Jak napisać stanowisko do sądu o odrzucenie spadku małoletniej

Kategoria: Dziedziczenie długówJak napisać stanowisko do sądu o odrzucenie spadku małoletniej
L.L. zapytał 9 miesięcy temu

Witam,

Muszę napisać do sądu stanowisko na temat majątku, zadłużenia zmarłego, kto odrzucił spadek itd. Niestety nie mam żadnych kserokopii umów kredytowych, ani żadnych udokumentowanych zaległości zmarłego wujka.

Do sądu w imieniu małoletniej córki złożyłem wniosek o odrzucenie spadku, ale teraz muszę dosłać jeszcze pisemne stanowisko.

Chcę to zrobić jak najlepiej, tak aby wniosek o odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko został przez Sąd zaakceptowany.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie,

sąd zobowiązał Pana do złożenia pisemnego stanowiska, co ma ułatwić i przyspieszyć rozpoznanie sprawy w dobie pandemii koronawirusa.

Proszę się więc nie martwić brakiem dokumentów potwierdzających istnienie długów spadkowych, tym bardziej że i Pan wcześniej spadek po zmarłym odrzucił, co ogranicza go teraz w możliwości sięgnięcia po jakiekolwiek dane związane z nieuregulowanymi zobowiązaniami.

Mając powyższe na uwadze, zachęcam do przygotowania pisma i poparcie wniosku o wyrażenie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka. Następnie należy opisać stan faktyczny, tak jak się w rzeczywistości przedstawia. Najważniejsze dla sądu będzie odrzucenie spadku przez wcześniejszych spadkobierców.

Proszę ich wymienić z imienia i nazwiska, wskazując na stopień pokrewieństwa w stosunku do zmarłego. Następnie proszę podać, że odrzucenie spadku było pokłosiem nieuregulowanych zobowiązań zmarłego.

Proszę napisać, że z informacji, jakie Pan posiada, zmarły pozostawił liczne zobowiązania (tu należy wymienić ich pochodzenie – kredyty, pożyczki, nieuregulowany czynsz, opłaty licznikowe itp.).

Następnie proszę podać, że nie ma Pan informacji, czy został sporządzony spis inwentarza po zmarłym, nie ma również dostępu do informacji dotyczących nieuregulowanych zobowiązań.

Tak przygotowane pismo powinno wystarczyć, by sąd przychylił do wniosku.

Warto przeczytać:

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc
Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego – wzór
Twoja odpowiedź