Jak napisać wyjaśnienie do Urzędu Skarbowego?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać wyjaśnienie do Urzędu Skarbowego?
Valchuk zapytał 1 rok temu

Dzień dobry. Ja podałem podanie do urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach i mi odmówili jego wydania, ponieważ był nierozliczony do końca PIT i trzeba było złożyć korektę. Ale w tych zaleganiach jest spółka „Agencja pracy tymczasowej PRACOWNIK” w której wcale nigdy nie pracowałem, nie mam żadnych umów o prace/zleceniu oraz nigdy nie otrzymywałem dochodu od tej firmy.

Nie wiem skąd u nich moje dane. Z informacji KRS tej spółki gdzie były zaznaczone ich adresy to Skarżysko-Kamienna oraz Kraków, pojechałem pod tymi adresami, ale zamiast tej spółki już była inna firma i w Krakowie też. Sąsiedzi powiedzieli, że ich ponad rok już tam nie ma. Z tego KRS jest napisane, że firma była sprzedana 10.05.2021 na imię i nazwisko Igor Balabuch. Poprzedni właściciel to była Ukrainka Tetiana Orsag.

Udało się znaleźć tej pani Tetiany numer w internecie zadzwoniłem i ona powiedziała, że tym się zajmuje pan Juri (tak pani powiedziała jego imię) po pełnomocnictwu i podała tego pana numer. Pan Juri (przedstawił się jak Jerzy) bardzo dobrze rozmawiał po polsku, to raczej jest Polakiem i powiedział, że firmy już niema i te moje dokumenty to po prostu wyrzucić do kosza, czyli on dobrze wiedział, o co chodzi (Skąd moje dane u niego ja nie wiem, mieszkam w Piasecznie, studiuje we Warszawie).

Moja księgowa powiedziała, żeby nie rozliczać te PITy, ponieważ że to wszystko może nadal się ciągnąć i nadal będę dostawać PITy, a tylko że można złożyć podanie na wyjaśnienie. Byłem w urzędzie skarbowym i tam nic konkretnego w okienku informacji pan nie powiedział, tylko że można złożyć wyjaśnienie.

Właśnie nie wiem jak to prawidłowo napisać i nie wiem, jak będzie długo trwać to wyjaśnienie, ponieważ tę kartkę o niezaleganiu w podatkach potrzebuje bardzo mocno, ponieważ mam dołączyć do dokumentów do karty pobytu.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,

z informacji, jakie podajesz wynika, że ktoś posłużył się Twoimi danymi. Z dużym prawdopodobieństwem doszło do popełnienia przestępstwa. Z uwagi na powyższe, a również fakt, że przedmiotowe zaświadczenie z US jest Ci niezbędne do uregulowania innych istotnych spra, warto zająć się niniejszą sprawą na poważnie i bez zbędnej zwłoki.

Uważam, że należy umówić się na spotkanie z Naczelnikiem właściwego Urzędu Skarbowego. W trakcie rozmowy trzeba złożyć ustny wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłatach podatkowych oraz przeprowadzenie postępowania wyjaśniające w kwestii „niesłusznych PIT-ów”, które zostały doręczone fiskusowi.

Należy dodać, że nie znasz firmy/spółki, która złożyła zeznanie, a na pewno nie była ona Twoim pracodawcą. Na koniec należy zaznaczyć, że w razie dalszych problemów złożysz do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wspomniane spółki.

Mam nadzieje, że uda Ci się spotkać z Naczelnikiem i bez otrzymać zaświadczenie. Jeśli jednak z jakichś powodów nie uda się w ten właśnie sposób rozwiązać problemu, należy złożyć oficjalny wniosek na piśmie i skierować go do Naczelnika Urzędu Skarbowego.

W treści wniosku należy podnieść okoliczności, o których wspomniałam powyżej. Zasadnym będzie również kontakt z Prokuratorem.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź

9 + 20 =