Odstąpienie od umowy kupna samochodu bez podania przyczyny wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaOdstąpienie od umowy kupna samochodu bez podania przyczyny wzór
Przemek zapytał 4 lata temu

Czy możliwe jest odstąpienie od umowy kupna samochodu bez podania przyczyny? kilka dni temu kupiłem samochód, niestety doświadczenia z jazdy nie są dla mnie zadowalające, auto jest za mało i zakup tego samochodu był z mojej strony nie do końca przemyślany.

Chciałbym na ręce sprzedającego złożyć odstąpienie od umowy kupna samochodu ie podając przyczyny. Czy sprzedający zgodzi się na oddanie pieniędzy?

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Jeśli sprzedający samochód wykaże dobrą wolę, nie będzie problemu z oddaniem samochodu i zwrotem pieniędzy. Jest to więc jak najbardziej możliwy scenariusz wydarzeń. Poniżej zamieszczam gotowy wzór odstąpienie od umowy kupna samochodu bez podania przyczyny:

Odstąpienie od umowy kupna samochodu bez podania przyczyny wzór

Odstapienie-od-umowy-kupna-samochodu-bez-podania-przyczyny-wzor-pdf-doc

Odstąpienie od umowy kupna samochodu bez podania przyczyny wzór

Pismo należy pobrać, wydrukować i wypełnić swoimi danymi, a następnie doręczyć sprzedawcy samochodu.

Często bywa, że zakup auta nie okazał się strzałem w dziesiątkę, na szczęście istnieje coś takiego jak wyrażenie woli i odstąpieniu od umowy kupna auta, na pewno dużo łatwiej byłoby Ci zwrócić samochód i odzyskać pieniądze, gdybyś znalazł w samochodzie wady ukryte o których nigdy nie wspominał sprzedający.

Mógłbyś wtedy powołać się na art. 560 Kodeksu Cywilnego:

§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

Jeśli mimo wykazania wady ukrytej Sprzedawca nie zastosuje się do odstąpienia od umowy, czyli nie przyjmie samochodu z powrotem i nie zwróci sumy zakupu, wtedy pozostaje jedynie droga Sądowa.

Kiedy jeszcze możliwe jest odstąpienie od umowy kupna auta bez podania przyczyny? np. w sytuacji, kiedy dokonamy zakupu samochodu przez internet. Wtedy, powołując się na ustawę o ochronie praw konsumentów, mamy prawo do zwrotu samochodu w ciągu 14 dni.

Źródło:

Art. 27. prawa konsumenta

Termin do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33 zwolnienie z obowiązku zwrotu dodatkowych kosztów dostarczenia rzeczy, art. 34 zwrot rzeczy po odstąpieniu od umowy ust. 2 i art. 35 zapłata za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.

Pragnę jedynie zwrócić uwagę, że przy transakcji firma <-> firma, okres zwrotu 14 dni nie obowiązuje! Kupując więc samochód na firmę na odległość, nie można już go zwrócić…

Powodzenia!

Warto przeczytać:

G34 odpowiedział 3 lata temu

Witam, kupiłam samochód który ma ukryte wady, które nie przejdą przy ponownym przeglądzie auta. Faktem jest też, że osoba sprzedająca mi auto zataiła informację, że auto nie było przerejestrowane na nią. Po skontaktowaniu się z osobą sprzedającą mi auto poprosiłam o umowę którą ona podpisała z poprzednim właścicielem samochodu. Chcę odstąpić od umowy kupna-sprzedaży auta… na dowód mam wiadomości SMS od osoby sprzedającej mi pojazd. Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam.