Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu – WZÓR wniosku

Auta wystawione na sprzedaż jako powypadkowe, często nie są nawet brane pod uwagę przez potencjalnych kupujących, którzy obawiają się ujawnienia kolejnych skutków kolizji już po zakupie samochodu – dlatego ich ceny są niższe w stosunku do aut bezwypadkowych.

Nawet bardzo drobna stłuczka powoduje więc spadek wartości auta, które właściciel musi wycenić znacznie niżej, aby w ten sposób przyciągnąć jakichkolwiek klientów.

Wstęp

wzor-pismaWarto wiedzieć, że utrata wartości handlowej pojazdu po zdarzeniu drogowym uprawnia do ubiegania się o rekompensatę z polisy OC sprawcy. Jak wnioskować o takie odszkodowanie? aby ułatwić Ci ubieganie się o to odszkodowanie, przygotowaliśmy gotowy wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:

Odszkodowanie za utratę wartości pojazdu – wzór

Odszkodowanie-za-utrate-wartosci-handlowej-pojazdu-wzor-pisma-pdf-doc

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu – wzór wniosku

Co oznacza utrata wartości handlowej pojazdu?

Utrata wartości handlowej pojazdu to nic innego, jak wartość samochodu po naprawie. Wartość ta jest zawsze niższa niż przed wypadkiem czy kolizją, nawet jeśli auto zostanie naprawione w renomowanym warsztacie samochodowym.

Chociaż po naprawie pojazd może odzyskać pełną sprawność techniczną, to ze względu na sam udział w zdarzeniu drogowym jego wartość będzie niższa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że osoby kupujące auta na rynku wtórnym, częściej wybierają samochody bezwypadkowe.

Utrata wartości pojazdu po szkodzie uprawnia właściciela auta do wnioskowania o odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy. Ma ono na celu wyrównanie straty, jaką ponosi poszkodowany, sprzedając pojazd powypadkowy z obniżoną ceną. Wzór gotowego wniosku pobierzesz powyżej.

Utrata wartości samochodu po kolizji a podstawa prawna

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w następstwie uszkodzenia pojazdu ma prawo żądać od sprawcy zdarzenia drogowego nie tylko zwrotu kosztów naprawy, ale również zwrotu różnicy wartości auta przed wypadkiem oraz po naprawie.

Prawo to wynika z art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, według którego:

“Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł”.

Obowiązek naprawienia szkód w takim zakresie potwierdził również wyrok Sądu Najwyższego, który w uchwale z 12 października 2001 roku stwierdził, iż odszkodowanie za uszkodzenie samochodu powinno obejmować zarówno koszty jego naprawy, jak i zapłatę sumy pieniężnej w kwocie odpowiadającej różnicy między wartością pojazdu przed uszkodzeniem oraz po naprawie.

 

Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku?

Spadek wartości samochodu po kolizji to kwestia bezsporna. Poszkodowanemu pozostaje więc tylko wyliczenie aktualnej wartości handlowej naprawionego pojazdu. Na chwilę obecną nie istnieją żadne przepisy, które regulowałyby tę kwestię, dlatego najlepszym rozwiązaniem pozostaje oparcie wyliczeń na Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów.

Jest to dokument, który został przygotowany przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERTMOT. Zgodnie z nim spadek wartości handlowej szacuje się dla pojazdów:

  • ciężarowych, które nie mają więcej niż 4 lata,
  • ciężarowych powyżej 3,5 tony oraz motocykli, które nie mają więcej niż 3 lata,
  • osobowych i terenowych, które nie mają więcej niż 6 lat.

Jeśli starsze samochody pozostają po naprawie w dobrym stanie technicznym i mają niewielki przebieg, to również powinny zostać wycenione przez ubezpieczyciela. Dotyczy to w szczególności aut zabytkowych i historycznych.

Podczas wyceny należy skorzystać z co najmniej dwóch metod wyliczeń, a następnie wyciągnąć średnią z wyliczonych kwot. Rynkowy ubytek wartości nie może być niższy niż 200 zł. Mniejsze kwoty traktowane są na równi z brakiem utraty wartości.

Jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu?

Należy wiedzieć, że odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu nie jest wypłacane automatycznie. Wniosek o taką rekompensatę należy złożyć w siedzibie ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego.

 

Pismo powinno wskazywać na fakt, iż w związku z uszkodzeniem samochodu na skutek kolizji, jego wartość handlowa po naprawie szkody zmalała. Wniosek warto poprzeć także porównaniem cen pojazdów powypadkowych i bezwypadkowych wystawionych na sprzedaż, opinią rzeczoznawcy oraz informacjami pozyskanymi od specjalistów (np. z warsztatu samochodowego).

W piśmie nie może zabraknąć również danych podstawowych, czyli numeru szkody i numeru polisy OC oraz danych osoby wnioskującej i ubezpieczyciela. Aby ułatwić Ci uzyskanie odszkodowania, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który możesz pobrać w górnej części niniejszego artykułu.

Jeśli masz jakieś pytania w tym temacie, chętnie odpowiemy na forum, gdzie zadać możesz swoje pytanie: Jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu?

Podobne wątki:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze