Kosztorys naprawy samochodu – WZÓR + instrukcja

Jak sporządzić wiarygodny i prawdziwy kosztorys naprawy samochodu, gdy naprawa pojazdu zgodnie z kosztorysem przesłanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest niemożliwa?

Kosztorys naprawy samochodu jest dokumentem, który za zadanie ma ustalić wysokości odszkodowania, gdzie wysokość odszkodowania, które wypłacić zamierza ubezpieczyciel, w 100% zależy właśnie od kosztorysu naprawy pojazdu.

Wstęp

wazne-uwagiAby więc ułatwić Ci sporządzenie swojego własnego kosztorysu, na podstawie którego domagać się będziesz wypłaty większego odszkodowania, przygotowaliśmy wzór kosztorysu naprawy, który pobierzesz poniżej:

Kosztorys naprawy samochodu – wzór

kosztorys-naprawy-samochodu-wzor-pdf-doc-word

Kosztorys naprawy samochodu – wzór

Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy?

Jeśli więc firma ubezpieczeniowa prześle Ci zaniżony kosztorys naprawy samochodu, otrzymasz wynikającą z kosztorysu niską kwotę odszkodowania jako zadośćuczynienie, które ma na celu przywrócenie stanu sprzed zdarzenia drogowego (wypadek, kolizja, stłuczka).

Na nieszczęście kierowców bardzo częstą praktyką firm ubezpieczeniowych jest zaniżanie stawek w ramach wypłaty odszkodowania. Prawo niestety pozwala na to, aby Towarzystwa Ubezpieczeniowe same szacowały koszty naprawy samochodu i na podstawie tych szacunków wypłacały zaniżone świadczenia odszkodowawcze.

Natomiast na szczęście poszkodowanych – jeśli nie zgadzasz się na kwotę odszkodowania, masz prawo napisać odwołanie od wyceny szkody OC i jako załącznik do pisma, dołączyć swój własny kosztorys naprawy pojazdu, przygotowany przez nas wzór kosztorysu pobierzesz powyżej.

Dopiero po przesłaniu odwołania i załączeniu swojego własnego kosztorysu, ubezpieczyciel ponownie przekalkuluje odszkodowanie z OC sprawcy. Jeśli jednak nie złożysz odwołania od wyceny szkody, otrzymasz odszkodowanie skalkulowane przez ubezpieczyciela.

Analiza kosztorysu z firmy ubezpieczeniowej

wazne-informacjeDecyzja ubezpieczyciela o wysokości odszkodowania z OC sprawcy powinna zawierać kosztorys naprawy samochodu. Jeśli jednak ubezpieczyciel wraz z wyceną szkody nie dostarczył Ci kosztorysu, masz prawo by ubiegać się o wgląd do niego, celem przeanalizowania czy kosztorys sporządzono zgodnie z aktualnymi stawkami kosztów naprawy.

Jednak to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, przeglądając kosztorys ubezpieczyciela.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe sporządzają kosztorysy na podstawie przyjętych przez innych ubezpieczycieli schematów, które bardzo często odbiegają od rzeczywistości na niekorzyść poszkodowanych.

 

Dlatego najważniejszą częścią kosztorysu będzie szczegółowa specyfikacja naprawy pojazdu, w której znaleźć się powinny następujące elementy:

  • lista napraw niezbędnych do przywrócenia stanu samochodu sprzed wypadku,
  • lista części zamiennych które są do wymiany, a które do naprawy,
    • cena,
    • producent,
    • dostawca części,
    • (zamiennik/oryginalne),
  • koszt robocizny fachowca/fachowców

Przeglądając kosztorys kosztów naprawy, koniecznie należy zwrócić uwagę na części zamienne do Twojego auta, możesz spotkać następujące oznaczenia:

  • Z – części zamienne (tzw. zamienniki)
  • P – części bez loga koncernu danej marki o jakości zbliżonej do części oryginalnych
  • Q – części samochodowe przeznaczone do pierwszego montażu (nie posiadają loga koncernu marki samochodowej)
  • O – części oryginalne zwane też jako części serwisowe, posiadające logo koncernu samochodowego.

Na co się nie zgadzać?

wazne-informacjeKosztorys naprawy pojazdu koniecznie należy sprawdzić pod różnymi względami, na pewno nie można godzić się na:

  1. stosowanie zamienników do naprawy samochodu
  2. zaniżanie stawki godzinowej fachowców
  3. pomijanie małych, lecz koniecznych i kosztownych napraw
  4. branie pod uwagę kosztów usługi na podstawie wyceny z nieautoryzowanych warsztatów naprawczych.

Zaniżony kosztorys jest nie do zaakceptowania, w końcu są to nasze pieniądze, do których uprawnia nas płacona latami składka ubezpieczeniowa do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Szkoda całkowita

wazne-informacjeCzym jest szkoda całkowita? towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie kosztorysu i decyzji ubezpieczyciela decyduje, czy koszty zakupu części oraz koszty naprawy samochodu nie przekraczają wartości całkowitej pojazdu.

Pojęcie szkody całkowitej można formułować na postawie orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 lutego 1992 r. (sygn. akt I ACr 30/92, OSA 1993, nr 5, poz. 32), a także na podstawie art. 363 kodeksu cywilnego:

Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

W dużym skrócie można stwierdzić, że zakład ubezpieczeń oceni daną szkodę jako szkodę całkowitą, jeśli naprawa samochodu będzie dla niego nieopłacalna.

Ciekawostka: Towarzystwo podejmuje decyzję o szkodzie całkowitej na podstawie rodzaju ubezpieczenia:

  • szkoda całkowita z OC,
  • czy szkoda całkowita z AC.

Zatem taka sama szkoda może zostać oceniona różnie w zależności od tego, z jakiego rodzaju ubezpieczenia została zgłoszona.

 

Co zawiera kosztorys?

wazne-informacjeCo powinno znaleźć się w kosztorysie? kosztorys dotyczy zawsze jedynie częściowych szkód (o szkodzie całkowitej przed chwilą opowiedziałem), które rozlicza się w modelu gotówkowym, gdzie kosztorysu nie przesyła się w przypadku rozliczenia bezgotówkowego.

PS. rozliczenie bezgotówkowe zwane też jest jako rozliczenie “na warsztat” oznacza, że wszelkie procedury i rozliczenia oraz komunikacja odbywają się pomiędzy warsztatem samochodowym a towarzystwem ubezpieczeniowym bez udziału właściciela pojazdu.

Kosztorys który zamierzasz przesłać towarzystwu ubezpieczeniowemu, powinien obejmować następujące elementy:

  • Dane pojazdu objętego naprawą:
    • numer rejestracyjny
    • model pojazdu i marka
    • rok produkcji
    • aktualny przebieg
  • Listę napraw które należy wykonać wraz z wyceną
  • Spis podzespołów pojazdu i części, które będą niezbędne
  • Stawkę godzinową oraz liczbę godzin fachowców
  • Dane warsztatu który podejmie się naprawy w oparciu o kosztorys.
  • Kosztorys powinna zamknąć przejrzysta kalkulacja przewidująca całkowitą naprawę auta.

Podsumowanie

wazne-informacjeJak widzisz, zaniżone odszkodowanie to żaden problem, jednak ubieganie się o wypłatę większego odszkodowania z OC sprawcy może czasami być czasochłonne, ale za to dzięki wyższej kwocie odszkodowania będziesz w stanie naprawić samochód bez stosowania części zamiennych, co przełoży się na mniejszą utratę wartości handlowej pojazdu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by część kwoty za odszkodowanie zostawić sobie w portfelu i naprawić auto tańszym kosztem.

Jeśli nie masz pewności, czy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela za zaniżony kosztorys naprawy auta, to z pewnością warto podjechać do znajomego mechanika, który szybko oceni fachowym okiem, czy warto walczyć o większe odszkodowanie i czy towarzystwo ubezpieczeń w przypadku odwołania uzna Twoje roszczenie.

Pamiętaj, jak wynika z szacunków Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych, ubezpieczyciele zaniżają około 92 proc. odszkodowań z AC i OC!

… a więc to, czy będziesz kolejnym klientem który da “nabić się w butelkę” zależy tylko od Ciebie!

Ważne wskazówki:

  • jeśli nie minęły jeszcze 3 lata od wypłaty zaniżonego odszkodowania, nadal możesz starać się o dopłatę do odszkodowania!
  • nie musisz zgadzać się na wycenę szkody towarzystwa, możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela i przesłać swój własny wzór kosztorysowy naprawy auta,
  • firma ubezpieczająca ma obowiązek przesłać kosztorys naprawy auta w ciągu 7 dni, licząc od dnia zgłoszenia szkody,
  • przesłany kosztorys musi być szczegółowy, by dać Ci szanse na samodzielne sprawdzenie kalkulacji szkody w stosunku do wysokości odszkodowania,
  • formułując odwołanie od wyceny szkody OC, najczęściej ubezpieczeni powołują się na:
    • stosowanie zamienników,
    • naprawa zamiast wymiany,
    • niedokładne oględziny auta,
    • nieprawidłową wycenę wartości pojazdu,
    • zaniżanie stawek godzinowych fachowców,
    • pominięcie niektórych niezbędnych napraw i części,
    • branie pod uwagę zużywanie się części samochodowych zamontowanych w pojeździe,
    • itd.

…pamiętaj: Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych, oszacował, że ubezpieczyciele zaniżają około 92 proc. odszkodowań z OC i AC! podobnie twierdzą kancelarie odszkodowawcze:

zanizanie-kosztorysu-naprawy-samochodu

 

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Kosztorys naprawy samochodu – WZÓR + instrukcja”
  1. Mariusz D.

    pobrałem Państwa kosztorys naprawy pojazdu, firma ubezpieczeniowa poleciała sobie w kulki ładnie. W korespondencji dotyczącej wyceny naprawy nie dostałem żadnego kosztorysu, dopiero po telefonie do ubezpieczyciela powiedziałem że wycena powinna zawierać kosztorys naprawy, dostałem ją na maila na drugi dzień. Według mechanika naprawa uszkodzonego pojazdu będzie kosztować dużo więcej, więc będę wnioskować o większe odszkodowanie. Pozdrawiam!

Comments are closed.