
  • oraz termin na zgłoszenie się do jednostki.

Ćwiczenia rezerwy jak uniknąć? żołnierz rezerwista ma prawo odwołać się od skierowania na ćwiczenia wojskowe, ponieważ decyzja o skierowaniu na ćwiczenia jest decyzją administracyjną, od której przysługuje odwołanie.

UWAGA: na karcie powołania którą otrzymasz, powinna znaleźć się informacje, że w związku z powołaniem na ćwiczenia wojskowe, żołnierzowi przysługuje odwołanie. Na karcie powołania powinny też znaleźć się informacje dotyczące terminu odwołania od ćwiczeń wojskowych jak i instrukcja wyjaśniająca, jak się odwołać od powołania na ćwiczenia wojskowe.

Jak napisać odwołanie od ćwiczeń wojskowych wzór? nie jest to proste w sporządzeniu pismo, dlatego postanowiliśmy przygotować wzór takiego odwołania, które wystarczy jedynie wydrukować i wypełnić, a następnie pismo o odwołanie ćwiczeń wojskowych wysłać listem poleconym do WKU z którego przyszło powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Jeśli należycie uzasadnisz pismo, komendant uzupełnień bądź w niektórych przypadkach dowódca jednostki wojskowej może zwolnić Cię z wyznaczonych ćwiczeń wojskowych.

Czy zwolnienie lekarskie zwalnia z ćwiczeń wojskowych żołnierzy rezerwy? oczywiście, że tak, zgodnie z art. § 6 rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie ćwiczeń wojskowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 950):

W przypadku gdy osoba przeniesiona do rezerwy niebędąca żołnierzem rezerwy, której doręczono kartę powołania, nie może stawić się do odbycia ćwiczeń wojskowych w terminie określonym w tej karcie z powodu obłożnej choroby lub z powodu siły wyższej, niezwłocznie zawiadamiają o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień.

Jeśli więc jako żołnierz rezerwista doznałeś urazu (złamanie, zwichnięcie itd.), to możesz zostać zwolniony z odbywania ćwiczeń wojskowych.

Ćwiczenia rezerwy iść czy ignorować? oczywiście odradzamy ignorowanie powołania na ćwiczenia wojskowe, ponieważ w takim przypadku żołnierzowi grożą dość poważne konsekwencje, a co grozi za niestawienie się na ćwiczenia rezerwy?

W przypadku niestawienia się na ćwiczenia podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, w wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Co zrobić, żeby nie iść na ćwiczenia rezerwy? jedyną szansą na zwolnienie z ćwiczeń wojskowych jest złożenie pisemnego odwołania w którym żołnierz rezerwista podniesie przyczyny uniemożliwiające mu stawienie się na ćwiczenia wojskowe.

wzor-odwolania-od-powolania-na-cwiczenia-wojskowe-pdf-doc-przyklad

Wzór odwołania od powołania na ćwiczenia wojskowe

Sporządzając takie pismo, należy szczególnie przyłożyć się do uzasadnienie odwołania od powołania, nie wystarczy napisać, że nie możemy stawić się na ćwiczenia wojskowe z powodu wyjazdu do rodziny.

Przykład uzasadnienia:

Jeśli masz zaplanowane wakacje lub wyjazd do pracy za granicę, należy razem z odwołaniem od ćwiczeń dostarczyć dowody to potwierdzające, można więc jako załącznik do pisma dołączyć kopię kontraktu z pracodawcą, bądź kopię zamówienia wycieczki w biurze turystycznym, kopię biletów lotniczych itd.

Uzasadnienie odwołania od ćwiczeń wojskowych może też zawierać inne powody, dla których nie jesteśmy w stanie pojawić się na wyznaczonych przez WKU ćwiczeniach wojskowych. Sporządzając uzasadnienie, można też powołać się na następujące powody:

  • trudna sytuacja finansowa i konieczność zarobkowania,
  • konieczność sprawowania opieki nad osobą starszą, rodzicem itd.
  • konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem,
  • prowadzenie gospodarstwa rolniczego,
  • prowadzenie firmy (działalności gospodarczej itd.),
  • powołać można się na każdą okoliczność, która faktycznie uniemożliwia Ci odbycie ćwiczeń wojskowych.

Krystian K. odpowiedział 3 lata temu

Udało się odwołać od ćwiczeń, dziękuję za pomoc i wzór pisma!

Sebastianek odpowiedział 3 lata temu

Witam. Dostałem kartę powołania na ćwiczenia Rezerwy. Mam 47 lat i leczę się na serce. Dokładnie na wysokie ciśnienie. Leki będę brał już do końca życia. Czy mogę zostać zwolniony z ćwiczeń wojskowych? każdy wysiłek = wysokie ciśnienie – jak się odwołać?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli stan zdrowia nie pozwala na odbycie ćwiczeń, powołany rezerwista powinien złożyć tzw. odwołanie, o którym został pouczony dole pisma/wezwania.

W treści odwołania należy opisać problemy zdrowotne. W Twoim przypadku będzie to nadciśnienie. Jeśli jesteś w posiadaniu dokumentacji lekarskiej, warto załączyć jej kserokopie lub poprosić lekarza rodzinnego o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia, w którym zostanie ujęty problem oraz zalecenie unikania wysiłku fizycznego.

Co więcej, dla uzyskania korzystnej decyzji o zwolnieniu z ćwiczeń wojskowych w treści odwołania warto zwięźle, ale konkretnie opisać problemy zdrowotne, tak by osoba, która będzie zajmować się rozpoznaniem odwołania, była świadoma ewentualnych negatywnych konsekwencji.

Dodam jeszcze, że przedmiotowe odwołanie należy złożyć na ręce Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Niemniej odwołanie można złożyć osobiście w siedzibie sztabu lub przesłać listem poleconym.

Beata odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, mąż dostał wezwanie do odbycia ćwiczeń wojskowych, ale nie może się na nie wstawić, gdyż pobiera zasiłek opiekuńczy na babcie i jest to wszystko udokumentowane, nie wiemy jak napisać odwołanie. Co takie odwołanie powinno zawierać, czy może być napisane odręcznie i gdzie takie odwołanie odesłać?

Gogo odpowiedział 3 lata temu

Jak odwołać się od rezerwy? i jak to napisać jeżeli choruję? mam przepuklinę wślizgową i jestem po udarze oraz choruję na nadciśnienie, proszę o udzielenie mi pomocy w związku z moim zapytaniem

Andrzej odpowiedział 3 lata temu

Czy mogę odwołać się od ćwiczeń wojskowych w związku z opieka nad siostra niepełnosprawną która w orzeczeniu wymaga długotrwałej opieki innej osoby? zamieszkuje ze mną, rodzice nie żyją i nie mam komu powierzyć opieki nad nią, siostra wymaga pomocy w codziennym funkcjonowaniu – jest osobą upośledzoną w stopniu umiarkowanym od urodzenia, czy przysługuje mi zwolnienie z ćwiczeń rezerwy?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

zgodnie z regulacjami rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie ćwiczeń wojskowych w razie śmierci najbliższego członka rodziny albo obłożnej choroby lub zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności:

1) dowódca jednostki wojskowej może zwolnić żołnierza z ćwiczeń wojskowych przed ich zakończeniem, jeżeli udzielenie urlopu jest niewystarczające;

2) wojskowy komendant uzupełnień może zwolnić żołnierza rezerwy albo osobę przeniesioną do rezerwy niebędącą żołnierzem rezerwy z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem.

Zatem powołując się na sprawowanie codziennej i osobistej opieki nad niepełnosprawną siostrą, możesz starać się o zwolnienie z obowiązku odbycia ćwiczeń, składając we WKU poniższy wzór wniosku:

wzor-odwolania-od-powolania-na-cwiczenia-wojskowe-pdf-doc-przyklad

Wzór odwołania od powołania na ćwiczenia wojskowe

W przedmiotowym wniosku należy opisać sytuację rodzinną, a dodatkowo powołać się na chorobę i niepełnosprawność siostry. Do wniosku warto dołączyć dokumenty potwierdzające podniesione okoliczności. Może to być orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie z OPS o sytuacji rodziny.

Jeśli wniosek zostanie odpowiednio uargumentowany, masz szansę uzyskać zwolnienie z ćwiczeń wojskowych.
Powodzenia!

Darek odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję bardzo za pomoc, napisałem odwołanie do WKU, czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

Paulina odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. Mój tata mieszka, pracuje i prowadzi na terenie Niemiec własną działalność gospodarczą. W dniu dzisiejszym otrzymał powołanie na ćwiczenia wojskowe. Czy jest możliwość odwołania się od tej decyzji? oraz do jakiego wieku mogą tatę powoływać na takie ćwiczenia rezerwistów? Pozdrawiam, Paulina S.

Wilczur odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie Chciałbym napisać odwołanie do WKU w Szczecinku na ćwiczenia rezerwistów od 1 września 2021 roku do 14 września 2021 roku w jednostce wojskowej 3294 Mirosławiec, ponieważ prowadzę własną działalność gospodarczą na terenie Europy w transporcie międzynarodowym i nie mogę pozwolić sobie na takie ćwiczenia. Ponieważ opłacam ZUS-y i składki zdrowotne swoje i rodziny a Wojskowa Komenda Uzupełnień wystosowała wynagrodzenie w kwocie 117 zł za dzień pobytu na szkoleniu, to jest zdecydowanie za mało i tu zapytanie co zrobić, żeby móc się odwołać od takiego ćwiczenia i takiej sytuacji?

JAdwiga odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, mąż dostał powołanie do rezerwy, już zresztą był i teraz znowu ma iść, prowadzimy gospodarstwo rolne, jak się odwołać od wezwania? nie ma na to czasu, wtedy mąż poszedł – wzięli go na 3 tyg. na GOP. Teraz nie może sobie na to pozwolić, niech biorą tych, co nic nie robią, mąż ma powołanie na październik 2021 r. czy da jakąś radę z tego wyjść? proszę o poradę.

Piotr K. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. Jak odwołać się od ćwiczeń wojskowych pracując w rolnictwie jako jedyny pracownik fizyczny? w tym okresie są prowadzone prace polowe i pracując na sprzętach rolniczych, pracodawca nie jest w stanie zająć się wszystkimi pracami polowymi i mając na utrzymaniu rodzinę i osobę niepełnosprawną. Co robić?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Mamy sygnały od osób które złożyły odwołanie na naszym druku, że udaje się w wielu przypadkach odwołać od ćwiczeń wojskowych, dlatego tym bardziej zachęcamy do zakupu naszego wzoru pisma:

wzor-odwolania-od-powolania-na-cwiczenia-wojskowe-pdf-doc-przyklad

Wzór odwołania od powołania na ćwiczenia wojskowe

M Z odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. Jak napisać odwołanie do WKU z ćwiczeń wojskowych? Narzeczony dostał wezwanie na ćwiczenia wojskowe na 5 dni. Chcielibyśmy napisać odwołanie, ponieważ mamy 2 małych dzieci a tylko on pracuje i jest jedynym żywicielem rodziny. Wiec nie może sobie pozwolić na opuszczenie pracy, bo skutkuje to potrąceniem wynagrodzenia. Jak mamy to napisać?

Si odpowiedział 3 lata temu

Witam! Zakupiłem wzór odwołania od rezerwy, ale brakuje mi czegoś, co bym mógł wykorzystać do uzasadnienia mojej sytuacji, czyli jakiegoś paragrafu. Jestem jedyną osobą, która opiekuje się chorym i 71-letnim ojcem. Mieszkamy z dala od miasta i jak mnie zabraknie, tato nie będzie miał nikogo do pomocy przy domowych czynnościach, a co dopiero mówić o zakupach żywieniowych. A co dopiero jak zasłabnie. Sklep i lekarz jest oddalony o 15 km. Ja pracując, zawsze robię zakupy i tatę wożę do lekarzy. Bardzo proszę o pomoc.

Malkolm odpowiedział 3 lata temu

co zrobić żeby nie iść na ćwiczenia rezerwy? mam rodzinę i pracę w której dopiero co się zatrudniłem po miesięcznym szkoleniu, nie chcę tego zmarnotrawić. Prośba o pomoc w napisaniu pisma do WKU.

MAGDA odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry!

Czy jest Pan w stanie pomóc mi napisać pismo do WCR w Gorzowie Wlkp. Dostał mąż telefon od dzielnicowego, że jest dla niego do odebrania pismo wzywające go na szkolenie wojskowe do Międzyrzecza.

Mąż pracuje za granicą i nie odebrał jeszcze tego pisma. Termin wstawienia się ma na 18 października, jednak będzie do 7 listopada przebywał w Norwegii w pracy.

Dopiero wtedy może zgłosić się na szkolenie. Jak napisać prośbę o zmianę terminu szkolenia, żeby mąż mógł go odbyć w innym terminie.

Dziękuje!
MAGDA