Umowa zaliczki na samochód WZÓR do wypełnienia

Jak napisać umowę zaliczki na samochód? czasami zdarza się, że z jakichś powodów nie możemy w danym terminie sfinalizować transakcji kupna-sprzedaży samochodu, mimo to jednak nie chcemy stracić okazji. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się zawarcie umowy rezerwacyjnej i wpłata zaliczki na poczet przyszłego zakupu pojazdu.

Wstęp

umowa-zaliczki-na-samochod-wzor-pdf-docAby zarezerwować samochód, należy sporządzić umowę zaliczki na samochód i wpłacić sprzedającemu kwotę określoną w umowie zaliczkowej. Jak przygotować taką umowę? aby interesy obu stron były w pełni zabezpieczone, w umowie powinny znaleźć się niezbędne elementy i klauzule.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy zaliczki na samochód, który pobierzesz poniżej:

Umowa zaliczki na samochód wzór

Rezerwacja na słowo czy z zaliczką?

W zwykłych transakcjach pomiędzy osobami fizycznymi często mamy do czynienia ze słownymi rezerwacjami sprzedawanych towarów. Sprzedawcy umawiają się z potencjalnymi kupującymi, że nie sprzedadzą pojazdu na przykład przez kilka najbliższych dni i nie sporządzają w ramach tej deklaracji żadnej umowy.

Równie często zdarza się także, że zainteresowana zakupem osoba znajduje inny ciekawy pojazd i kupuje go, nie informując o tym sprzedawcy, który zarezerwował dla niej swoje auto lub odwrotnie – to sprzedający, trafiając na zdecydowanego kupca, sprzedaje mu samochód od ręki, zapominając o rezerwacji.

Jeśli naprawdę interesuje nas zakup pojazdu z konkretnej oferty, warto jakoś zabezpieczyć swój interes, spisując stosowną umowę i wpłacając środki pełniące rolę rezerwacji.

Czym jest zaliczka na samochód?

Zaliczka na zakup samochodu to część ceny pojazdu, uiszczana przed wykonaniem umowy w celu jej zabezpieczenia. Na taką wpłatę decydują się osoby, które w danym momencie nie są w stanie zrealizować do końca umowy kupna sprzedaży, na przykład ze względu na brak odpowiedniej ilości środków.

Jeśli jednak są zdecydowani na zakup i pragną zabezpieczyć swój interes, umowa zaliczki na samochód to jedno z lepszych rozwiązań.

Zaliczka stanowi taki rodzaj zabezpieczenia, który zalicza się do kwoty zakupu. Podlega również zwrotowi w całości osobie, która ją wpłaciła – niezależnie od tego, która ze stron zrezygnowała z umowy kupna sprzedaży.

 

Zaliczka czy zadatek?

Co lepiej chroni interes kupującego i sprzedającego – zaliczka na samochód czy zadatek na samochód? Oba rozwiązania pozwalają w pewnym stopniu zagwarantować zawarcie umowy kupna sprzedaży i oba wliczane są do ogólnej kwoty zakupu.

Zaliczka jest jednak bezwarunkowo zwrotna, co oznacza, że nie wiąże stron w stopniu wystarczającym do tego, aby nie mogły one wycofać się z umowy bez żadnych konsekwencji. Zaliczka wróci do wpłacającego i w sytuacji, kiedy sprzedawca wycofa się z umowy, i w sytuacji, kiedy sam zrezygnuje z zakupu samochodu.

Tymczasem zadatek będzie niósł za sobą widmo straty finansowej, ponieważ w sytuacji, kiedy zainteresowana nabyciem pojazdu osoba wycofa się z umowy, pozostanie przy sprzedającym. Z kolei w przypadku, kiedy to sprzedawca nie wywiąże się z postanowień umowy, będzie zobligowany do zwrotu kwoty zadatku w jego dwukrotności.

Jak widać zadatek chroni interesy obu stron lepiej niż zaliczka na samochód, ale wiąże się również z większym ryzykiem utraty środków. Na zadatek warto zdecydować się więc wtedy, kiedy mamy absolutną pewność, że sfinalizujemy transakcję.

Art. 394. – Zadatek – Kodeks cywilny

§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

 

Co powinna zawierać umowa zaliczki za samochód?

O tym, czy w ramach podpisanej umowy przedwstępnej wpłacono zaliczkę, czy zadatek, decyduje treść samego dokumentu.

Jeśli nie ma w nim odpowiednich postanowień, uznaje się, że wpłacone środki są zaliczką, a nie zadatkiem, dlatego w przypadku, kiedy strony umówiły się na wpłatę zadatku, powinny dopilnować zamieszczenia odpowiednich zapisów w treści umowy.

Umowę warto spisać jednak dokładnie również w przypadku wpłacania zaliczki, ponieważ pozwala to sprecyzować warunki jej ewentualnego zwrotu. W sytuacji przekazywania komuś środków pieniężnych ostrożność zawsze jest wskazana, a zaliczka za samochód nigdy nie jest kwotą niską.

Zatem chcąc udokumentować taką transakcję, warto wykorzystać wzór umowy zaliczki na samochód, który zawiera między innymi:

  • dane stron,
  • dane pojazdu,
  • umówioną cenę zakupu,
  • wysokość zaliczki.

Pismo zawsze sporządza się w dwóch egzemplarzach i na każdym umieszcza się podpisy sprzedającego i kupującego. Gotowy do wypełnienia wzór druku zaliczki na samochód zawiera także pola na wpisanie terminu ewentualnego zwrotu środków oraz numer konta do zwrotu.

 

Najlepsza forma zabezpieczenia to umowa rezerwacyjna

Umowa zaliczki gwarantuje osobie zainteresowanej zakupem pojazdu pełen zwrot zaliczki, a nawet możliwość roszczenia o odszkodowanie z tytułu niezrealizowania umowy.

Najlepszą i najskuteczniejszą formą zarezerwowania wybranego auta i upewnienia się, że zostanie nam ono sprzedane, jest jednak zawarcie umowy rezerwacyjnej na zakup auta, a najlepiej umowy rezerwacyjnej z elementami umowy przedwstępnej, w której zostaną zawarte zapisy dotyczące wpłacanej zaliczki.

Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej poza omówieniem kwestii związanej z wpłatą określonych środków będzie również dokumentem, który w szczegółowy sposób ustali między innymi termin zawarcia umowy przyrzeczonej.

W piśmie można uwzględnić również więcej szczegółów związanych ze stanem pojazdu, co pozwoli lepiej zabezpieczyć interes kupującego. Zawarcie takiej umowy sprawi, że obie strony będą w stanie dochodzić przed sądem jej wykonania niezależnie od tego, czy jedna z nich zechce wycofać się z jej postanowień.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Umowa zaliczki na samochód WZÓR do wypełnienia”
  1. Dzień dobry, pobrałem właśnie Państwa pismo: umowa zaliczki na auto, mam takie pytanie (jestem kupującym), zaliczka mi przepadnie jak w danym dniu nie pojawię się po auto? nie jestem właśnie pewien, czy uda mi się wrócić z zagranicy na czas, stąd moje obawy.

    1. Grzegorz Szwaciński

      Zaliczka nigdy nie przepada. Jeśli pojawisz się po czasie, to sprzedający auto będzie mógł sprzedać, ale zaliczkę będzie musiał Ci zwrócić.

  2. Bogusław Sz.

    Witam, umowa przedwstępna sprzedaży samochodu nie przewiduje żadnej zaliczki, a ja chcę takową wpłacić, żeby zagwarantować sobie to auto, czy zatem zamiast umowy przedwstępnej lepiej pobrać państwa wzór? wolę napisać umowę wpłaty zaliczki za auto żeby mieć 100% pewność, że sprzedający auta nie sprzeda komuś innemu.

  3. Karol Dudziński

    czy druk potwierdzenie przyjęcia zaliczki jest w PDF-ie? mam taką sytuację, że jestem za granicą, wracam za 2 tygodnie i znalazłem auto w mojej miejscowości, chciałbym je zarezerwować i wpłacić przelewem na konto zaliczkę, w związku z tym potrzebuję umowę wpłaty zaliczki…

Comments are closed.