Zadłużenie komornicze a wykup mieszkania komunalnego

Forum prawneKategoria: KomornikZadłużenie komornicze a wykup mieszkania komunalnego
AvatarIggy zapytał 1 rok temu

Dzień dobry, mama ma możliwość wykupienia mieszkania komunalnego z bonifikatą. Czy powinna się obawiać tego, że komornik będzie chciał przejąć mieszkanie jeżeli to zrobi ? Dodam, że mama spłaca zaległości komornicze z emerytury (ZUS odciąga jej ponad 400 zł) – zostają jej grosze, jedynie na rachunki oraz jedzenie + lekarstwa. Mama choruje na Parkinsona.

Mieszkanie chce wykupić i zamienić na mniejsze, bardziej bezpieczne dla niej (bez progów i na parterze). Czy mama może stracić mieszkanie, gdy je wykupi na własność i zostać wyrzucona na próg?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

rzeczywiście, kiedy na dłużniku ciążą nieuregulowane zobowiązania, egzekwowane przez komornika istnieje możliwość, że jego majątek może zostać zajęty w toku postępowania.

Po wszczęciu postępowania egzekucyjnego komornik przystępuje do zajęcia. W przypadku Twojej mamy, komornika znalazł majątek, z którego prowadzona jest egzekucja – zajął świadczenia z ZUS.

Skoro egzekucja jest skuteczna, czyli z emerytury potrącona jest co miesiąc stała kwota w wysokości ponad 400 zł, to można domniemywać, że przy ewentualnym zakupie mieszkania, będzie ono bezpieczne przed komornikiem.

Niestety, na sto procent nie można wykluczyć, że do zajęcia i licytacji komorniczej wykupionego mieszkania komunalnego nie dojdzie. Nie podałaś bowiem najważniejszej rzeczy, a mianowicie wysokości egzekwowanej należności.

Jeśli długi mamy sięgają kilkunastu tysięcy złotych, to raczej nie macie się czego obawiać. W tym miejscu proponuję przeczytać wpis: Licytacja nieruchomości za mały dług. Jeżeli jednak długi są wyższe, to tak jak napisałam powyżej, nie można wykluczyć, że do zajęcia mieszkania mogłoby dojść.

Aby jednak Cię uspokoić, to napiszę, że mamie w żadnym razie nie grozi eksmisja na bruk. Jest ona emerytką, czyli osobą chronioną przed eksmisją na bruk. Gdyby doszło do eksmisji, z urzędu przysługuje mamie mieszkanie socjalne.

Jednak podsumowując sprawę – uważam, że warto ustalić, jaka kwota długu pozostała do spłaty, a dodatkowo sprawdzić, czy wierzyciel składał wniosek o egzekucję z nieruchomości.

Jeśli okaże się, że do spłaty jest już niewielka kwota, a wierzyciel nigdy nie wnosił o egzekucję z nieruchomości, to nie macie czego się obawiać. Jeżeli pozostały do spłaty dług jest niewielki (kilkanaście tysięcy), a wierzyciel kiedyś złożył już wniosek o zajęcie nieruchomości mamy, to również radzę próbować wykupić mieszkanie z bonifikatą.

W takiej sytuacji bowiem, gdyby komornik dokonał zajęcia mieszkania, mama mogłaby wnosić o umorzenie egzekucji z nieruchomości podnosząc zarzut niewspółmierności zajęcia (egzekucja z emerytury jest skuteczna, więc sprzedaż mieszkania stanowiłoby nadużycie).

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź