Jak napisać Pismo wyjaśniające do Urzędu Skarbowego?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać Pismo wyjaśniające do Urzędu Skarbowego?
Maciek zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, jak napisać pismo wyjaśniające do Urzędu Skarbowego? Nie dopełniłem kiedyś terminów i dostałem coś jakby pouczenie oraz prośbę o przysłanie pisma wyjaśniającego. Nie wiem, jak takie pismo powinno wyglądać.

Czy ma to być pisemne wyjaśnienie do Urzędu Skarbowego, w którym mam opisać, dlaczego nie dotrzymałem terminów? nie wiem, jaki jest sens wyjaśniania sytuacji sprzed roku?! sprawozdanie finalnie zostało przecież złożone, czego mogą ode mnie chcieć?

Bardzo proszę o podpowiedź jak napisać odpowiedź do urzędu skarbowego? z góry dziękuję za pomoc. Maciek.

6 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Z pewnością pismo, które kierujemy do urzędu bądź izby skarbowej, powinno spełniać określone w przepisach warunki, chodzi dokładnie o formę i treść takiego pisma.

Aby ułatwić zadanie, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór takiego pisma:

Pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego wzór

Pismo-wyjasniajace-do-urzedu-skarbowego-wzor-pdf-doc

Pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego wzór

Jakie dokładnie warunki powinno spełnić pismo wyjaśniające do Urzędu Skarbowego? przepisy jednoznacznie mówią, że korespondencja z Urzędem Skarbowy, a więc (podania, pisma wyjaśniające, wnioski, zażalenia itp.) powinny być wnoszone na piśmie, faksem, drogą elektroniczną jeśli jest taka możliwość lub za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie Twojego Urzędu Skarbowego.

Jeśli natomiast chodzi o elementy pisma, to obowiązkowo w piśmie powinny znaleźć się:

  • dane osoby, od której pochodzi pismo,
  • aktualny adres do korespondencji,
  • numer NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej),
  • dane naczelnika urzędu skarbowego,
  • oznaczenie sprawy,
  • treść wyjaśnienia,
  • własnoręczny podpis.

jak-napisac-pismo-wyjasniajace-do-urzedu-skarbowego-wzor-przyklad

Jak adresować pismo wyjaśniające do US? pismo takie zawsze adresujemy do nadawcy, jeśli więc wyjaśnienia mają trafić do naszego lokalnego urzędu skarbowego, adresujemy je na naczelnika tegoż urzędu.

Poproś o potwierdzenie! o ile wysłanie pisma wyjaśniającego do US drogą pocztową daje nam potwierdzenie wysłania pisma, o tyle osobiste dostarczenie wyjaśnień do jednostki US już nie!

Chyba że przyszykujesz kopię składanych wyjaśnień i przy osobistym złożeniu dokumentów, poprosisz pracownika Urzędu Skarbowego o podbicie kopii, którą zabierzesz do domu.

UWAGA: w wielu Urzędach Skarbowych w całej Polsce pojawiły się urny (skrzynki podawcze), mające na celu ułatwienie i przyspieszenie składania dokumentów bez konieczności widzenia się z pracownikiem US (koronawirus). Nie zalecam korzystać z takich skrzynek, gdzie wrzuca się dokumenty, bo nikt nie da Wam potwierdzenia złożenia dokumentu!

jak-zlozyc-wyjasnienie-do-urzedu-skarbowego

Mam nadzieję, że wiesz już jak napisać pismo wyjaśniające do Urzędu Skarbowego, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, żeby takie pismo napisać, zachęcam Cię do pobrania gotowego wzoru pisma.

Warto przeczytać:

Wernada odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

nie wiedziałam właśnie jak napisać wyjaśnienie do urzędu skarbowego, dostałam pismo, że mam złożyć wyjaśnienia odnośnie zakupu nieruchomości, którą kupiłam prawie 5 lat temu. Skarbówka twierdzi, że cena transakcji była zaniżona, że takie domy chodzą drożej.

Mam wyjaśnić i ewentualnie udokumentować stan domu w momencie jego zakupu. Dlaczego czekali prawie 5 lat? nie mogli od razu zapytać o cenę transakcji? o co tu chodzi?

Aleksandra T. odpowiedział 3 lata temu

Potrzebuję pomocy! jak napisać wyjaśnienie do US dotyczące korekty vat-7? nie wiem jak do tego doszło, ale zaszła pomyłka, bo nie ujęłam jednej tylko faktury w rejestrze sprzedaży i jest niedopłata Vat-u. Jak z sensem napisać wyjaśnienie? czy grożą mi jakieś konsekwencje? jeśli tak to jakie? proszę o szybką pomoc, pozdrawiam!

Katris odpowiedział 3 lata temu

Czy Państwa wzór wyjaśnienia do urzędu skarbowego jest edytowalny i jest w formacie Word?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Katris,

tak, jest to wzór edytowalny, można dodawać i usuwać różne elementy pisma:

Pismo-wyjasniajace-do-urzedu-skarbowego-wzor-pdf-doc

Pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego wzór

OPS odpowiedział 2 lata temu

Pobrałem wyjaśnienie pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego i mam nadzieję, że się ode mnie odczepią, sprawa już dawno temu została “wyprostowana” a tu nagle po kilku latach pismo z US i grzebanie w dokumentach sprzed kilku lat/// ?!?!?!