Ugoda po stłuczce Wzór potrzebuję!

Forum prawneKategoria: Wzór pismaUgoda po stłuczce Wzór potrzebuję!
Łukasz39 zapytał 10 miesięcy temu

Chcę podpisać ugodę w sprawie kolizji drogowej, ja połamałem komuś tylny zderzak, nie chcę, żeby to poszło z mojego OC, bo stracę zniżki i wyjdzie tak, że będę płacił większe składki OC. Dogadałem się z właścicielem tamtego samochodu, że zapłacę 400 zł bez wzywania Policji i pisania oświadczenia do ubezpieczalni.

Pieniądze już zapłaciłem na miejscu zdarzenia, ale nie wziąłem żadnego oświadczenia o przyjęciu pieniędzy za szkodę ze strony poszkodowanego.

Czy aby się zabezpieczyć na ewentualność roszczeń poszkodowanego w przyszłości, powinna być sporządzona jakaś ugoda po stłuczce? na forach ludzie piszą, że ugoda po kolizji drogowej powinna być sporządzona, bo może być tak, że poszkodowany może wystąpić o odszkodowanie bez mojej wiedzy… jak się zabezpieczyć? gdzie pobiorę wzór ugody po kolizji?

3 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

na wstępie muszę napisać, że nie można założyć na 100%, że poszkodowany nie podejmuje dodatkowych kroków związanych z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy.

Niemniej wartość szkody została zgodnie wyceniona na 400 zł (tylko 400 zł), dlatego wydaje mi się, że możesz starać się zapomnieć o całym zdarzeniu.

Aczkolwiek napisałaś do mnie, dlatego postaram się odnieść do problemu, zaznaczając, że w przyszłości w podobnych sytuacjach należy dążyć do spisania oświadczenia.

Dodatkowo spłacając szkodę, warto zadbać o zabezpieczenie pokwitowania przekazywanych poszkodowanemu pieniędzy.

Oswiadczenie-o-przyjeciu-pieniedzy-za-szkode-wzor-doc-pdf

Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę wzór

Jest to o tyle ważne, że jeśli po przyjęciu zapłaty poszkodowany i tak zwróci się do ubezpieczyciela, to odzyskanie pieniędzy może okazać się utrudnione (brak dowodów ich wpłaty).

Tu zaznaczę, że poszkodowany zawsze może skorzystać z odzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela, a na pewno w sytuacji, gdy wpłacona przez sprawcę kwota nie pokryła w całości szkody.

Na koniec dodam, że jeśli pomimo moich wyjaśnień nadal obawiasz się o ewentualny rozwój sprawy, zachęcam Cię do podjęcia kontaktu z poszkodowanym celem ustalenia, czy dla niego sprawa jest już zamknięta, możesz też poprosić o spisanie pisemnej ugody, które wzór ugody po stłuczce zamieszczam poniżej:

Na miejscu zdarzenia najlepiej od razu spisać oba pisma, w pierwszym dochodzimy do ugody i wypłacamy poszkodowanemu odszkodowanie za stłuczkę, kolizję, zarysowany zderzak, itd. natomiast drugie pismo będzie potwierdzeniem, że poszkodowany przyjął kwotę odszkodowania.

Podobne tematy:

Kaleta odpowiedział 10 miesięcy temu

Czy do zawarcia ugody po kolizji potrzebne są jakieś jeszcze dokumenty? czy wystarczą dane obu kierowców i dane z dowodu rejestracyjnego? dokładnie chodzi mi o kosztorys naprawy samochodu, w moim przypadku kosztorys naprawy elementów blacharskich, bo uszkodzeniu uległ wyłącznie tylni błotnik/nadkole. Też zdecydowaliśmy się na podpisanie ugody pokolizyjnej, czy warto jeszcze jakiś załącznik dołączyć do ugody?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

ugoda-w-sprawie-kolizji-drogowej-jak-napisac

Innymi słowy, ugoda w sprawie kolizji drogowej to dokument w którym jedna strona zobowiązuje się do zapłacenia ustalonego wspólnie z drugą stroną odszkodowania w postaci zadośćuczynienia za wyrządzoną szkodę. Natomiast druga strona zapewnia, że nie będzie dochodzić żadnych roszczeń z tytułu wyrządzonej szkody.

Twoja odpowiedź

1 + 8 =