Jak napisać odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu WZÓR?

Kategoria: Wzór pismaJak napisać odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu WZÓR?
Błażej zapytał 1 miesiąc temu

Potrzebuję napisać odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu to 500 zł, jest dla mnie sporo pieniędzy. Znam przepisy i wiem, że zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym mam na przerejestrowanie samochodu 30 dni, ale po prostu odkładałem wszystko na ostatnią chwilę, aż byłem później chory i nie mogłem za bardzo wychodzić z domu.

Z tego co wiem, mogę odwołać się od nałożonej kary za nieprzerejestrowanie samochodu, ale nie wiem ile mam czasu i jak takie pismo napisać i do kogo je skierować dokładnie, czy możecie mi w tym pomóc? pozdrawiam Błażej W.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj Błażeju,

oczywiście masz prawo złożyć odwołanie od decyzji Starosty w przedmiocie nałożenia kary za uchybienie obowiązkowi rejestracji samochodu. Wzór takiego wniosku pobierzesz poniżej:

Odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu wzór

Tu wyjaśnię, że odwołanie od decyzji Starosty należy wnieść w terminie 14 dni od daty odebrania decyzji. Pismo składa się do właściwego Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty.

Czyli precyzując – odwołanie należy złożyć w kancelarii Starostwa Powiatowego.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Natomiast co do argumentów samego odwołania, to biorąc pod uwagę fakt, że decyzje administracyjne najczęściej są decyzjami uznaniowymi, należy skupić się na wykazaniu braku swojej winy w zaniechaniu rejestracji.

Uważam, że warto opisać problemy ze zdrowiem oraz zaznaczyć, że nałożona kara jest dotkliwa – tu możesz odnieść się do swojej sytuacji materialno-bytowej.

Na koniec warto powołać się na zasady współżycia społecznego, wskazując, że na skutek zaniechanie nie odniosłeś żadnej korzyści finansowej, samochód służy Ci do prywatnych celów, a jego zakup nie był związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak jeszcze można uzasadnić odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu? w piśmie możesz również powołać się na następujące okoliczności:

  • brak wiedzy o konieczności przerejestrowania pojazdu i obiecanie przestrzegania prawa w przyszłości,
  • odstąpienie od nałożenia kary pieniężnej w myśl art. 187f i zastąpienie jej pouczeniem,
  • długie kolejki uniemożliwiające Ci przerejestrowanie pojazdu po godzinach pracy,
  • nieposiadanie podpisu kwalifikowanego czy profilu zaufanego,
  • ryzyko zagrożenia zakażenia się COVID-19,
  • odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu z powodu ciężkiej sytuacji finansowej.

Twoja odpowiedź