Jak odzyskać mieszkanie komunalne z powodu zadłużenia czynszowego?

Forum prawneKategoria: DługiJak odzyskać mieszkanie komunalne z powodu zadłużenia czynszowego?
Avatardorkap zapytał 8 miesięcy temu

Witam. Nie płaciłem czynszu i zostałem pozbawiony praw do mieszkania komunalnego. W administracji powiedziano jeśli spłacę całkowicie zadłużenie, to mogę wystąpić o odzyskanie praw do mieszkania komunalnego.

Pan w administracji jednak nie był w stanie mi tego zapewnić. Czy można coś z tym zrobić? jestem gotowy spłacić cale zadłużenie czynszowe tylko, czy aby na pewno znów stanę się właścicielem mieszkania komunalnego?

Proszę o pomoc …jak rozgryźć?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

umowa, która łączyła Pana z właścicielem mieszkania – Gminą lub Miastem została zerwana na skutek niewywiązania się najemcy z postanowień umowy – zaniechał Pan płatności czynszu.

W tym momencie urząd nie ma obowiązku podejmować z Panem nowej umowy. Żaden przepis nie wymusza tego na właścicielu mieszkania, nawet jeśli doszłoby do spłaty długu. Jeżeli jednak nie doszło jeszcze do eksmisji i nadal pozostaje Pan w przedmiotowym mieszkaniu, można starać się o wznowienie umowy.

Uważam jednak, że nie może Pan dłużej zwlekać ze spłatą długu. Moim zdaniem należy umówić się na spotkanie w uprawnioną osobą i poprosić o zawarcie ugody – spłata długu i wznowienie umowy.

Jeśli pracownik urzędu, a którym Pan rozmawiał, nie jest kompetentny, należy umówić się na spotkanie z osobą decyzyjną. Być może będzie to wójt lub burmistrz. Proszę ustalić termin spłaty i ściśle się go trzymać.

Jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody, to nie można przewidzieć, jak sprawy się dalej potoczą. Bo tak jak napisałam na wstępie – Pana prawo do zajmowania mieszkania wygasło i nie musi być już przywrócone.

Życzę jednak by wszystko poszło po Pana myśli. Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu
Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Wzór wniosku o umorzenie długu czynszowego

Wzór-wniosku-o-umorzenie-zadłużenia-czynszowego
Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź