Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór

Jak napisać oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę? niegroźną kolizję na drodze czy na parkingu, kierowcy mogą rozwiązać na dwa sposoby – angażując w sprawę ubezpieczyciela lub samodzielnie pokrywając koszty naprawy pojazdu.

Bardzo często w przypadku niewielkich uszkodzeń właściciele aut decydują się na to drugie, korzystniejsze dla sprawcy rozwiązanie. Warto pamiętać jednak, aby zabezpieczyć przy tym swój interes poprzez sporządzenie odpowiedniego dokumentu, który poświadczy przyjęcie pieniędzy przez poszkodowanego.

Wstęp

wzor-pismaPismo tego typu określamy mianem oświadczenia odbioru gotówki za szkodę. Jak je przygotować? wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika, dodatkowo, aby ułatwić Ci sporządzenie takiego oświadczenia – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór pisma, który pobierzesz poniżej:

Oświadczenie o otrzymaniu zapłaty za kolizję – wzór

Oświadczenie o otrzymaniu zapłaty za kolizję – wzór

Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę wzór

Oswiadczenie-o-przyjeciu-pieniedzy-za-szkode-wzor-doc-pdf

Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę wzór

Kiedy ugoda w sprawie kolizji drogowej jest niedozwolona?

Jeśli w grę wchodzi niewielka stłuczka, kierowcy obu pojazdów mają możliwość „dogadania się” między sobą i pokrycia kosztów naprawy uszkodzeń z własnej kieszeni. W takiej sytuacji przekazanie drugiej stronie pieniędzy należy udokumentować poprzez sporządzenie pisma, jakim jest oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę.

Rozwiązanie to nie będzie jednak możliwe, jeżeli w wyniku kolizji ucierpiała jakakolwiek osoba. Wypadek drogowy zawsze wymaga od jego uczestników wezwania na miejsce odpowiednich służb.

Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za kolizje nie rozwiąże takiego problemu, ponieważ nie wiadomo, czy poszkodowany nie będzie musiał ponieść w przyszłości dodatkowych kosztów, powiązanych z tym zdarzeniem. Należy wiedzieć, iż ma on bowiem prawo domagać się również zwrotu kosztów leczenia czy rehabilitacji, a nawet wypłaty zadośćuczynienia.

Ponadto, odradza się sporządzać oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę z osobami, które prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwości – w takim przypadku znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawiadomienie policji.

Kiedy warto zdecydować się na oświadczenie o pokryciu kosztów naprawy auta?

Kierowcy, którzy decydują się na przyjęcie pieniędzy za szkodę, zawierają pewien rodzaj ugody. Oświadczenie o przekazaniu pieniędzy za szkodę stanowi dowód, że sprawca zapłacił poszkodowanemu za spowodowane straty oraz że drugi kierowca otrzymał odszkodowanie.

Dla sprawcy kolizji drogowej jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, gdyż w przypadku zgłoszenia sprawy do ubezpieczyciela i po pokryciu szkody z polisy OC, jego składki znacząco wzrosną (nawet o kilkaset złotych).

Co więcej, informacja o wyrządzonej przez niego szkodzie zostanie także zapisana w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę warto więc zdecydować się wtedy, kiedy spowodowane uszkodzenia są niewielkie, a koszt naprawy stosunkowo niski. Przy poważniejszych kolizjach lepiej przekazywać sprawę ubezpieczycielom.

Jak sporządzić oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę?

Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę zabezpiecza interesy sprawcy i poszkodowanego, dlatego jedną z najważniejszych sekcji tego dokumentu są dane obydwu kierowców. Istotne informacje dotyczą także samego zdarzenia oraz pojazdów, które brały w nim udział.

Oświadczenie o pokryciu kosztów naprawy musi zawierać więc:

  • określenie daty i miejsca zdarzenia,
  • dane sprawcy szkody, tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, numer telefonu,
  • dane na temat pojazdu sprawcy kolizji drogowej, tj. marka, model, numer rejestracyjny,
  • dane poszkodowanego (jak wyżej),
  • dane na temat pojazdu poszkodowanego (jak wyżej),
  • określenie kwoty odszkodowania,
  • klauzulę zabezpieczającą odpowiedzialność cywilną,
  • podpisy obu kierowców.

*numer polisy OS sprawcy nie będzie potrzebny, ponieważ rozliczacie się na podstawie oświadczenia. Dla celów dowodowych wystarczy posługiwać się dowodem osobistym. Ubezpieczenie OC nie bierze udziału.

Należy pamiętać, że oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę przygotowuje się zawsze w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Kwota ustalonego odszkodowania powinna zostać zapisana na dokumencie również słownie, aby uniknąć nieporozumień.

Pismo może określać także formę przekazania pieniędzy – gotówka lub przelew na konto.

Warto wiedzieć, że sporządzenie oświadczenia o pokryciu kosztów naprawy nie stanowi gwarancji, że poszkodowany nie zgłosi zdarzenia do ubezpieczyciela lub na policję. Warto więc w oświadczeniu zaznaczyć, że poszkodowany w kolizji zrzeka się prawa do wystąpienia do

Jeśli masz jakieś pytania w tym temacie, zdać je możesz na forum w specjalnym wątku: Oświadczenie o otrzymaniu zapłaty za kolizję WZÓR

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze