Jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty?
Weronika zapytał 3 lata temu

Witam, mam problem z uzasadnieniem pozwu o alimenty. Pozwany prowadzi własną działalność gospodarczą, nie utrzymuje córki od 3 miesięcy, zarabia ok. 5000 zł, ja mam jeszcze 3 dzieci z poprzedniego związku na które są zasądzone alimenty, syn ma orzeczenie o niepełnosprawności z poprzedniego związku.

Ja nie pracuję, pobieram na niego świadczenie pielęgnacyjne, córka na którą chcę złożyć wniosek o alimenty ma 4 lata i uczęszcza do przedszkola – jest zdrowa. Proszę o pomoc Jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty. Pozdrawiam Weronika.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

Weroniko z informacji, jakie podajesz, wynika, że będzie to pierwszy pozew o alimenty dla córki. Zatem nie musisz go w jakiś wyjątkowy sposób uzasadniać.

Wystarczy, że wskażesz, iż ojciec dziecka od pewnego czasu nie dokłada do jego utrzymania, a jest to jego prawny i moralny obowiązek. Z uwagi na powyższe możesz domagać się zasądzenia alimentów z datą wsteczną.

Twój były partner ma bardzo dobre dochody, dlatego możesz wnosić o zasądzenie alimentów w „zawyżonej” kwocie. Nie musisz bać się wygórowania roszczenia, bowiem sąd i tak przeprowadzi postępowanie dowodowe, starając się ocenić zarówno możliwości zarobkowe pozwanego, jak i ponoszone przez niego uzasadnione wydatki.

Pamiętaj jednak, że dziecko ma prawo żyć na równej stropie życiowej z ojcem dziecka.

W uzasadnieniu pozwu o alimenty musisz starać się opisać brak przyczyniania się pozwanego do pokrywania kosztów utrzymania dziecka wskazując od kiedy nie łoży na utrzymanie córki oraz jak sprawa wyglądała wcześniej.

Wskaż jego zarobki i koszty utrzymania – jeśli masz informacje na ten temat. Następnie musisz opisać swoją sytuację materialno-bytową (pokrótce bez zbędnego rozpisywania się – pisz zwięźle i logicznie). Wskaż, że jesteś samotną matką, wychowujesz czwórkę dzieci – troje z poprzedniego związku, w tym jedno niepełnosprawne.

Dodaj, że nie pracujesz, bowiem opieka nad dziećmi zajmuje cały Twój czas.

Opisz warunki mieszkaniowe – czy jest to mieszkanie wynajmowane, czy własnościowe. Podaj koszty utrzymania mieszkania (czynsz, opłaty licznikowe, ubezpieczenie, opał, podatek) oraz koszty utrzymania (zakup jedzenia, leków, ubrań, wydatki na szkołę, naukę, w tym zajęcia dodatkowe, przyjemności dzieci np. wyjścia do kina, na basen).

Na koniec opisz swoje dochody, wymieniając alimenty na dzieci, świadczenia społeczne oraz 500 plus (choć nie jest wliczane do dochodu).

Dodatkowo zachęcam Cię do załączenia do pozwu przykładowego kosztorysu utrzymania dziecka, jest to takie zestawienie wydatków ponoszonych na dziecko:

Zestawienie wydatków alimenty wzór

Pamiętaj, że pozew o alimenty należy złożyć w dwóch egzemplarzach, bez ponoszenia żadnych opłat. Życzę powodzenia!

JR. odpowiedział 2 lata temu

Witam, chciałam zapytać jak napisać uzasadnienie wniosku o alimenty. Dziecko ma 4 miesiące, dostałam od ojca dziecka tylko 600 zł, miało się obejść bez sądu i dogadaliśmy się, że co miesiąc będzie płacić 500 zł. Niestety teraz nie robi przelewu, więc chce złożyć wniosek o alimenty do sądu. Ojciec dziecka nie ma umowy o pracę, tylko pracuje na czarno.