Jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu? WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu? WZÓR
Bartek zapytał 3 lata temu

Witam serdecznie, jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu? ubezpieczyciel chce zlikwidować szkodę w pojeździe (przywrócić stan auta do stanu sprzed wypadku), jednak co z utratą wartości handlowej pojazdu? auto powypadkowe będzie mieć przecież niższą wartość od tego samego modelu w tym samym roczniku, tyle że bezwypadkowego.

Teraz każdy kupując samochód, sprawdza, czy auto miało kiedyś wypadek. Czy mogę starać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela za utratę wartości pojazdu? jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu do ubezpieczalni? proszę o pomoc.

4 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Niestety średnio tylko 1 na 10 właścicieli pojazdów stara się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości pojazdu, rzadko który poszkodowany takie wnioski do ubezpieczyciela składa, a jest przecież do ugrania niemała kwota (kwota ta różnić się będzie w zależności od modelu i marki samochodu, jego rocznika, stanu technicznego, itd.).

Poniżej zamieszczam gotowy do pobrania wzór wniosku o wypłatę odszkodowania z tytułu utraty wartości pojazdu:

Odszkodowanie za utratę wartości pojazdu – wzór

Odszkodowanie-za-utrate-wartosci-handlowej-pojazdu-wzor-pisma-pdf-doc

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu – wzór wniosku

W dzisiejszych czasach, sprzedając auto jako bezwypadkowe, jesteśmy w dużo lepszej pozycji niż właściciele, których samochody uczestniczyły kiedykolwiek w wypadku. Dlatego argument o staraniu się od ubezpieczyciela o dodatkowe odszkodowanie za utratę wartości samochodu jest jak najbardziej uzasadnione. Sprzedając auto bezwypadkowe, można uzyskać wyższą kwotę sprzedaży, a różnicę tą wypłacić powinna firma ubezpieczeniowa.

W ramach odszkodowania przysługują Ci więc tak naprawdę 2 odszkodowania:

 • odszkodowanie za pokrycie kosztów naprawy samochodu,
 • oraz odszkodowanie z tytułu spadku wartości pojazdu.

Jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu? aby starać się o takie odszkodowanie, musisz zwrócić do zakładu ubezpieczeń z pisemnym wnioskiem o odszkodowanie, gdyż zgodnie z art. 361 § 2 k.c. firma ubezpieczeniowa powinna wypłacić Ci pełną kwotę kompensaty szkody.

We wniosku skierowanym do ubezpieczyciela warto powołać się na orzecznictwo Sądu Najwyższego. Np. w uchwale z dnia 12 października 2001 r. (sygn. akt III CZP 57/01, OSNC 2002/5/57), które mówi, że odszkodowanie może także obejmować zapłatę kwoty pieniężnej, która stanowi różnicę między wartością auta sprzed wypadku i po wypadku.

Oczywiście wniosek o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu można złożyć włącznie przy szkodzie częściowej. Jeśli ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą, to nie możesz niestety ubiegać się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości samochodu.

Jak obliczyć utratę wartości pojazdu po szkodzie? niestety nie istnieją żadne przepisy prawa, które wskazywałyby jak obliczyć utratę wartości auta, motocykla, samochodu ciężarowego czy tira.

Sporządzając wniosek o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu, należy kierować się swoją intuicją i określić wysokość utraty wartości biorąc pod uwagę stan techniczny pojazdy sprzed wypadku, jego rocznik, przebieg itd. Dopiero w odpowiedzi ubezpieczyciela otrzymamy więcej szczegółów, do których będziemy się mogli odnieść.

Co zrobić, jeśli firma ubezpieczeniowa (PZU, ErgoHestia, Aviva itp.) wypłaciła za małe odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej? wtedy przysługuje Ci prawo odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Dla przykładu możesz zerknąć do wpisu: Jak napisać odwołanie od decyzji PZU? opisujemy tam jak napisać odwołanie od decyzji, możesz też zerknąć do bardziej ogólnego wpisu na temat odwołań: Jak napisać Odwołanie od decyzji.

Mam jednak nadzieję, że zaproponowane przez firmę ubezpieczeniową odszkodowanie za utratę wartości samochodu będzie dla Ciebie wystarczające i nie będziesz musiał pisać odwołań.

Wniosek o utratę wartości pojazdu należy napisać z niezwykłą starannością, w piśmie znaleźć się powinny choćby takie elementy jak:

 • dane sprawcy,
 • dane poszkodowanego,
 • dane ubezpieczyciela,
 • nr. policy OC
 • nr. szkody,
 • informacje dotyczące szkód na pojeździe,
 • nr. konta do przelania odszkodowania,
 • itd.

Co jeśli auto było z leasingu? wtedy do wniosku dołączyć należy zgodę wystawioną przez firmę leasingową na ubieganie się o odszkodowanie z tyt. utraty wartości samochodu.

MAciek Z. odpowiedział 3 lata temu

Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku? dostałem odszkodowanie od PZU ale nie uwzględniono spadku wartości auta, w związku z tym chcę złożyć do ubezpieczyciela wniosek o wypłatę takiego odszkodowania. Czy ktoś ma pomysł jak policzyć spadek wartości auta? chciałem też zapytać jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu ale skoro macie wzór takiego pisma, to go pobiorę. Pozdrawiam MAciek Z.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Jak starać się o odszkodowanie za utratę wartości rynkowej pojazdu? odszkodowania takiego nie dostaniecie z automatu, należy o takie odszkodowanie wnioskować dodatkowo. We wniosku nie wpisujemy kwoty, jaką chcielibyśmy otrzymać, to firma ubezpieczeniowa obliczy spadek wartości pojazdu i przedstawi Ci swoją ofertę.

Kiedy można starać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej?

 • od wypadku nie minęło więcej jak 3 lata,
 • nie doszło do szkody całkowite (kasacja pojazdu),
 • samochód został już naprawiony,
 • samochód jest użytkowany krócej niż 6 lat.

Jak ubezpieczyciel szacuje wysokość odszkodowania? rzeczoznawcy biorą pod uwagę kilka zmiennych, pod które podpina się dane konkretnego pojazdu, np.: wartość rynkowa przed wypadkiem, utrata wartości rynkowej, ilość miesięcy w których pojazd był użytkowany, itd.

Można też spróbować znaleźć w internecie kalkulator utraty wartości pojazdu, ale tak naprawdę rzetelne wyliczenie otrzymamy w decyzji od ubezpieczyciela.

MAciek Z. odpowiedział 3 lata temu

Dzięki!