Umowa zrzeczenia się praw do części samochodu – WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaUmowa zrzeczenia się praw do części samochodu – WZÓR
Iza Glanc zapytał 2 lata temu

Witam, jak napisać oświadczenie zrzeczenia współwłasności pojazdu?? Chcę oddać połowę samochodu z powrotem w ręce chłopaka, z którym już nie jestem. Po prostu miałam wcześniej samochód wiele lat i wypracowane zniżki na ubezpieczenie OC. Aby były chłopak nie płacił dużego OC (świeży kierowca) stałam się współwłaścicielem samochodu.

Niestety nie jesteśmy już razem, jestem z byłym chłopakiem w kontakcie, powiedział, że zgodzi się na przyjęcie mojej części pojazdu. Czy wystarczy, że sporządzę oświadczenie o zrzeczeniu się praw do samochodu, czy potrzebna będzie umowa zrzeczenia się praw do części samochodu? Proszę o informacje jak znieść współwłasność samochodu. Pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

rozumiem, że przekazanie połowy samochodu ma odbyć się nieodpłatnie. Jeśli tak jest, to musi dojść do zawarcia umowy darowizny (umowa darowizny 1/2 samochodu wzór). Wzór takiej umowy pobierzesz poniżej:

Umowa darowizny części samochodu wzór

Umowa-darowizny-czesci-samochodu-wzor-pdf-doc

Umowa darowizny części samochodu wzór

Wyjaśnię, że darowizna jest umową dwustronną, w której jedna osoba daje, a druga wyraża zgodę na przyjęcie przedmiotu darowizny.

Z uwagi na powyższe, oświadczenie, o którym wspominasz, jako czynność jednostronna nie będzie miało żadnej mocy prawnej.

Niemniej nie musisz się martwić, ponieważ umowa darowizny części samochodu nie jest skomplikowanym dokumentem. Wystarczy, że w umowie o przekazaniu swojej części samochodu na rzecz chłopaka odpowiednio wpiszecie swoje dane (imię, nazwisko, adres, numer PESEL, numer dowodu osobistego) oraz oznaczycie samochód (marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer nadwozia).

Należy pamiętać, że tak przygotowana umowa darowizny 1/2 samochodu lub jego części powinna zostać dla celów dowodowych zawarta w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Ważne również, by Twój były chłopak nie zwlekał z dopełnieniem obowiązków urzędowych. Jest on zobowiązany zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego oraz musi przerejestrować auto w wydziale komunikacji. Powinien również podjąć kontakt z ubezpieczycielem.

Podobne: