Jak napisać upoważnienie do opłaty skarbowej za samochód? WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać upoważnienie do opłaty skarbowej za samochód? WZÓR
Piotr44 zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, czy mogę napisać upoważnienie do opłaty skarbowej za samochód? opłaty muszę dokonać jutro, a nie mogę, bo dziś wyjeżdżam za granicę, czy Urząd Skarbowy będzie takie upoważnienie honorować? i czy jest jakaś opłata za upoważnienie do uiszczenia opłaty skarbowej za samochód? żona może jechać, samochód jest na mnie.

Kiedyś pisałem upoważnienie do Starostwa i była opłata 17 zł, jak jest z US? ewentualnie czy mógłbym prosić o wzór upoważnienia do urzędu skarbowego do opłacenia samochodu? będę wdzięczny, tym bardziej że już jutro jest ostatni termin do dokonania opłaty, nie ukrywam więc, że upoważnienie do zapłaty podatku za samochód to dla mnie ostatnia deska ratunku, pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź!

5 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

gotowy do wypełnienia wzór upoważnienia do opłaty skarbowej za samochód pobierzesz poniżej:

Upoważnienie do opłaty skarbowej za samochód wzór

upowaznienie-do-oplaty-skarbowej-za-samochod-wzor-pdf-doc-word

Upoważnienie do opłaty skarbowej za samochód wzór

Już na wstępie pragnę wyjaśnić, że nabywca auta, o ile nie jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, zobowiązany jest do uregulowania spraw z fiskusem w terminie 14 dni od dnia nabycia samochodu.

W tym celu można udać się do właściwego US i na miejscu złożyć formularz PCC-3, jeżeli jest jeden nabywca lub formularz PCC-3/A, jeżeli jest kilku nabywców (współwłasność).

Niemniej nabywca auta może złożyć deklarację również online lub przesłać druk listem poleconym do US – złożenie listu w placówce poczty w ostatnim dniu terminu uważa się za jego dochowanie.

Odnośnie deklaracji online, to warto wyjaśnić, że deklaracja składana przez internet przez osobę fizyczną nie wymaga zatwierdzenia podpisem kwalifikowanym. Wystarczy, że nabywca auta w deklaracji wskaże swoje dane personalne oraz identyfikacyjne – imię, nazwisko, datę urodzenia, NIP lub PESEL i zatwierdzi deklarację kwotą przychodu wskazaną w zeznaniu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszym niż rok, w którym są składane deklaracje.

Jeżeli jednak nabywca samochodu nie może dokonać ww. formalności osobiście ani przez internet może wyznaczyć pełnomocnika, udzielając mu pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo do Urzędu Skarbowego podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł, chyba że pełnomocnictwo zostało udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu – wtedy za upoważnienie nie płaci się nic.

Przenosząc powyższe na grunt Twojej sprawy, mogę napisać, że wszystkie sprawy w Urzędzie Skarbowym będzie mogła uregulować za Ciebie żona pod warunkiem, że udzielisz jej pełnomocnictwa na piśmie. Natomiast z uwagi na okoliczność, że jest to najbliższa Ci osoba, pełnomocnictwo będzie honorowane bez opłaty skarbowej.

Podobne tematy:

Piotr44 odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, pobrałem Państwa upoważnienie do urzędu skarbowego, pozdrawiam!

Kacper D. odpowiedział 2 lata temu

Proszę Państwa, mam taką sytuację: chcę by w moim imieniu przyjaciel uiścił opłatę skarbową za samochód który kupiłem, czy w związku z udzieleniem takiego pełnomocnictwa, poniosę jakieś koszty w urzędzie skarbowym? różne fora czytałem i różnie ludzie piszą, liczę na rzetelną odpowiedź. 
 

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Pełnomocnictwo do wniesienia opłaty skarbowej za pojazd podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł*

Pełnomocnictwo udzielone członkom rodziny (mąż, żona, syn, córka, ojciec, matka, brat, siostra) jest zwolnione z opłaty skarbowej.

Zatem jeśli upoważnisz przyjaciela, to niestety będziesz musiał ponieść koszt 17 zł.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu
upowaznienie-do-oplaty-skarbowej-za-samochod-wzor-pdf-doc-word

Upoważnienie do opłaty skarbowej za samochód wzór